کنترل و نظارت بر کیفیت آب در استان همدان تداوم دارد

همدان- ایرنا- معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان از مطلوب بودن کیفیت آب در استان خبر داد و گفت: تغییر رنگ آب پس از افت فشار یا قطعی های موردی ناشی از شوک ایجاد شده در تاسیسات آبرسانی و کیفیت آب به طور کامل تحت کنترل و نظارت است.

«حمیدرضا نیکداد» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نگرانی های برخی شهروندان شهرهای استان همدان در رابطه با تغییر رنگ یا مزه آب آشامیدنی در برخی نقاط، پس از افت فشار یا قطعی های ایجاد شده در شبکه های آبرسانی افزود: کنترل کیفیت آب در سه بخش فیزیکی، شیمیایی و میکروبی با نمونه برداری های مستمر، همواره در دستور کار شرکت های آب و فاضلاب قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه کیفیت مناسب آب یکی از خطوط قرمز این شرکت محسوب می‌شود، اظهار داشت: با وجود مدیریت هایی که در بحث کنترل کیفیت آب آشامیدنی صورت می گیرد، به دلیل کاهش حجم نزولات جوی سال جاری، در برخی نقاط با افت فشار آب به دلیل اعمال تغییرات جریان آب مواجه هستیم.

نیکداد عنوان کرد: افت فشار آب موجب شده تا تغییرات جریان آب در شبکه های آبرسانی رخ دهد و برخی همشهریان یا هم استانی ها، با تغییر شکل ظاهری آب همچون بو و مزه آن روبرو شوند.

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان افزود: بر اساس استانداردهای تعریف شده، آب آشامیدنی آبی است، که ویژگیهای فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو آن در حدی باشد که مصرف آن برای آشامیدن، خطری را در کوتاه یا بلند مدت ، برای سلامت انسان، به همراه نداشته باشد.

وی افزود: با برقراری دوباره جریان آب در مخازن آب شهر و به ویژه در لوله هایی با ساختار چدنی و ایجاد شوک الکترونیکی، احتمال بلند شدن رسوبات کف لوله افزایش می یابد که همین خود تغییراتی را در ویژگی های ظاهری آب به وجود می آورد.

نیکداد با اشاره به اینکه این تغییرات پس از یک بازه زمانی بسیار کوتاه برطرف می شود و رنگ و مزه آب به حالت طبیعی خود بازمی گردد، گفت: این نوع از اختلال تنها در نتیجه شوک ایجاد شده در سامانه‌های آبرسانی اتفاق می افتد و آب موجود بدون هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی است. 

وی با این توضیح که مردم یقین داشته باشند که کیفیت آب در همدان مطلوب و مورد تایید مراجع تایید کننده کیفیت است، تصریح کرد: درصورت طولانی شدن مدت زمان کدورت آب یا هوا گرفتگی لوله ها، مشترکان می‌تواند با تماس با مرکز ۱۲۲ همکاران ما را در جریان مشکلات ایجاد شده قرار دهند و یا درخواست نمونه گیری و آزمایش آب را داشته باشند.

معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه آزمایشگاه‌های آبفای استان از جمله آزمایشگاهای معتمد سازمان محیط زیست است، اظهار داشت: مرکز بهداشت استان همدان با بررسی کیفیت آب، کیفیت مطلوب آن را تایید می کند.

وی از نمونه برداری های روزانه و ماهیانه آزمایشگاه های متولی امر به صورت مستمر خبر داد و افزود: تاکنون هیچ موردی از آلودگی میکروبی و شیمیایی آب در استان گزارش نشده است.

نیکداد بار دیگر با بیان اینکه مشترکان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تغییر شکل ظاهری آب در دراز مدت، مشکلات خود را با مرکز پاسخگوی ۱۲۲  در میان بگذارند، از مردم درخواست کرد به شایعات مخربی که در خصوص آلودگی آب مطرح می شود توجه نکنند.

۹۹ درصد از جمعیت استان همدان از آب سالم لوله کشی و ۷۴ درصد نیز از شبکه فاضلاب برخوردارند.

استان همدان بیش از ۶۸۰ هزار مشترک آب دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha