۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۷
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84475259
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش مهاجران در تگزاس دولت بایدن را به چالش انداخت

تهران-ایرنا- افزایش مهاجرانی از کشور هائیتی دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را با چالش سیاسی و انسانی جدیدی مواجه کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز نوشت:  بیش از ۱۰ هزار مهاجر عمدتا از هائیتی زیر پلی در تگزاس شبها را سپری می کنند و انتظار می رود بر تعداد آنها افزوده شود. آنها در اردوگاه کثیفی در زیر یک پل در جنوب تگزاس نگهداری می شوند.

مهاجرانی از هایئتی به همراه مهاجران کوبایی، ونزوئلایی و نیکاراگوئه ای در زیر پل بین المللی دل ریو که مکزیک را به تگزاس وصل می کند زیر پتوهای سبک می خوابند و تنها چند چادر کوچک در این منطقه برپا است.

مقامات مرز آمریکا و مکزیک گفته اند که اکثریت مهاجران از کشور هائیتی هستند اما انتظار می رود تعداد بیشتری به آنها ملحق شوند.

بیشتر این افراد در مصاحبه با رویترز گفته اند که به طور مستقیم از هائیتی نیامده اند اما راهی طولانی را از مکزیک و آمریکای جنوبی و مرکزی طی کرده اند.

هائیتی فقیرترین کشور نیمکره غربی تاریخ پر نشیب و فرازی را پشت سر گذشته است و رئیس جمهوری این کشور در ماه ژوئیه (تیر) ترور شد. همچنین زلزله مهیبی در ماه آگوست این کشور را لرزاند و توفان آن را در نوردید.

بسیاری از مهاجران هائیتیایی در مصاحبه بارویترز گفته اند که قبلاً در آمریکای جنوبی، اغلب در کشورهای برزیل یا شیلی زندگی می کردند و اکنون به دلیل ناموفقیت در دستیابی به وضعیت قانونی یا تلاش برای تأمین شغل مناسب، به شمال سفر کرده اند. برخی هائیتی ها همچنین اعلام کردند که برخی ویدئوها در شبکه های اجتماعی آنها را تشویق به درخواست پناهندگی در آمریکا کرده است.

یک مقام مکزیکی که خواست نامش فاش نشودگفت برخی از پناهجویان  هائیتی که تعداد آنها به ۵۰۰ نفر می رسید روز جمعه با اتوبوس خود را به شهر مرزی رینوزا در شرق دل ریو رساندند اما صدها نفر از آنها همچنان در زیر این پل مرزی حضور دارند.

بایدن وعده داده رویکرد انسان دوستانه تری را در مقابل مهاجرت اتخاذ کند برخی از منتقدان می گویند سیاست های بایدن باعث تشویق مهاجران شده است.

گِرگ آبوت فرماندار جمهوریخواه تگزاس که برخی از مهاجران را به دلیل عبور غیرقانونی بازداشت کرده و قصد دارد بعد از توقف طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای ساخت دیوار مرزی، دیوار دیگری را برای جلوگیری از ورود مهاجران احداث کند روز جمعه قانونی را امضا کرد که ۱.۸ میلیارد دلار بیشتر در بودجه دولتی برای ایجاد امنیت مرزی در دو سال آینده در نظر می گیرد.

آمار دولتی نشان می دهد: مقامات آمریکایی در ماه آگوست، بیش از ۱۹۵ هزار مهاجر را در مرز جنوب غربی این کشور بازداشت کرده اند.

هر چند بایدن بسیاری از اقدامات مهاجرتی ترامپ را لغو کرده است برخی سیاست های استثنایی را در دوران همه گیری وضع کرده که باعث بازداشت مهاجران در مرز مکزیک و بازگرداندن آنها شده است.

هر چند بیش از ۹۰ درصدبزرگسالان تنها که در مرز مکزیک بازداشت شده اند بر اساس این سیاست بایدن فورا بازگردانده شده اند بر اساس آمار گمرگ و حفاظت مرزی آمریکا این افراد شامل کمتر از ۴۰ درصد کمتر از کشورهای دیگر هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha