برداشت آب شرب از منابع زیرزمینی گلستان ۲۰ درصد کاهش یافت

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی استان را برای مصارف شرب پنج هزار و ۳۰۰ لیتر بر ثانیه اعلام کرد و گفت که امسال حجم برداشت از این منابع با ۲۰ درصد کاهش به چهار هزار و ۳۰۰ لیتر بر ثانیه رسید.

بهزاد هرمزی روز شنبه در حاشیه بازدید مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از پروژه‌های آبرسانی گلستان درجمع خبرنگاران اظهارداشت که این استان از لحاظ بهره‌مندی از آب‌های سطحی و سدها محروم است و بیشتر از ۹۶ درصد آب آشامیدنی مردم از منابع زیرزمینی و چاه‌ها تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۵ هزار حلقه چاه در گلستان وجود دارد که فقط ۶۰۰ حلقه آن برای تامین آب شرب استفاده می‌شود، افزود: در زمان پیک فعالیت کشاورزی، برداشت بیش از حد منابع در کنار حفر چاه‌های غیر مجاز به طور قطع فشار زیادی بر سامانه آبرسانی استان وارد می‌کند و دبی منابع تامین و چاه‌های آب بشدت کاهش می‌یابد.

هرمزی بابیان اینکه امسال گلستان شرایط آبی سختی را پشت سر گذاشت که در ۵۰ سال گذشته کم سابقه بود، اضافه کرد: در سال‌های قبل به‌طور متوسط حدود پنج هزار و ۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب از منابع زیرزمینی استان برداشت می‌شد که این رقم امسال ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی استان در تابستانی که گذشت، کاهش پیدا کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح‌های سدسازی و استفاده از آب شیرین کن‌ها با همکاری شرکت آب منطقه‌ای گلستان، مشکلات آب شرب استان حل شود.

معاون وزیر نیرو برای بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب شرب شهرها و روستاهای گلستان سفر ۲ روزه‌ای را از امروز به این استان آغاز کرد.

بازدید از سد نرماب چهل چای مینودشت، تصفیه خانه آب و مخزن در دست اجرا و نیز تصفیه خانه فاضلاب گنبدکاووس و بررسی مسائل آبرسانی این شهرستان، بازدید از شبکه قره‌سو و زرین گل و بررسی مسائل آبرسانی علی‌آبادکتول، افتتاح ایستگاه پمپاژ و مخزن آبرسانی به گرگان، بازدید از منطقه سد وشمگیر و بررسی مسائل آبرسانی شهرستان آق‌قلا از برنامه های سفر جانباز به گلستان است.

وی همچنین فردا یکشنبه از مجتمع آبرسانی شهدای بندرترکمن و ایستگاه پمپاژ سیمین شهر بازدید کرده و در نشست جمع‌بندی سفر با حضور مجمع نمایندگان و استاندار گلستان شرکت خواهد کرد.

استان گلستان ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۱۴ شهرستان سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha