گلستان نیازمند ارتقای سامانه آبرسانی سیار است

گنبدکاووس - ایرنا - رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ارتقای سامانه آبرسانی سیار را از اولویت‌های بخش آب و فاضلاب گلستان دانست و اظهار امیدواری کرد که تا قبل از فرارسیدن تابستان آینده تانکر اجاره‌ای یا تملیکی مورد نیاز آبرسانی روستاهای این استان تامین شود.

 حمیدرضا جانباز روز شنبه در نشست بررسی مسائل آبرسانی گنبدکاووس با اشاره به مشکل کمبود آب و برق امسال کشور از صبر مردم و همکاری مسوولان استانی و شهرستانی برای گذر از تنش آبی تابستان قدردانی کرد.

وی افزود: امیدواریم با اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و اختصاص اعتبار مناسب برای اجرای پروژه‌ها، مردم گنبدکاووس سال آینده دچار مشکل کمبود آب نشوند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اولویت در گنبدکاووس را حفر ۹ حلقه چاه هر کدام با دبی ۲۰ تا ۲۵ لیتر بر ثانیه اعلام کرد و گفت: در حال حاضر برای حل مشکل آب شرب مردم این شهر و روستاهای اقماری آن سه حلقه چاه حفر شده و ۶ حلقه چاه دیگر تا قبل از شروع تابستان سال آینده حفر می‌شود.

جانباز افزود: علاوه بر آن مقرر شد امکان سنجی و بررسی فنی حفر یک حلقه چاه فلمن (مخزنی گالری‌دار) با دبی ۱۵۰ لیتر برثانیه در محدوده ۲ حلقه چاه فلمن فعلی با ۱۰۰ میلیارد ریال توسط شرکت آب منطقه ای گلستان دستورکار قرار گیرد.

جانباز ادامه داد: همچنین در ادامه اجرای طرح بلندمدت آبرسانی به نوار مرزی گنبدکاووس، احداث آب شیرین کن با ظرفیت هزار و ۶۰۰ متر مکعب در شبانه روز در منطقه فجر ۶ این شهرستان برای تامین آب ۱۳ روستای نوار مرزی از محل اعتبارات تنش با تخصیص ۵۰۰ میلیارد ریال در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان نیز در این نشست گفت: شهرستان گنبدکاووس ۱۷۲ روستا دارد که ۱۸ روستا و ۱۲ نقطه جمعیتی آن با  ۹ هزار و ۲۶۹ نفر سکنه فاقد شبکه آبرسانی هستند و آبرسانی آن ها با ۶ تانکر انجام می شود.

بهزاد هرمزی افزود: همچنین برای تصفیه خانه فاضلاب گنبدکاووس در سالجاری ۸۰۰ میلیارد ریال و برای سال آینده ۷۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا به بهره برداری برسد.

وی اظهارداشت: گنبدکاووس حدود ۴۰۰ کیلومتر شبکه توزیع آب دارد که ۱۰۰ کیلومتر آن فرسوده است و باید بخش‌های از آن تعویض شود.

وی نیاز آبی گنبدکاووس در تابستان امسال را ۸۵۰ لیتر برثانیه اعلام کرد و گفت: امسال این شهرستان ۴۰۰ لیتر برثانیه کمبود آب داشت که جلوگیری از تکرار این مشکل در تابستان سال آینده به حفر ۹ حلقه چاه‌های جدید و یک حلقه چاه فلمن نیاز دارد.

گنبدکاووس با افزون بر ۳۷۳ هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha