رسانه روسی: عضویت ایران در سازمان شانگهای به نفع ثبات منطقه ای است

مسکو - ایرنا - رادیو روسی در گزارشی اعلام کرد که عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای به نفع ثبات و امنیت منطقه ای است و آن را تقویت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، رادیو ریانووستی روز شنبه در برنامه خود اعلام کرد که ایران در مدت بیش از یک و نیم دهه در نشست های سازمان همکاری شانگهاای حضور داشت و در فعالیت های این سازمان به عنوان عضو ناظر مشارکت فعال می کرد.

در این برنامه رادیویی یادآوری شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیروز در اجلاس سازمان همکاری شانگهای گفت که از آغاز روند عضویت ایران در این سازمان حمایت می کند. 

در ادامه خاطر نشان شد که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در دیدار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، از طرف روسی بخاطر پشتیبانی از عضویت ایران در این سازمان و نقش فعال مسکو در این زمینه قدردانی کرد.

«ادلان مارگویف» کارشناس پژوهشگاه تحقیقات بین المللی دانشگاه مگیمو وابسته به وزارت خارجه روسیه به این رادیو گفت: ایران در سازمان همکاری شانگهای عضو ناظر بود و در همه نشست های این سازمان حضور و مشارکت فعال داشت.

وی خاطرنشان کرد که از نظر روابط بین ایران و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، وضعیت تغییر چندانی نخواهد کرد زیرا روابط خوبی بین آنها برقرار شده است. 

مارگویف گفت: اما سازمان همکاری شانگهای که سیاست های خود را در عرصه هایی همچون سیاسی، نظامی و اقتصادی هماهنگ و در این موارد تصمیم گیری می کند ایران در این روند مشارکت فعال خواهد داشت و حق رای خواهد داشت.

سازمان شانگهای به ایران نیاز دارد 

«عباس جوما» خبرنگار بین المللی روسیه نیز در ادامه برنامه رادیویی به اسپوتنیک گفت که ایران بازیگر بسیار مهم و کشوری قدرتمند است که در جنوب شرقی منطقه اوراسیا قرار گرفته است که از این منطقه را از خاورمیانه جدا می کند.

به گفته وی، ایران کشور بسیار مهم در امر مبارزه با تروریسم است و در سالهای اخیر نشان داد که با روسیه همکاری بسیار موثری در مبارزه با تروریست ها در سوریه داشته است که موضوع بسیار مهمی است .

وی افزود: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای نشان داد که اعضای این سازمان حضور کامل ایران در این سازمان را ضروری خواندند.

ایران هم به سازمان شانگهای نیاز دارد

خبرنگار روس گفت: ایران هم به سازمان همکاری شانگهای نیاز دارد. کشورهای عضو این سازمان بازار بسیار بزرگی را تشکیل می دهند و نیمی از جمعیت جهان ساکن این کشورها هستند. 

وی افزود: سازمان همکاری شانگهای توانمندیهای نظامی گسترده ای دارد.

وی با بیان اینکه ایران دهها سال است برای رفاه و بهروزی و استقلال خود تلاش و مبارزه  می کند و آمریکا و اسراییل همواره مواضع ضدایرانی اتخاذ کرده اند، اضافه کرد: این کشور همواره تحت فشار غرب و آمریکا بوده و با تهران همواره بطور غیرشایسته رفتار کرده اند.

جوما گفت: تصمیم گیری برای پذیرفتن ایران در سازمان همکاری شانگهای بسیار مهم است. این کشور می تواند در طرح های بزرگ سازمان شانگهای مشارکت کند.

وی همچنین به مقابله ایران با زیاده خواهی ها و رفتار متکبرانه آمریکا اشاره و اضافه کرد: امریکا قطعا از عضویت ایران در سازمان شانگهای ناراحت می شود. 

به گزارش ایرنا، در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران ۸ کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

بر این اساس فرآیند فنی تبدیل عضویت ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان آغاز شده و کشورمان از این پس به عنوان عضو اصلی این سازمان مهم منطقه ای با کشورهای عضو همکاری و تعامل خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha