نگرانی از ورود موج ششم کرونا در خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- رییس کمیته علمی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: روند کاهشی مبتلایان به کووید ۱۹ در این استان ادامه دارد اما نگران ورود موج ششم کرونا در اواخر مهر ماه امسال همگام با فصل پاییز هستیم.

دکتر محمود شبستری روز شنبه در حاشیه نشست ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا در خراسان رضوی طی گفتگو با خبرنگاران افزود: این استان در حال رسیدن به انتهای موج پنجم کرونا است اما شرایط پایدار نیست و در صورت عدم مراقبت و رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی امکان بازگشت بیماری وجود دارد.
وی ادامه داد: احتمال اوج گیری موج ششم کرونا از شرق کشور وجود دارد و خراسان رضوی با توجه به رفت و آمدها در مناطق شرقی و جنوبی و همجواری با کشور افغانستان در معرض خطر است.

رییس کمیته علمی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی گفت: عدم ورود موج ششم کرونا نیازمند مساعدت و کمک همگانی در رعایت پروتکلهای بهداشتی و پوشش فراگیر واکسیناسیون است.
وی افزود: ویروس کرونا تاکنون ۴۵ جهش داشته که در موج چهارم نوع آلفای انگلیسی و در موج پنجم نوع دلتای هندی آن در خراسان رضوی غالب بود.
دکتر شبستری ادامه داد: در صورت ورود موج ششم کرونا به این استان احتمال شیوع سویه "لامبدا" و "مو" که منشاء آنها آمریکای جنوبی است وجود دارد.
وی گفت: با تدابیر انجام شده موج پنجم کرونا در این استان که بیشترین تعداد ابتلا را در بین دیگر موجها داشت به خوبی مدیریت شد.

رییس کمیته علمی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در خراسان رضوی افزود: این استان هم اکنون از نظر کاهش تعداد مبتلایان وضعیت بهتری نسبت به بسیاری از استانهای دیگر کشور داشته و از نظر کاهش تعداد مبتلایان در رتبه هشتم کشور قرار دارد.
وی ادامه داد: انجام واکسیناسیون در این استان سرعت خوبی دارد و اگر ۷۰ درصد مردم دُز اول و دوم واکسن را دریافت کنند می توان  کنترل ویروس کرونا و عدم ورود به موجهای بعدی را انتظار داشت.
دکتر شبستری بر رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک و خودداری از ترددهای غیر ضروری بویژه در دهه پایانی ماه صفر از سوی همه مردم تاکید کرد.

براساس آخرین آمار رسمی تاکنون پنج میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۶۰ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۵۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۱۱۶ هزار و ۷۹۱ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون چهار میلیون و ۷۳۶ هزار و ۸۹۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha