رایزنی وزیرخارجه انگلیس با بلینکن درباره افغانستان و همکاری های نظامی

تهران- ایرنا- لیز تراس وزیر امورخارجه جدید انگلیس شنبه شب اعلام کرد که با همتای آمریکایی خود در مورد افغانستان و همکاری نظامی، امنیتی آمریکا، استرالیا و انگلیس (اوکوس) گفت وگو کرده است.

به گزارش ایرنا، تراس در پیام توییتری نوشت: (انگلستان و ایالات متحده) دوستان و متحدان نزدیکی هستند، گفت و گوی خوبی با بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد موضوعاتی از جمله همکاری جدید ما اوکوس داشتم.

وزیر امور خارجه انگلیس در پیام توییتری ادامه همکاری با آمریکا در مورد افغانستان، تلاش برای توسعه همکاری های تجاری و امنیتی با متحدان را از جمله موارد گفت و گوی خود با بلینکن برشمرد.

روز چهارشنبه گذشته اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا به همراه بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده مشارکت جدید امنیتی نظامی سه جانبه اوکوس را اعلام کردند که از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام محافظت می کند.

بر اساس مشارکت جدید، بریتانیا و ایالات متحده متعهد شدند که نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی های هسته ای مجهز کنند. استرالیا با پیوستن به همکاری نظامی با آمریکا و انگلیس، قرارداد ۶۶ میلیارد دلاری خود با فرانسه را به نفع پیمان اوکوس کنار گذاشت و این باعث خشم پاریس شد، که طبق این قرارداد قرار بود ۱۲ زیردریایی معمولی به استرالیا عرضه کند.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه با ابراز ناخرسندی از این تصمیم استرالیا آن را یادآور تصمیمات یکجانبه گرایانه ترامپ توصیف کرد. وی همچنین پیمان آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به اوکوس را «خنجری از پشت» علیه فرانسه دانست. درتوصیف خشم فرانسه از این اقدام اصلی ترین متحد خود، همین بس که الیزه سفیران خود در آمریکا و استرالیا را به نشانه اعتراض شدید فراخوانده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha