اندونزی گشت‌زنی در آب های دریای چین جنوبی را افزایش داد

تهران- ایرنا - مقامات نیروی دریایی اندونزی اعلام کردند، گشت‌زنی دریایی خود را در آب های دریای چین جنوبی در اطراف جزایر « ناتونا » پس از شناسایی شناورهای چینی و آمریکایی در این منطقه افزایش داده اند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری « الجزیره » قطر، مقامات نیروی دریایی اندونزی در ادامه افزودند: با وجود اینکه حضور شناورهای چینی و آمریکایی نزدیک آب های بین المللی جزایر « ناتونا » ایجاد مشکلی نکرده است اما گشت‌زنی خود را در آب های دریای چین جنوبی افزایش می دهند.

در سال ۲۰۱۷ اندونزی بخش شمالی منطقه اقتصادی انحصاری خود را در دریای چین جنوبی به دریای ناتونا شمالی تغییر نام داد. 

« ارسیاد عبدالله » فرمانده نیروی دریایی ناوگان غربی اندونزی به خبرنگاران گفت: ۵ ناو دریایی به کمک گشت‌زن هوایی به دریای ناتونا  شمالی فرستاده شدند تا امنیت این منطقه را حفظ کنند. ناوهای دریایی آمریکایی و چینی شناسایی شده در منطقه هنوز در این آب های بین المللی حضور دارند. 

وی در ادامه افزود : « موقعیت نیروی دریایی در دریای ناتونا شمالی در حمایت از منافع ملی اندونزی در انطباق با قوانین ملی و بین المللی بسیار قاطع است. بنابراین هیچگونه تخطی از قوانین را در این منطقه تحمل نمی کنیم. »  

اوایل ژانویه سال گذشته هنگامی که گارد ساحلی چین قایق های ماهیگیری را همراهی کرد و وارد آب های دریای چین جنوبی شد، اندونزی  جت های جنگنده خود را به منطقه فرستاد و همان زمان « جوکو  ویدودو » رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرد وقتی موضوع بر سر حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورمان باشد، امکان هیچگونه چانه زنی وجود ندارد. 

گفتنی است در سال ۲۰۱۶ نیز نیروی دریایی اندونزی اقدام به شلیک به سمت یک کشتی ماهیگیری چینی به اتهام ماهیگیری غیرقانونی در آب های اطراف دریای چین جنوبی کرد که یک سلسله تقابل و رویارویی را در آن سال برای دو کشور به دنبال داشت. در همان سال اندونزی ۲۳ قایق ماهیگیری دیگر خارجی از کشورهای مالزی و ویتنام را به همین اتهام نابود کرد. 

چین هرگز ادعای حق مالکیت جزایر ناتونا را نکرده است اما می گوید حق ماهیگیری اطراف آن را دارد. با این وجود این مسئله هنوز محل مناقشه در میان کشورهای آسیای جنوب شرقی می باشد. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha