فرماندار: فضای کتابخانه‌ای مهاباد متناسب با عنوان شهر خلاق کتاب نیست

مهاباد- ایرنا- فرماندار ویژه مهاباد با اشاره به اینکه این شهرستان به عنوان یک شهر فرهنگی در کشور شناخته می شود، گفت: سرانه فضای مطالعه و کتابخانه ای متناسب با عنوان شهر خلاق کتاب نیست.

عارف خدرلو روز شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مهاباد افزود: بر اساس آمارهای موجود برای هر ۷۵ هزار نفر در مهاباد یک کتابخانه عمومی وجود دارد که این آمار در سطح ملی برای هر ۲۵ هزار نفر یک باب کتابخانه است.

وی با اشاره به اینکه مهاباد ۲ مرحله به عنوان شهر خلاق در امر کتابخوانی در کشور انتخاب شده است، اضافه کرد: با توجه به پتانسیل و فرهنگ بالای مهاباد، فضای مطالعه و کتابخانه ای متناسب با عنوان های بدست آمده آن نیست و برای ارتقای شریط موجود باید از همه ظرفیت ها استفاده کرد.

فرماندار ویژه مهاباد با تاکید بر اینکه افزایش فضای مطالعه یکی از راه های توسعه شهرستان است، اظهار داشت: در تلاش هستیم طی سال جاری یا برای سال آینده یک پروژه برای افزایش سرانه کتابخانه ای در این شهرستان تعریف کنیم تا بتوانیم کمبودهای موجود را جبران کنیم.

خدرلو، با بیان اینکه کاهش سرانه مطالعه نیز باید کارشناسی و بررسی شود، گفت: کیفیت و به روز بودن کتاب های موجود و همچنین تنوع کتاب ها می تواند بر افزایش سرانه مطالعه و عضویت در کتابخانه ها تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها باید به کتابخانه‌های عمومی شهرها اختصاص یابد، گفت: برهمین اساس امسال طی سه مرحله یک میلیارد ریال توسط شهرداری مهاباد باید به کتابخانه های عمومی این شهرستان اختصاص یابد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهاباد نیز در این جلسه گفت: سال گذشته ۳۵۰ میلیون ریال از طرف شهرداری به این نهاد اختصاص یافت ولی در سال جاری تاکنون هیچ مبلغی توسط شهرداری پرداخت نشده است.

چیا قادری اضافه کرد: در صورت پرداخت نشدن نیم درصد درآمد شهرداری، کل مبلغ آن از در تهران از حساب های شهرداری برداشت و در واقع اعتبار موجود برگشت داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه شیوع کرونا بر شرایط فعالیت وضعیت کتابخانه ها تاثیرگذار بوده است، افزود: طی ۶ ماهه سال جاری تنها ۷۰ روز کتابخانه بازگشایی شده که همین امر باعث شد عضویت در کتابخانه های مهاباد از ۵ هزار نفر به کمتر از هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یابد.

شهرستان مهاباد دارای ۲۴۰ هزار نفر جمعیت است؛ این شهرستان تاکنون ۲ بار توانسته است در سطح کشور عنوان «شهر خلاق کتاب» را به خود اختصاص دهد که این امر نشان‌دهنده اهمیت کتاب و مطالعه نزد مردم فرهنگ‌دوست این شهرستان است.

سرانه فضای مطالعه در این شهرستان ۱.۲ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است که این میزان ۱۲ درصد استاندارد جهانی است؛ سرانه کتاب در این شهرستان نیز ۲۸ نسخه برای هر ۱۰۰ نفر است که این مقدار ۱۴ نسخه کمتر از میانگین استانی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha