رونمایی از جزییات ساخت یک میلیون واحد مسکونی تا ۲ هفته آینده

تهران- ایرنا- جزییات برنامه اجرایی ساخت یک میلیون واحد مسکونی تا دو هفته دیگر اعلام می‌شود که بررسی‌ها نشان می‌دهد تحریک ساخت‌و ساز در بافت‌های قدیمی موجود، بخش اصلی این طرح خواهد بود.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی که اکنون مراحل تدوین جزییات را طی می‌کند و قرار است تا دو هفته دیگر رونمایی شود، در افزایش ثبات قیمت مسکن در آخرین ماه تابستان تاثیرگذار بوده است.

کارشناسان مسکن معتقد هستند که طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال و همزمان طرح دولت برای اختصاص زمین و مصالح ارزان قیمت برای خانه سازی، بازار را در شرایط ثبات قرار داده است.

اکنون قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشته است و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسیده است.

به اعتقاد کارشناسان جهش قیمت‌ها در بازار مسکن در آستانه ورود به ۶ ماه دوم سال دور از انتظار است و رونمایی از برنامه اجرایی طرح ساخت میلیونی مسکن نیز می‌تواند در تداوم این روند تاثیرگذار باشد.

حالا بیش از هر زمان دیگری بازار مسکن در انتطار تولید و عرضه واحدهای مسکونی است تا رشد بی رویه قیمت‌ها که باعث کاهش قدرت خرید شده است سیر نزولی پیدا کند و صف متقاضیان خرید مسکن را کاهش دهد.

اعضای کانون سراسری انبوه سازان معتقد هستند در شرایطی که عزم دولت برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی جدی است بخش خصوصی نیز پای کار خواهد آمد و از این طرح حمایت می‌کند اما نگاه درآمدی بخش‌های خدمت رسان به بخش مسکن یکی از موانع جدی ساخت و سازها و تثبیت قیمت مسکن است.

در همین رابطه دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفت‌و گو با ایرنا خواستار تسهیل خدمات اداری برای تولید مسکن در کشور شد و گفت: اخذ یک مجوز برای چهار واحد ساختمان در کشور دست‌کم یک سال درگیری بوروکراسی اداری و ساخت هر متر مربع مسکن حدود یک میلیون تومان هزینه خدمات سازمانی دارد.

به اعتقاد «فرشید پورحاجت» رفع مشکلات صنعت ساختمان در مواجهه با دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی و ادارات آب، برق و گاز قبل از آغاز طرح جهش تولید مسکن لازم است و می‌تواند در کنترل نرخ‌ها در بازار مسکن تاثیر مستقیم داشته باشد.

البته کارشناسان معتقد هستند که فعلا خرید و فروش‌های سرمایه‌ای (غیرمصرفی) در سایه رکود بازار، توجیه اقتصادی ندارد و بازار با حذف سرمایه گذاران سرمایه ای (غیرمصرفی) مواجه است.

تا دو هفته دیگر مصوبات ساخت یک میلیون واحد مسکونی اخذ می‌شود و برنامه اجرایی این طرح اعلام عمومی خواهد شد و آن‌طور که خبرنگار ایرنا از جزییات برنامه مطلع است تحریک ساخت‌و ساز در بافت‌های قدیمی موجود بخش اصلی این طرح است که این موضوع نیز باز هم در کنترل قیمت مسکن تاثیرگذار است.

متوسط قیمت مسکن در پایتخت در مردادماه ۱۴۰۰، ۳۰ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد و نسبت به مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است.

با این حال مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا حاکی از ثبات قیمت‌ها در آخرین ماه تابستان دارد. قیمت‌های پیشنهادی فروشندگان همان قیمت‌های مرداد ماه است که البته در سایه انتظار بازار برای کاهش قیمت، خریداران قابل توجهی هم از قیمت‌های فعلی استقبال نمی‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha