نماینده مجلس:عضویت ایران درسازمان شانگهای،مصداق سیاست خارجی فعال است

شیراز - ایرنا- نماینده مردم شیراز و زرقان و نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، عضویت ایران در سازمان شانگهای را مصداق سیاست خارجی فعال و دیپلماسی رو به رشد جمهوری اسلامی ایران دانست.

مطلب دریافتی ایرنا از دفتر این نماینده حاکی است که ابراهیم عزیزی با اشاره به نشست کشورهای سازمان شانگهای و اهمیت عضویت ایران در این سازمان اظهار داشت: سازمان شانگهای از کشورهای قدرتمند بلوک شرق همچون چین، روسیه، هند و... شکل گرفته است؛ کشورهایی که در معادلات جهانی نیز نقش ارزنده ای ایفا می کنند.

او افزود: تقریبا نیمی از جمعیت جهان و یک چهارم مساحت خشکی های کره زمین متعلق به کشورهای عضو سازمان شانگهای است و این توان و ظرفیت بالا، با مدیریت صحیح و هوشمندانه می تواند بسیاری از معادلات را به نفع منطقه تغییر دهد.

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دوران یکجانبه گرایی و استیلای مغرب زمین بر معادلات سیاسی و بین المللی رو به افول  است، بیان کرد: کشورهای بلوک شرق با سازمان هایی چون سازمان شانگهای می توانند موازنه قدرت را به سمت شرق سوق دهند.

عزیزی اضافه کرد: بلوک غرب در طول صد سال گذشته با کمک عوامل منفعل داخلی سایر کشورها استیلای خود را بر معادلات بین المللی حفظ کرده بود اما تحولات دهه های اخیر در بلوک شرق و هم پیمانی این کشورها موجب خواهد شد این استیلا روز به روز کاهشی چشمگیر یابد.

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تحسین سیاست خارجی دولت سیزدهم در همین مدت اندک گفت: حضور قدرتمندانه در نشست بغداد، عضویت در سازمان مهم شانگهای و... نشان از دیپلماسی فعال و رو به رشد جمهوری اسلامی در دور جدید سیاست خارجه و امور بین الملل دارد که مصادیق آن نیز به خوبی نشان داده شد.

او اضافه کرد: سیاست مجلس و دولت سیزدهم در عرصه بین المللی،دیپلماسی توسعه یافته، به روز و منطبق بر عزت مردم ایران و تامین منافع و مصالح حداکثری کشور است و با گسترش ارتباطات با کشورهای مختلف می توان تحریم های ظالمانه غرب را نیز در هم شکست که بسیار امیدوار کننده است زیرا غربی ها باید بدانند که با احترام با کشورها، به ویژه کشور ما برخورد کنند.

سازمان همکاری های شانگهای متشکل از ۹کشور روسیه، چین، ایران، پاکستان، هند، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و قزاقستان است که از سال ۲۰۱۵ به منظور تقویت همکاری های منطقه ای در تمام زمینه ها، شکل گرفت.
 ایران امسال به عضویت این سازمان در آمد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha