استاد دانشگاه: شعرهای شهریار با زبان فطرت و ذات انسانی هماهنگی دارد

ارومیه-ایرنا- مدیر گروه زبان و ادبیات ترکی دانشگاه تبریز گفت: شعرهای استاد شهریار به زبان مادری و زبان فطرت و ذاتی انسان بوده و با شخصیت او هماهنگ است.

محبوب طالعی شنبه‌شب در حاشیه وبینار کشوری شعر و ادب بزرگداشت استاد شهریار در ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جایگاه شهریار و آثار تولیدی او در آموزش زبان ترکی و زنده نگاهداشتن آن بسیار حایز اهمیت است.

وی ادامه داد: روی اشعار ترکی این شاعر، متاسفانه زیاد کار نشده است با اینکه زبان شهریار زبان معیار برای ترکی آذربایجانی است و می توان از نگاههای مختلف سبک، زبان، ادبی و فکری این زبان زنده را بررسی کرد.

استاد دانشگاه های تبریز بیان کرد: شهریار در اشعار خود از مقتضیات محیطی و واژگان موجود بهره گرفته است.

طالعی بیان کرد: استاد شهریار از زبان مردم حرف می زد و به زبان مردم شعر می گفت و این خصوصیت شعرهایش را پرجاذبه و مردمی می کرد.

وی اظهار کرد: فهم عمیق در حوزه ادبیات فارسی و ترکی آذری، مسایل اعتقادی، شناخت عمیق از مسایل اجتماعی و سیاسی از نقاط بارز شعر شهریار است.

وی با بیان اینکه هم اکنون زبان ترکی آذربایجانی مورد هجوم کلمات مختلف از زبان های دیگر قرار گرفته، بیان کرد: آموزش های مدرسه ای و دانشگاهی مانع این تداخل و ورود سایر کلمات از زبانهای دیگر به زبان ترکی می شود.

استاد دانشگاه های تبریز گفت: هم اکنون فضای مناسبی برای تدریس و یادگیری این زبان فراهم است و رشته ترکی اذربایجانی در انشگاه تبریز تدریس می شود.

شهریار با اشاره به قانونی بودن تدریس زبان ترکی آذربایجانی، افزود: اگر رشته مرتبط با این موضوع در دانشگاه ها تاسیس شود، عرصه بر بعضی فرصت طلبان که استفاده چند جانبه از خلا ناشی از این موضوع می کنند، تنگ می شود.

طالعی اضافه کرد: یادگیری آکادمیک این زبان وظیفه ماست چرا که اگر زبان ها یادگرفته نشوند، از بین می روند و این زبان تاریخ، قاعده و قوانین و منابع خوبی دارد و می توان آن را یادگرفت و یاد داد.

وی با بیان اینکه آموزش زبان ترکی تناقضی در جامعه خلق نمی کند، بیان کرد: هیچ عقل سلیمی قبول نمی کند که زبان انگلیسی یاد گرفته شود ولی این زبان که زبان مادری مردم این منطقه است، آموزش داده نشود.

دیروز، شنبه ۲۷ شهریور سالروز فوت استاد محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، شاعر پرآوازه معاصر به زبان فارسی و آذری بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha