۲۰۰ عنوان کتاب به مناسبت هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود

تهران- ایرنا- رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، مهمترین برنامه سومین دوره مراسم «یادها و نام‌ها» را رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب جدید در هفته دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: این مرکز با تلاش پژوهشگران، راویان و نویسندگان خود در یک سال گذشته توانسته این تعداد آثار را تولید و منتشر کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سرتیپ دوم پاسدار علی‌محمد نایینی از برگزاری سومین دوره مراسم «یادها و نام‌ها»  با شروع چهل و یکمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس با حضور جمعی از فرماندهان، مسوولان کشوری و لشکری، پیشکسوتان و حماسه‌آفرینان دفاع مقدس در باغ‌موزه دفاع مقدس خبر داد و با اشاره به برنامه‌هایی که قرار است در این مراسم برگزار شود، گفت: سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، به‌عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور خواهد داشت و قرار است از ۵۰ فرمانده دوران دفاع مقدس که اهتمام به ثبت و ضبط تاریخ شفاهی خود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس داشته‌اند، تجلیل به عمل آید.

مشاور فرمانده کل سپاه افزود: متاسفانه در یک سال گذشته از وجود پربرکت فرماندهان عزیزی محروم مانده‌ایم که در این مراسم از ۱۰ خانواده محترم سرداران سپاه تجلیل به عمل خواهد آمد.

سردار نایینی مهمترین برنامه سومین دوره مراسم «یادها و نام‌ها» را رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب جدید عنوان کرد و گفت: این مرکز با تلاش پژوهشگران، راویان و نویسندگان خود در مدت یک سال گذشته توانسته است ۲۰۰ اثر تحقیقاتی و اسنادی تولید و منتشر کند.

رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه در حوزه مطالعات نظامی از ۱۲ اثر جدید رونمایی خواهد شد، بیان کرد: از این تعداد ۳ اثر اطلس، ۵ اثر شناسنامه، ۲ اثر موضوعی و یک اثر نبرد یگانی است که با احتساب این آثار تعداد اطلس‌های منتشرشده به ۲۸ عنوان، شناسنامه لشکرها به ۱۵ عنوان، آثار موضوعی به ۱۸ عنوان و نبرد یگانی به ۵ عنوان رسیده است.

سردار نایینی به روزشمارهای منتشرشده اشاره کرد و گفت: تعداد روزشمارهای منتشرشده ۱۰ عنوان هستند که ۴ عنوان مربوط به روزشمار جنگ ایران و عراق و ۶ عنوان مربوط به دوره بعد از جنگ و تحولات انقلاب اسلامی است. با انتشار این روزشمارهای جدید، تعداد آثار در بخش روزشمار جنگ ایران و عراق به ۴۵ اثر رسیده است.

وی به آثار تولیدشده در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پرداخت و عنوان کرد: کتاب‌های جدید در این حوزه ۱۵ اثر هستند که آثار ترجمه، کتاب‌های روایت مستند مردمی شامل خاطرات و زندگینامه شهدا و کتب پژوهشی در سه بخش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

سردار نایینی از انتشار ۱۱ عنوان کتاب در حوزه تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس خبر داد و گفت: امسال توانسته‌ایم این آثار را در حوزه تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران ارشد دفاع مقدس منتشر کنیم. این آثار مربوط به تاریخ شفاهی سرداران محسن رضایی، رحیم صفوی، عبدالمحمد رئوفی، احمد فتوحی، علی‌اصغر زارعی، محمدرضا عطارزاده، علیرضا مزینانی، نصرالله فتحیان و حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی است.

وی اظهار کرد: در حوزه اسناد نیز ۱۵۰ عنوان کتاب سندی رونمایی خواهد شد که این آثار مربوط به عملیات‌های بدر، خیبر، بیت‌المقدس، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵، محرم، فتح‌المبین و مسلم هستند.

مشاور فرمانده سپاه پاسداران از انتشار کتاب‌های صوتی به‌عنوان اقدامی جدید در فعالیت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یاد کرد و گفت: این مرکز با تولید آثار صوتی خود و در اختیار قرار دادن آن به‌صورت رایگان به مردم، توانسته است مخاطبان زیادی را در حوزه دفاع مقدس جذب کند. این آثار با همکاری مجموعه‌های گوناگون و فعال در این عرصه ازجمله مجموعه ایران صدا در حال تولید هستند و هر هفته یکی از این آثار رونمایی می‌شوند. در مراسم «یادها و نام‌ها» قرار است از ۲۰ کتاب صوتی رونمایی و در اختیار مخاطبان قرار داده شود.

رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تأکید بر توسعه و تقویت تولید آثار مرجع در حوزه دفاع مقدس بیان کرد: حدود ۲۰۰ موضوع و ۱۷۴۰ عنوان پژوهشی در نقشه جامع پژوهشی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس احصا شده است که حاصل این کار تولید ۲۱۸۲ اثر پژوهشی و اسنادی خواهد بود. در این رابطه تاکنون ۴۴۵ اثر توسط این مرکز اسناد منتشر شده و ۴۷۶ اثر به‌عنوان قراردادهای پژوهشی جاری در مرکز فعال هستند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha