شرکت‌های دانش بنیان کرمانشاه سال گذشته ۱۰ میلیون دلار کالا صادر کردند

کرمانشاه- ایرنا- رییس پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه گفت: بیش از ۲۰ واحد فناور پارک علم و فناوری استان صادرات به کشورهای دیگر دارند که میزان آن در سال گذشته بیش از ۱۰ میلیون دلار بوده است.

به گزارش ایرنا، دکتر «سیامک آزادی» روز شنبه در یک نشست خبری افزود: هم اکنون ۲۶۵ واحد فناور تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه هستند و برنامه ریزی خوبی برای حمایت توسعه بازار آنها بخصوص در بحث صادرات شده است.

وی اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا پایان سال جاری ساختار لازم برای فعال کردن صادرات محصولات دانش بنیان به کشور عراق را ایجاد کنیم.

رییس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه گفت: در گام اول صادرات محصولات دانش بنیان استان در دستور کار قرار خواهد گرفت و در گام بعدی برای صادرات این محصولات در سطح کشور اقدام خواهد شد.

اولویت پارک علم و فناوری کرمانشاه توسعه ساختارهای فناورانه است

وی، برنامه شاخص پارک علم و فناوری کرمانشاه در سال ۱۴۰۰ را توسعه ساختارهای فناورانه با مشارکت بخش خصوصی و با هدف حمایت از استارت آپ‌ها در حوزه های اولویت دار استان دانست و افزود: تا این لحظه هفت ساختار فناورانه مانند کشاورزی هوشمند، گیاهان دارویی، حوزه دانش آموزی و سایر حوزه ها مورد حمایت پارک علم و فناوری قرار گرفتند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه با تاکید بر لزوم توسعه و افزایش ساختارهای فناورانه گفت: باید به سمتی برویم که ذیل هریک از مراکز رشد این ساختارهای فناورانه شکل گیرد تا بتوانیم نگاه حرفه ای و همه جانبه به حوزه فناوری داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه پیش بینی ما این است که این هفت ساختار را تا ۱۵ ساختار افزایش دهیم، گفت: این ساختارها قابلیت های بالایی در جذب حمایت ملی دارند. ۱۵ ساختار را نهایتا تا نیمه اول ۱۴۰۱ شکل خواهیم داد و به طور قطع به ۱۰ ساختار تا پایان سال جاری خواهیم رسید.

آزادی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ قابل توجه ترین اتفاقی که در مجموعه فناوری و نوآوری استان رخ داد، افتتاح برج فناوری بود که با زیربنای ۲۰ هزار متر مربع می‌تواند فضای کار لازم برای حداقل ۱۱۰ واحد فناور را فراهم کند.

وی ادامه داد: برنامه ریزی ما برای استقرار در برج به شکلی است که فضایی برای تمام بازیگران اکوسیستم فناوری و نوآوری استان کرمانشاه فراهم شود و در کنار واحدهای فناور و ساختارهای فناورانه مانند مراکز نوآوری، شتاب دهنده ها، محلی هم برای استقرار کارگزاری های فناوری در برج در نظر گرفته شده و هم اکنون چهار کارگزاری در حال استقرار در برج است.

۲۰ واحد فناور در برج فناوری کرمانشاه مستقر است

رییس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه گفت: امیدواریم بخشی که در استان ضعیف هستیم و آن هم فرهنگ سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری و نوآوری هست را بتوانیم پوشش دهیم و به زودی شاهد سرمایه گذاری صنعتگران استان در این زمینه باشیم.

وی افزود: هم اکنون پنج طبقه برج فناوری کرمانشاه زیربار رفته و بیش از ۲۰ واحد فناور در برج مستقر شده اند و بیش از ۱۰ واحد دیگر هم در مرحله عقد قرارداد برای استقرار است.

آزادی با بیان اینکه فضای لازم برای تولید نمونه اولیه در صنایع بهداشتی و دارویی به صورت محدود در استان وجود دارد. گفت: برنامه داریم تا پایان پاییز امسال سومین سوله در مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه در «چشمه سفید» کرمانشاه را به بهره برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: این سوله با زیربنای یک هزار و ۴۰۰ متر مربع در صورت بهره برداری هفت واحد غذایی و یک واحد ویژه دارویی خواهیم داشت تا این هشت واحد فناور بتوانند فعالیت هایشان را توسعه دهند.

اجرای طرح صدف
رییس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه در ادامه گفت: طرح توانمندسازی «صدف» با هدف طراحی مسیر آینده حرفه‌ای و شغلی دانشجویان و دانش‌آموخته‌گان و کمک به نقش آفرینی آنها در اکوسیستم فناوری و نوآوری استان طرح ریزی شده و در چهار مرحله بزودی اجرا می شود.

وی اضافه کرد: در مراحل اول و دوم کارگاه های تخصصی از جمله کارگاه خودشناسی، کارگاه تحلیل شخصیت، ارتباط موثر و فنون مذاکره و رزومه نویسی برگزار خواهد شد.

آزادی با بیان اینکه مرحله سوم آشنایی شرکت‌کنندگان با اکوسیستم فناوریست، گفت: در مرحله آخر هم افراد به واحدهای فناور برای گذراندن دوره های کارآموزی معرفی خواهند شد.  
وی در پایان اظهار داشت: علاقه‌مندان برای ثبت نام در این طرح می توانند تا ۳۱ شهریور به آدرس www.kti.ir مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری کرمانشاه که از سال ۱۳۸۴ با هدف ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه فناوری و نوآوری شروع به کار کرد. برهمین اساس بیش از ۶۵۰ واحد فناور حمایت شده اند و بیش از ۷۰ درصد واحدهای فناوری که از پارک علم و فناوری کرمانشاه جدا شده اند توانسته اند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha