خرید ۲۰ هزار تن سیب درختی صنعتی برای حمایت از باغداران

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید سیب درختی صنعتی با هدف حمایت از باغداران و تولیدات باغی کشور خبر داد و گفت: در مرحله نخست خرید ۲۰ هزار تن سیب صنعتی انجام می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، «سید محمد موسوی» ضمن اشاره به خرید سیب صنعتی از باغداران اظهار داشت: در راستای حمایت از تولیدات باغی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و همچنین به منظور جلوگیری از فساد و ضایعات سیب‌های تولیدی، افت قیمت‌ها و جلوگیری از واسطه گری و حمایت از تولید، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران اقدام به خرید سیب صنعتی در مناطق مذکور کرده است.  

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: یکی از بزرگترین چالش‌های این مناطق، مشکل صادرات و فروش مازاد محصولات بویژه سیب صنعتی است.

موسوی در ادامه تصریح کرد: در این راستا اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران به منظور تسریع در جذب سیب صنعتی و ایجاد تعامل بین باغداران و کارخانه داران از تاریخ ۲۴ شهریورماه سال جاری اقدام به خرید، بارگیری و حمل سیب صنعتی از دو مرکز مراغه در استان آذربایجان شرقی و اشنویه در استان آذربایجان غربی کرده است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه پیش بینی می شود در فاز اول خرید ۲۰ هزار تن سیب صنعتی انجام شود، گفت: حدود یک هزار تن از محصولات خریداری شده جهت فرآوری به خارج از این استان‌ها منتقل شده است.  

موسوی همچنین خاطرنشان کرد: اکنون روزانه حدود ۱۰ تا ۱۵ دستگاه تریلی با میانگین وزنی ۳۰۰ تن از این استان ها بارگیری و حمل می شود.

وی افزود: مقاصد حمل این محصول به استان های خراسان جنوبی، گرگان، اصفهان و شیراز خواهد بود اما از اول مهرماه به دلیل آزاد شدن خطوط تولید کارخانه ها، ظرفیت حمل به مقاصد فرآوری به دو برابر افزایش خواهد یافت.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تصریح کرد: با توجه به حجم کم تولید سیب صنعتی درجه سه توسط هر باغدار، خرید یک هزار تن خریداری شده از حدود ۸۰۰ کشاورز در استان‌های ذکر شده صورت گرفته و مبالغ آن به طور نقدی پرداخت شده است.

موسوی یادآور شد: تاکنون حدود یک هزار تن از محصول تولیدی به کارخانه های افشره در شهرستان فردوس خراسان جنوبی و اصفهان جهت فرآوری به منظور رفع موانع تولید، حمایت از تولید کنندگان کشور و جلوگیری و به حداقل رساندن زیان‌های ناشی از خریدهای توافقی و تضمینی که موجب ضررهای مالی فراوان به دولت و کشاورزان شده حمل شده است.

وی گفت: اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی باغبانی ایران نیز با هماهنگی مسوولان استانی و کارخانجات سایر استان ها از تاریخ ۲۲ تا ۲۷ شهریورماه سال جاری یک هزار ۲۰۰ تن سیب صنعتی را از استان های آذربایجان غربی، فارس و اصفهان خریداری و حمل کرده است.

وی افزود: : این خرید تا آبان ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سال گذشته چهار میلیون تن سیب درختی در کشور تولید شد که امکان صادرات بخش مازاد آن به کشورهای هدف وجود داشت بنابراین بخشی از سیب درختی در ازای واردات موز به کشورهای هدف صادر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha