۲۸ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۲۶
کد خبرنگار: 2153
کد خبر: 84474873
۰ نفر

برچسب‌ها

همراه با زاگرس

یاسوج - ایرنا - استاندار کهگیلویه و بویراحمد در یکی از داغترین روزهای زاگرس پا به پای محیط بانان و نیروهای مردمی برای خاموش کردن آتش تلاش کرد تا در عمل و نه با بخشنامه ، توبیخ و جریمه نشان دهد که در زمان بحران همه فارغ از جایگاه سازمانی باید محیط بان باشند.

به گزارش ایرنا ، یکهفته ای  است که از هر سمتی به زاگرس نگاه می کنیم  آتش و دود از آن زبانه می کشد و تصاویری دردناک از دستان تاول زده ، پاهای بی رمق، نفس های به تنگ آمده  نیروهای مردمی و محیط بانان در فضای مجازی دست به دست می شود تا شاید دل آنهایی را که به عمد این آتش را در دامن زاگرس گذاشته اند بسوزاند؛ که البته نمی سوزاند!
محیط بانان رسمی و محیط بانان دل خسته از این جدال نابرابر آتش و انسان فریاد کمک خواهی سر می دهند و خیلی ها هم در دوردست ها نشسته اند؛ جایی که نه بوی دود مشامشان را بیازارد و نه نفس آتش لحظه هایشان را گرم کند و می گویند کمک کردن، وظیفه ما نیست.

 خیلی ها هم پا را فراتر گذاشته و می گویند آنهایی که سود و اضافه کاری اش را می گیرند خودشان برای ورود به بحران پیش قدم بشوند.
که البته یک نفر باید توجیهشان کند که خاموش کردن این آتش و دود وظیفه  نیست ؛که اگر اینگونه بود نیروهای مردمی با دستان خالی و بی هیچ چشمداشتی جلوی آتش نمی ایستادند.
یک نفر باید بپرسد راستی اضافه کاری با دست و صورت تاول زده ساعتی چند باشد تا حاضر شوید اینچنین ققنوس وار به دل آتش بزنید تا بلوطی را ضامن شوید؟
البته این جدال نابرابر انسان و آتش نه مخصوص دیروز و امروز و این پنج روز ،که حکایت همه پنج ماه گذشته این استان بوده است و حرف ها و بهانه های، بهانه تراشان هم اصلا عجیب نیست و زاگرس و دنا و تک تک بلوط های این سرزمین آنها را از برند.

حالا در این میان تصاویری بیرون آمده که استاندار کهگیلویه و بویراحمد را نشان می دهد که در قامت یک محیط بان در بالای "کوه نیر " و در قلب آتش آب به دست محیط بانان می دهد تا نشان دهد که می شود استاندار بود و هزار کار و جلسه را لغو کرد و رودرروی آتش ایستاد. چرا که خدمتی و جلسه ای مهمتر از حفظ این جانهای سبز نیست.
می شود استاندار بود اما در وسط بحران به عنوان یک نیروی مردمی ساده با همان لباس شخصی وسیله جابجا کرد تا نشان داد که بعضی کارها بخشنامه و اضافه کاری نمی خواهند بلکه کمی احساس مسئولیت می خواهد.
احساس مسئولیت نسبت به دستهای تاول زده، پاهای بی رمق و نفسهای به تنگ آمده آدمهایی که به حکم قلب و نه بر اساس وظیفه و اضافه کاری درختان را از چنگال آتش بیرون می کشند.
شاید حضور دکتر حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در کنترل و مهار آتش خیلی ناچیزتر از آنی باشد که بتوانیم فکرش را بکنیم اما تاثیرش در مدیریت بحران فراتر از آن چیزی است که به نظر می آید.
وقتی استاندار دل به آتش می زند حاوی چندین پیام است به مدیران دولتی و لشکری که قانون به صراحت مکلفشان کرده در بحران باید پای کار باشند ، پیام می دهد که موضوع آتش سوزی جنگلها جدی است و همه باید خودجوش و بی التماس و درخواست پای کار باشند همانگونه که خودش اولین نفر است.
و  به محیط بانان و نیروهای مردمی هم پیام می دهد که تنهاییتان را دیده ام و همه ما به یک اندازه در حفظ جنگلها مسئولیم.
در نهایت باید گفت زاگرس این روزها سخت داغدار است و اقدام استاندار تسلی خاطری برای این بهشت تنهاست که گویی رو به فراموشی رفته است و سالهاست جز صدای شیون مادران داغدار جوان از دست داده ، صدایی  از آن به گوش نمی رسد.

زاگرس و دنا و بلوطها هرگز فراموش نمی کنند که چه کسانی در کنارشان ایستاده و چه جانهای عزیزی که برای ایستادگیشان پرپر شده اند .

استان کهگیلویه و بویراحمد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان یک میلیون و ۴۲۶ هزار و ۳۰۰ هکتار یعنی حدود ۹۰ درصد آن، اراضی ملی بوده که ۸۷۳ هزار و ۶۰۰ هکتار جنگل و ۵۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن را مرتع تشکیل می‌دهد و در واقع ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۸ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی این استان خاموش شده که برای اطفای حریق ۱۰ مورد آن از بالگرد کمک گرفته شده است.

امسال پنج آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع شهرستان کهگیلویه خاموش شد و جنگل های شهرستان های گچساران، بهمئی و بویراحمد هر کدام چهار بار شاهد آتش سوزی گسترده بودند.

در همین مدت در شهرستان چرام ۲ فقره و در شهرستان های لنده و باشت هر کدام یک آتش سوزی گسترده مهار شد.

 کارشناسان منابع طبیعی میزان خسارت آتش سوزی بر عرصه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری را ۲۵۰میلیارد ریال برآورد کرده اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد که با حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع دارای ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و بیش از ۸۰۰ هزار هکتار جنگل، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha