مقصران اصلی اوضاع افغانستان درپی ایجاد سوء تفاهم میان همسایگان هستند

اسلام‌آباد - ایرنا - مدیر سیاست خارجی جماعت اسلامی، دومین حزب بزرگ مذهبی در پاکستان با تاکید بر اهمیت نقش تهران و اسلام آباد برای کمک به صلح و ثبات در افغانستان، هشدار داد که مقصران اصلی و اشغالگران خارجی برای فرار از شکست خود درصدد ایجاد سوء تفاهم میان همسایگان هستند.

«آصف لقمان قاضی» روز شنبه طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد اظهار داشت: آمریکا و ناتو مقصران اصلی تخریب افغانستان، کشتار هزاران نفر از مردم بی گناه و همزمان نابسامانی‌ها در منطقه هستند.

وی با اشاره به مناسبت دیرینه رهبران مذهبی پاکستان از جمله جماعت اسلامی با جامعه افغانستان و رهبران مقاومت در این کشور همسایه، افزود: ایران و پاکستان همواره از جنگ مردم افغانستان علیه تجاوز خارجی و بیرون راندن اشغالگران حمایت کرده و هرگز برادران خود در افغانستان را تنها نگذاشته‌اند.

آصف لقمان که فرزند مرحوم "قاضی حسین احمد" از رهبران محبوب مذهبی در پاکستان و چهره وحدت آفرین در میان امت اسلامی است، گفت: ناکامی‌های فراوان آمریکا در جنگ خارجی صدای مردم این کشور را درآورد و فشار شدید داخلی باعث شد تا آنان تن به خروج از افغانستان دهند.

وی تاکید کرد: شکست آمریکا و متحدان غربی یک رسوایی آشکار است و اکنون با خروج آنان فرصت مهمی برای بازیگران منطقه‌ای به ویژه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای کمک به ملت برادر در افغانستان فراهم شده است.

مدیر سیاست خارجی حزب جماعت اسلامی هشدار داد: آمریکایی‌ها برای فرار از رسوایی جنگ افغانستان دست به طرح‌های جدیدی خواهند زد که یکی از مسوم ترین آن ایجاد سوء تفاهم میان همسایگان و کارشکنی در مسیر همکاری میان بازیگران منطقه‌ای است.

وی تاکید کرد: علاوه بر غرب برخی از کشورها نیز با شکست اشغالگران در افغانستان منافع خاص خود را از دست دادند و برای جبران این ناکامی بدون شکست در مسیر تلاش‌های صلح و هم‌افزایی میان نیروهای سیاسی افغانستان کارشکنی خواهند کرد.

آصف لقمان قاضی هماهنگی رویکرد و راهبرد مشترک میان ایران، پاکستان و چین برای افغانستان را ضروری دانست و اظهار داشت: ما هرگونه رویارویی منافع میان همسایگان در افغانستان را بعید می‌دانیم با این حال اگر ملاحظاتی هم وجود داشته باشد، باید به خاطر ملت‌ها و منافع منطقه‌ به آن رسیدگی و هدف اصلی را کمک به مردم افغانستان قرار دهیم.

گفتنی است در حاشیه اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در پایتخت تاجیکستان نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، چین، روسیه و پاکستان با محور افغانستان برگزار و طرفین بر تقویت صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و کل منطقه تاکید کردند.

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در حاشیه اجلاس شانگهای طی دیدار با همتای پاکستانی‌اش، با بیان اینکه ایران و پاکستان به عنوان همسایگان افغانستان، بیشترین تبعات وضعیت این کشور را متحمل می‌شوند، بر ضرورت همفکری تهران - اسلام‌آباد در خصوص چگونگی بازیابی ثبات و صلح پایدار در افغانستان تاکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha