رونمایی از کتاب "میراث جهانی ایران" در نمایشگاه کتاب پکن

تهران- ایرنا- کتاب «میراث جهانی ایران» اثر «مرتضی رضوان فر» با ترجمه چینی «حسین خلیفی کیوی» و با مقدمه «محمد کشاورز زاده» سفیر ایران در چین و پیام «محمد علی کیانی» مدیرکل همکاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب پکن رونمایی شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، این کتاب که با همت «حسین خلیفی کیوی» از ایرانیان مقیم چین و به زبان چینی ترجمه شده، حاوی مطالب و تصاویر زیبا در خصوص میراث جهانی ایران زمین است و توسط گروه انتشاراتی چین (china publishing group) و در تیراژ 2 هزار نسخه منتشر شده است.  

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن همزمان با نوزدهمین جشنواره بین المللی کتاب پکن از روز سه شنبه گشایش یافت. در این نمایشگاه بیش از دو هزار و ۲۰۰ شرکت کننده از ۱۰۵ کشور و منطقه از جمله ۵۷ کشور و منطقه مسیر "کمربند و جاده" حضور دارند.

سفیر ایران در چین در مقدمه این کتاب نوشته است: ایران و چین به عنوان دو تمدن بزرگ آسیایی از هزاران  سال قبل با یکدیگر دارای روابط دوستانه  هستند و در فراز و فرودهای تاریخ از همدیگر پشتیبانی و حمایت کرده اند، به طوریکه علیرغم تاریخ کهن این روابط، تاریخ نویسان هرگز تخاصم یا درگیری مستقیمی را بین دو کشور ثبت و ضبط نکرده اند.

محمد کشاورز زاده افزود: راه ابریشم به عنوان میراث مشترک دو کشور نماد این ارتباط و تعامل دوستانه است که آثار باقی مانده از آن در گوشه  و کنار ایران عزیز بعنوان یک میراث ارزشمند مایه مباهات و افتخار هر انسانی است. این راه نه تنها مسیر تجارت و بازرگانی مردمان آسیا با خاورمیانه و اروپا بود، بلکه بعنوان بستری برای تعاملات مردمی، همکاری های فرهنگی و تبادلات  سیاسی مورد استفاده قرار می گرفت.  

وی آورده است: ابتکار یک جاده یک کمربند که ایران عضو فعال آن است، در واقع شکل ارتقاء یافته و به روز شده همان راه سنتی ابریشم  بین دو کشور است که در بسط، تقویت و استمرار تمدن های ایران و چین طی قرون متمادی نقش موثری ایفاء نمود. ما امیدواریم از طریق سرمایه گذاری مشترک و ایجاد زیرساخت های لازم این ابتکار نیز به نزدیکی و تقویت پیوندهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم دو کشور منجر شود.  

 

در پیام «محمد علی کیانی» مدیرکل همکاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران هم آمده است: ایران و چین به عنوان دو کشور با تمدن کهن و تاریخ طولانی در دو سوی غرب و شرق آسیا، همواره در جهت توسعه و پیشرفت تمدن بشری، نقش مهم و ارزنده ای داشته اند. در سالهای اخیر، به دنبال توسعه روابط استراتژیک همه جانبه دو کشور، تبادلات فرهنگی و سطح همکاریهای فرهنگی و هنری در همه زمینه ها توسعه یافته است.     

کیانی افزود: بسیار مایه خوشحالی است که همزمان با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی ایران و چین، شاهد انتشار این کتاب ارزشمند با همت دکتر رضوانفر و ترجمه حسینی خلیفی کیوی هستیم.

وی افزود: یقینا بهره گیری مناسبتر از ظرفیت های بالقوه موجود، روابط فرهنگی و هنری دو کشور را بسیار بالاتر از ان چیزی که اینک شاهد آن هستیم ارتقاء بخشید و روابط ایران و چین از جهت اقتصادی و فرهنگی هنوز گنجایش توسعه زیادی دارد. فعالان عرصه فرهنگی، هنری وگردشگری، با اقدامات علمی و عملی می توانند  اقدامات موثری را برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور انجام دهند.

«حسین خلیفی کیوی» مترجم این کتاب نیز در این مراسم گفت: دوستی بین چین و ایران سابقه طولانی دارد. "جاده ابریشم باستانی" راهی برای تجارت بین دو کشور و اتصال تمدن چین و ایران بوده و در پی مطرح شدن پیشنهاد «کمربند و جاده» روابط دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی تعمیق یافته است.

او گفت: همکاری دو کشور در زمینه صنعت نشر نه تنها برای تعمیق مبادلات مردم دو کشوراهمیت خاصی دارد بلکه  فصل جدیدی از مبادلات و یادگیری متقابل بین تمدن های چینی و ایرانی را آغاز خواهد کرد.

«جانگ گائولی»  سردبیر موسسه انتشارات چین هم در این مراسم گفت: انتشار کتاب جدید "میراث فارسی" در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب پکن و امضای قرارداد صادرات حق چاپ برای کتابهایی مانند "کتاب خانواده فقرزدایی" با این هدف است که همکاری بین المللی چون صدور حق چاپ به خارج از کشور، اندیشه، برنامه و تجربیات ما به اشتراک گذاشته شود.

یو دیان لی معاون گروه انتشاراتی چین هم با تبریک توافقات صورت گرفته میان ناشران چین و ایران گفت که سال ۲۰۲۱ پنجاهمین سالگرد برقرای روابط دیپلماتیک چین و ایران است. به توافق رسیدن ناشران دو کشور برای ارتقاء مبادلات فرهنگی بین دو کشور و تقویت روابط دوستانه چین و ایران در زمینه نشر نقش شایانی ایفاء خواهد کرد.

در حاشیه نمایشگاه ویدیو معرفی جاذبه های ایران نمایش داده شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha