امکان صدور خدمات فنی ایران به عراق تا سقف۵۰ میلیارد دلار وجود دارد

اهواز - ایرنا - رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق گفت:براساس پیش بینی و مطالعات کارشناسان ، امکان صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به عراق تنها درحوزه انرژی(ساخت نیروگاه برق) و توسعه میادین نفتی تا سقف۵۰ میلیارد دلار در سال وجود دارد.

مجتبی یوسفی روز شنبه در حاشیه بازدید از مرکز خرید خرمای سویسه در شهرستان کارون در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود:صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق ، یک صادرات واقعی که می تواند اشتغال خوبی به دنبال داشته باشد باید مورد توجه و ارزیابی اتاق های بازرگانی کشورقرار گیرد در غیر این صورت ، دیگر کشورها از جمله فرانسه که به تازگی قرارداد ۲۷میلیارد دلاری شرکت فرانسوی توتال با عراق برای توسعه میادین نفتی منعقد کرد از این فرصت های اقتصادی استفاده می‌کنند.
وی با اشاره به فرصت های از دست رفته اقتصادی در عراق در سال های اخیر در حوزه های مختلف تجاری و انرژی اظهار داشت: ما هنوز هیچ کمیته ای که بتواند ارزیابی دقیق از فرصت های اقتصادی پیش روی تجار و بازرگانان کشورمان برای حضور در بازار عراق داشته باشد نداریم ، مثلا یک شعبه فعال بانکی در عراق که بتواند یک ضمانت نامه بانکی برای تجار ما صادر کند وجود ندارد و این یک ضعف ساختاری است.
یوسفی با ابراز تاسف از اینکه هنوز بسیاری از کارهای اولیه همچون راه اندازی شعب بانکی ما در عراق انجام نشده است افزود:اگر یک شعبه از بانک مرکزی در عراق شروع به فعالیت کند بسیاری از گره های اقتصادی و تجاری که هم اکنون در عراق دست به گریبان آنها هستیم حل و فصل می شوند و شرایط برای حضور موثرتر در بازار عراق مهیا خواهد شد.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سفر هفته گذشته مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایران و توافق های صورت گرفته با این کشور اظهار داشت:در این سفر چند موضوع بررسی شد که مهمترین آن توسعه مناسبات اقتصادی بود،  ما قابلیت مراودات تجاری و سرمایه گذاری با عراق تا سقف ۱۹۰میلیارد دلار در سال را داریم در حالی که این رقم هم اکنون ۱۲.۵میلیارد دلار در سال است و این مساله با توجه به ظرفیت های زیاد این کشور رقم ناچیزی است.
یوسفی با اشاره به کمبود و ضعف زیرساخت ها در عراق و اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در بازسازی زیرساخت های عراق با جمعیت ۳۸میلیون نفری مشارکت فعال داشته باشد افزود: یکی از این زیرساخت ها اتصال راه آهن شلمچه به بندر بصره است که می تواند سرآغاز و فصلی نو در توسعه و تعمیق روابط اقتصادی  ۲ کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق باشد.

شروع عملیات اجرایی راه آهن شلمچه - بصره به زودی
نماینده مردم اهواز ، کارون ، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به انعقاد اجرای پروژه راه آهن شلمچه - بصره در اسفند ماه سال گذشته و تصویب آن در هیات وزیران در خرداد ماه امسال ، عملیات اجرایی راه آهن شلمچه به بصره پس از ۱۸سال انتظار به زودی شروع می شود.
رییس کارگروه دوستی پارلمانی ایران و عراق افزود:هم اکنون هیچ مانعی برای شروع عملیات این پروژه وجود ندارد و با توجه به عزم دولت عراق ، هم اکنون باید وارد فاز(گام) اجرایی این طرح زیربنایی شویم.

 پیگیری تسهیل در سفر زائران اربعین به عراق
عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به موافقت دولت عراق با سفر ۶۰هزار زائر ایرانی به عراق در سفر نخست وزیرعراق به ایران گفت: ما همچنان پیگیر تسهیل سفر زائران اربعین به خصوص مردم خوزستان به عراق هستیم.
یوسفی با اشاره هزینه های بالای سفر هوایی اربعین به عراق و اینکه بسیاری از مردم استان که تمکن مالی بالایی ندارند نمی توانند به سفر اربعین بروند افزود: این وضعیتی نیست که مورد رضایت ما باشد ، پیگیری های زیادی برای باز کردن مرزهای زمینی انجام شد ولی تاکنون به نتیجه نرسیده است.
وی گفت: شرایط برای موکب داران خوزستانی به منظور تشرف به کربلا فراهم شده ولی مردم استان دلتنگ کربلا هستند و از اینکه امسال نمی توانیم به صورت عمومی به زیارت اربعین برویم ناراحت و ناخرسند هستیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha