۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۲۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84475444
۰ نفر

برچسب‌ها

رفتار متناقض دولت لندن در قبال تغییرات اقلیمی

لندن – ایرنا – تحقیقات صورت گرفته در آستانه برگزاری اجلاس بین‌المللی تغییرات اقلیمی در انگلیس نشان می‌دهد که به رغم ادعای دولت این کشور در زمینه تحقق اهداف زیست محیطی، همچنان نیمی از خودروهای وزارت‌خانه‌ حمل‌ونقل انگلیس گازوئیلی و مولد شدید آلودگی هستند.

تارنمای شبکه بی‌بی‌سی روز شنبه گزارش داد که از یک‌هزار و ۲۳۴ خودروی متعلق به این وزارت‌خانه و سازمان های تابعه آن، ۶۷۲ دستگاه دیزلی و ۶۳ دستگاه بنزینی هستند. مابقی یعنی ۴۹۹ دستگاه برقی یا هیبریدی هستند.

این درحالیست که توقف فروش خودروهای با سوخت فسیلی یکی از اصلی‌ترین محورهای برنامه دولت بوریس جانسون در راستای تحقق اهداف «انقلاب صنعتی سبز» به‌شمار می‌رود. انگلیس قصد دارد تا فروش دستگاه‌های دیزلی و بنزینی را تا سال ۲۰۳۰ توقف کند. سخنگوی وزارت حمل و نقل انگلیس می‌گوید که به تغییر خودروهای این وزارت‌خانه طبق هدف‌گذاری دولت متعهد است.

اما فعالان زیست محیطی رفتار متناقض دولت لندن را به باد انتقاد گرفته و می‌گویند که دولت باید در این زمینه پیش‌رو باشد تا بتواند مردم را به تعویض خودروهای با سوخت فسیلی تشویق کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته ۹۷۰ دستگاه خودرو متعلق به آژانس استاندارد رانندگان و خودرهای انگلیس است که تحت نظر وزارت حمل و نقل، مسئولیت برگزاری امتحان رانندگی و امنیت خودروهای سنگین را برعهده دارد. بیشترین دستگاه‌های دیزلی هم طبق تحقیقات به عمل آمده متعلق به آژانس دریانوردی و گارد ساحلی انگلیس گزارش شده است.

رفتار متناقض دولت لندن در قبال تغییرات اقلیمی

وزارت حمل و نقل انگلیس ۱۱۲ دستگاه خودرو دارد که ۹۶ دستگاه برای جابه‌جایی مقامات دولت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این تعداد ۱۵ درصد دیزلی، ۳۰ درصد بنزینی، ۲۷ درصد هیبریدی و ۲۹ درصد الکتریکی هستند.

این درحالیست که دو وزارت حمل و نقل و بازرگانی انگلیس مسئولیت یک کارگروه دولتی را برعهده دارند که بر حسن اجرای اهداف مشخص شده در زمینه به صفر رساندن انتشار گازهای کربنی نظارت دارند.

دولت انگلیس اعلام کرده که تا سال آینده میلادی ۲۵ درصد خودرهای دولتی را برقی و تا ۶ سال دیگر تمام دستگاه‌های با سوخت فسیلی را از رده خارج می‌کند.  در این زمینه نخست وزیر انگلیس پارسال برنامه ده ماده‌ای خود تحت عنوان «انقلاب صنعتی سبز» را رونمایی کرد. بوریس جانسون با انتشار طرح مذکور اعلام کرد که این برنامه با دربر گرفتن موضوعاتی همچون انرژی پاک، حمل و نقل، محیط زیست و طبیعت و فن‌آوری‌های نوین، به انگلیس اجازه می‌دهد تا سهم خود را در چشم‌انداز تغییرات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰، به ویژه در ارتباط با اجلاس بین‌المللی اقلیمی سازمان ملل متحد به پیش ببرد.

این درحالیست که ماه گذشته گروهی از کارشناسان بین دولتی سازمان ملل با عنوان «هیات بین دولتی درمورد تغییرات اقلیمی» هشدار دادند که سطح انتشار گازهای گلخانه ای در حال حاضر به حدی بالاست که اختلالات آب و هوایی را برای چند دهه، اگر نگوییم چند قرن تضمین می‌کند. به عبارت دیگر، امواج گرمای مرگبار، طوفان های شدید و دیگر شرایط جوی که در حال حاضر اتفاق می افتد، شدیدتر خواهد شد.

فعالان محیط زیست در انگلیس تاکنون چندین تظاهرات و تحصن اعتراض‌آمیز در این کشور برگزار کرده تا توجه دولت را به فوری بودن این بحران جلب کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha