ارتقای سطح تشکل‌ها و هیات‌های مذهبی با مهرواره «هوای نو»

تهران- ایرنا- دبیر مهرواره «هوای نو» گفت: ارتقاء سطح کیفی و کمی هیات‌ها و تشکل‌های دینی در گام دوم انقلاب یکی از مهمترین اهداف برگزاری این مهرواره است.

اوایل این هفته بود که حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با صدور حکمی وحید ملتجی را به عنوان دبیر مهرواره هوای نو منصوب کرد. قمی در این حکم نوشت که مهرواره «هوای نو» با هدف معرفی برگزیدگان سال هیات و تشکل‌های دینی برگزار می‌شود و گامی در جهت معرفی و تکریم الگوهای برتر و ایجاد همدلی، همسویی و وفاق گفتمانی میان فعالان عرصه هیات و ستایشگری اهل بیت علیهم السلام است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از ملتجی خواست تا در اسرع وقت با هماهنگی سازمان، هیات و تشکل‌های دینی نسبت به تدوین برنامه اجرایی، پیشنهاد اعضای شورای سیاستگذاری، تدوین رشته‌ها، ملاک‌ها و آئین نامه‌های داوری، انتصاب دبیران علمی و اجرایی، تأسیس هیات‌های داوری، اعلان فراخوان و اجرای طرح‌های رسانه‌ای، برگزاری منظم جلسات داوری و نظارت بر اجرای قوانین و رعایت عدالت و جانب انصاف، برنامه‌ریزی و اجرای اختتامیه، برنامه‌ریزی و اقدام کند. 

قمی اظهار امیدواری کرد تا این مهرواره با همکاری و به کارگیری نخبگان متعهد عرصه اندیشه، هنر، مدیریت و رسانه، حرکتی عقلانی و مؤمنانه و نقطه عزیمتی به سوی خودسازی و جامعه پردازی و تمدن سازی اسلامی باشد. 

ارتقاء سطح تشکل‌ها و هیات‌های مذهبی با مهرواره «هوای نو»

ملتجی در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: برگزیدگان سالانه هیات و تشکل های دینی موضوع اصلی مهرواره «هوای نو» است که با حضور حجت الاسلام قمی در سازمان تبلیغات اسلامی یک نگاه متفاوت نسبت به هیات ها و تشکل های دینی حاکم شد و اقدامات متفاوتی طراحی و به مرور اجرا شد که یکی از آنها مهرواره هوای نو بود.

وی افزود: این مهرواره شامل تشکل های فرهنگی مردمی و تشکل های شاخص است و قرار بر این شد که این تشکل ها برنامه هایی را برای ارتقاء سطح کیفی فعالیت هایشان طراحی کنند که یکی از آنها مهرواره برگزیدگان سال هیات ها و تشکل های دینی است که از سوی سازمان تبلیغات و با حضور هیات ها و تشکل های دینی سراسر کشور برگزار می شود.

ملتجی با اشاره به اهداف برگزاری این مهرواره گفت: آشنایی بیشتر و متقابل عموم مردم و جوانان با هیات ها و تشکل های مردمی یکی از اهداف این مهرواره است. البته مردم با مقوله هیات آشنا هستند ولی چون می خواهیم به معرفی هیات های شاخص و خدماتی که این هیات ها ارائه می دهند و همچنین سبکی که هیات ها و تشکل های شاخص بر اساس شرایط زمان ارائه می دهند، بپردازیم لازم است این خدمات برای جوانان بیشتر از قبل معرفی شود و ارتباط دو سویه ای بین عموم مردم و جوانان با هیات ها و تشکل های دینی اتفاق بیافتد.

وی از معرفی تخصصی هیات ها و تشکل های شاخص و برتر به عنوان هدفی دیگر یاد کرد و افزود: سال ها صحبت معرفی هیات های شاخص مطرح بوده و قرار است در اولین دوره این اتفاق بیافتد. همچنین ارتقاء سطح کیفی و کمی تشکل های دینی در گام دوم انقلاب از مهمترین هدف های برگزاری این مهرواره است.

هیات های مذهبی موتور پیشران مردمی در گام دوم انقلاب هستند

دبیر مهرواره هوای نو افزود: نگاه ما به تشکل های دینی و هیات ها این است که اینها موتور پیشران مردمی در گام دوم انقلاب اسلامی هستند و به عنوان گروه های مردمی دریک شکل کاملا خودجوش تشکیل شده اند و با عموم مردم در بخش های مختلف مرتبط هستند و یکی از بهترین موتورها و فضاهایی است که می تواند مقوله ارتباط مردم را در دایره گام دوم انقلاب اسلامی رهبری و مدیریت کند.

وی افزود: مهرواره هوای نو در سال اول در بخش های کتاب هیات، برترین هیات ها، ستایشگران اهل بیت برگزار می شود. منظور از کتاب هیات، کتاب ها و مکتوباتی است که در حوزه هیات و هیات داری و تشکل های دینی منتشر شده است و در بخش هیات و تشکل های دینی به برترین هیات ها که ایده های متفاوت و خلاقانه و خدمات متفاوت داشته اند خواهیم پرداخت.

ملتجی ادامه داد: البته هر یک از این بخش ها شامل محورها و رشته های مختلفی است که هیات ها و تشکل ها دینی سراسر کشور می توانند در یک سامانه ثبت نام کنند و برنامه های هیات ها نیز توسط داوران بررسی می شود.

وی اضافه کرد: یک پیش نشست در اسفند سال گذشته در تهران برگزار شد و ۷۰ تشکل برتر کشور با برخی از مسئولان نظام دیدارها و جلساتی داشتند و مطالباتی را مطرح کردند و  این پیش نشست به نوعی آغاز این حرکت بود و در آنجا به شکل رسمی اعلام شد که سال آینده یعنی سال ۱۴۰۰ مهرواره هوای نو برگزار می شود که با این حکم حجت الاسلام قمی به صورت رسمی شاهد آغاز فعالیت مهرواره هستیم و در آذر یا بهمن نیز شاهد برگزاری اختتامیه خواهیم بود.

دبیر مهرواره هوای نو گفت: مسئولان هیات ها می توانند از ماه آینده و پس از فراخوانی که از سوی سازمان تبلیغات اعلام می شود در این مهرواره شرکت کنند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha