روزنامه پاکستانی خطاب به آمریکا:دلایل تحقیر و شکست خودتان را پیدا کنید

اسلام‌آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «داون» پایان اشغال ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان را بیانگر آشفتگی واشنگتن در برابر شکست و تلاش برای متهم کردن دیگران برای نجات از فشارداخلی دانست و خطاب به آنتونی بلینکن وزیرخارجه دولت بایدن نوشت، بهتر است به درون خود نگاه و دلایل ناکامی آمریکا را پیدا کنید.

به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان داون روز شنبه در سرمقاله خود با عنوان «اظهارات بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا را به دلیل اتهامات اخیرش علیه پاکستان مبنی بر حمایت از طالبان و پناه دادن، به شدت سرزنش کرد.

در این سرمقاله آمده است: آمریکا باید به درون خود بنگرد و ببیند مرتکب چه اشتباهاتی در افغانستان شده است. خروج آشفته و تحقیر آمیز آنان از افغانستان و خستگی ناشی از اشغال دو دهه این کشور، قطعا باعث شده تا آنتونی بلینکن به جای آمریکا، پاکستان را مسئول ناکامی‌های واشنگتن معرفی کند.

روزنامه داون در ادامه نوشت: اظهارات دیپلمات ارشد آمریکا در کنگره بسیار غیرمنتظره و یک حرکت اشتباه ارزیابی می‌شود، همانطور که مرکز دیپلماسی دولت اسلام‌آباد نیز سخنان بلینکن را حیرت آور و مخالفت همکاری‌های دوجانبه با واشنگتن قلمداد کرد. 
این روزنامه پاکستانی افزود: بسیار مایه تاسف است که وزیرخارجه آمریکا به طور علنی دیگران را متهم به مسئول بودن شکست واشنگتن و ناتو در افغانستان کرد، درحالی که واقعیت چیز دیگری است که محور آن انتقاد شدید از داخل و اعتراف سیاسیون آمریکایی مبنی بر مقصر بودن دولت‌های این کشور می‌باشد.

در این گزارش آمده است: سیاست یکجانبه آمریکا در قبال پاکستان و انتظارات بیش از حد آن موضوع جدیدی نیست اما واشنگتن باید به درون خود نگاه کند و ببیند که مرتکب چه اشتباهاتی در افغانستان شده وچرا پروژه ملت‌سازی نابود شد. چرا ارتشی که میلیاردها دلار برای آموزش آن صرف کرد، اجازه داد تا با خیال راحت افغانستان به دست طالبان تصرف شود.

داون نوشت: به راحتی می‌توان سایر کشورها را برای شکست‌های خود سرزنش کرد. اما واشنگتن برای اطمینان از تکرار این اشتباهات، باید در سیاست هایش تجدیدنظر کند. به هر حال این پاکستان نبود، بلکه دونالد ترامپ بود که تصمیم به خروج از افغانستان گرفت که بیانگر تسلیم شدن وی در برابر این واقعیت که آمریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است، می‌باشد.

این روزنامه خطاب به کاخ سفید نوشت که دست از تهدید کردن دیگران به این شیوه که «روابط را مجددا ارزیابی می‌کنیم» بردارید و بهتر است با یک رویکرد تازه رابطه مثبت متقابل و مفید را ترویج دهید.

گفتنی است، «بلینکن» هفته گذشته طی حضور مجازی در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که اسلام‌آباد منافع زیادی در افغانستان دارد که با منافع ایالات متحده در تضاد است، موضوعی که بار دیگر تشدید فضای بی‌اعتمادی میان دو متحد قدیمی را برجسته می‌کند. وی افزود: دولت آمریکا روابط خود با پاکستان را ارزیابی خواهد کرد.

نخست وزیر پاکستان طی مصاحبه با 'بکی اندرسون' (Becky Anderson) خبرنگار سی ان ان در اسلام‌آباد در واکنش به اظهارات آنتونی بلینکن آن را بازتابی از جهل وی توصیف کرد و افزود که من هرگز چنین اظهاراتی ناشی از جهل و نادانی را نشنیده‌ام.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha