ثبت نام قطعی ۴۲ هزار زائر اربعین حسینی (ع)

تهران - ایرنا- رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آمار ثبت نام های قطعی و روند صدور روادید زائران گفت: تاکنون حدود ۴۲ هزار زائر اربعین حسینی (ع)، ثبت نام قطعی کرده و ۳۴ هزار نفر آنان وجوه مربوطه را واریز نموده اند و اقدامات لازم برای صدور ویزای آنان در دست انجام است.

به گزارش ایرنا از سازمان حج و زیارت؛ علی رضا رشیدیان  با بیان اینکه پروازهای اربعین از ۲۸ شهریورماه آغاز می شود ، اظهار کرد: اعزام تمامی زائران اربعین حسینی (ع) به عراق فقط از طریق هوایی انجام می شود اما در بازگشت می توانند از مرز زمینی مهران به کشور وارد شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود:  توافق های لازم برای انجام پروازهای رفت و برگشت با ظرفیت ۶۰ هزار زائر با قیمت مصوب پنج میلیون تومان انجام شده و در حال حاضر شش ایستگاه پروازی در کشور شامل تهران، اهواز، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد تعیین شده که این پروازها را انجام می دهند.

وی با بیان اینکه سامانه سماح به سامانه هواپیمایی جمهوری اسلامی متصل شده است، گفت: نرخ پرواز زائران فقط در ایستگاه مشهد و آن هم به دلیل بعد مسافت حدود یک میلیون تومان بیشتر است اما در سایر شهرهای کشور همان نرخ مصوب اعلامی است.

وی در ادامه به زائران توصیه کرد: به دلیل شرایط کرونایی و برای سلامت خود هر دو مسیر رفت و برگشت را به صورت هوایی طی کنند در عین آنکه برای افرادی که قصد بازگشت به صورت زمینی و از مرز مهران به کشور داشته باشند ، تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: مرزهای زمینی در زمان عزیمت زائران به عراق بسته است و فقط بهنگام بازگشت مرز مهران به روی زائران گشوده می شود.

ثبت نام قطعی ۴۲ هزار زائر اربعین حسینی (ع)

وی در ادامه ضمن توصیه به زائران برای کوتاه کردن زمان سفر خود به دلیل شرایط کرونایی گفت: با توجه به این وضعیت و نیز برای سلامت زائران و جلوگیری از شیوع ویروس ، تست pcr به صورت رایگان در زمان ورود از همه زائران گرفته می‌شود و اگر کسی مبتلا به بیماری باشد به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شود.

رشیدیان با بیان اینکه ۵۰۰ موکب از سوی ستاد مرکزی اربعین تدارک شده است، گفت: تمامی امکانات لازم برای تسهیل امور زائران اربعین با وجود شرایط کرونایی و الزام به سلامت زائران اندیشیده شده تا سفری معنوی در کمال سلامت، امنیت و عزت را داشته باشند.

آغاز صدور ویزای اربعین حسینی (ع) از روز گذشته
وی با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط موجود و براساس مذاکرات با کشور عراق حدود ۶۰ هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی(ع) در عراق شرکت می کنند، گفت: ثبت نام اولیه و نیز قطعی متقاضیان در سامانه سماح انجام گرفته و طبق دستورالعمل ها فقط افرادی که دو دوز واکسن تزریق کرده و فاقد بیماری های حاد زمینه ای هستند، امکان سفر را یافته اند و استعلام مربوطه نیز توسط وزارت بهداشت از طریق سامانه سماح انجام گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد : در این راستا به منظور تسهیل ، تسریع و یکپارچگی در روند انجام امور مربوط به این سفر ،سامانه سماح با سامانه های ثبت احوال، وزارت بهداشت و درمان و هواپیمایی جمهوری اسلامی متصل شده است.

وی با بیان اینکه طی هماهنگی انجام شده از روز گذشته صدور ویزا از سوی سفارت عراق در تهران آغاز شده و از حدود هشت هزار پاسپورت تحویلی تاکنون برای چهار هزار و ۴۰۰ نفر ویزا صادر شده است.

وی ادامه داد : همه تلاش های در حال انجام است تا۶۰ هزار زائر اربعین سهمیه جمهوری اسلامی در کمال عزت و سلامت بدون هیچ مشکلی به این سفر معنوی اعزام شوند .

۵۲ درصد ثبت نام شدگان قطعی سفر اربعین کمتر از ۵۰ سال دارند
رشیدیان در ادامه با اشاره به برخی ادعاها مبنی بر اینکه بدلیل الزامی بودن دو دوز واکسن غالب افراد میانسال امکان حضور در مراسم اربعین حسینی(ع) را یافته اند ، گفت: بیش از ۵۲ درصد افرادی که تا کنون ثبت نام قطعی کرده اند در سنین ۱۸ تا ۵۰سال هستند و فقط ۴۸ درصد آنان در سنین بالای ۵۰ سال می باشند.

ثبت نام قطعی ۴۲ هزار زائر اربعین حسینی (ع)

وی عنوان کرد : همچنین از میان افراد ثبت نام کننده حدود ۱۱ هزار نفر بانوان و ۳۱ هزار نفر مردان هستند و در این راستا پیش بینی های لازم برای برخورداری بانوان از امکانات و تسهیلات لازم در این سفر نیز اندیشیده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha