وزیر فرهنگ: اربعین شعبه ای از بهشت است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اربعین به عنوان یک مفهوم کلیدی در فرهنگ شیعه یاد کرد و گفت: اربعین شعبه ای از بهشت است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا محمدمهدی اسماعیلی روز شنبه در مراسم رونمایی از کتاب پیاده روی اربعین رسانه شیعه گفت: سالها تجربه کرده ایم و با پای پیاده از نجف تا کربلا رفته ایم و می بینیم که شعبه ای از بهشت است که وعده داده شده و افراد با ایثار و از خودگذشتگی این حماسه بزرگ را می آفرینند.

وی افزود: امسال شرمنده مردم هستیم که به دلیل کرونا نمی توانیم مقدمات حضور زائران اربعین را در عراق فراهم کنیم و امیدواریم سال آینده این مراسم پرشکوهتر برگزار شود.
اسماعیلی ادامه داد: اربعین یک مفهوم کلیدی در فرهنگ شیعه است. ما برای عزیزان خود که از دست می دهیم یک اربعین می گیریم ولی این سوال مطرح است که اربعین محل ظهور احساسات و عواطف پاک بوده هر چه از آن می گذرد این عشق شعله ورتر می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز در ستاد کرونا با خواهش از مردم می خواهیم که همکاری کنند و از رفتن به مرزهای عراق خودداری کنند و می بینیم که برای رفتن به پیاده روی اربعین چه اشتیاقی بین مردم وجود دارد.
وی یکی از مهمترین خاستگاه های انقلاب اسلامی را اربعین دانست و گفت: انقلاب ما فاطمیه الحدوث و حسینی البقاست. چون آغاز نهضت بزرگ مردم ایران در سال ۴۱ مصادف با ایام فاطمیه بود و سیر این انقلاب همچون یک تقویم شیعی جلو می رفت. 
اسماعیلی افزود: موج بعدی انقلاب با اربعین رحلت حاج آقا مصطفی خمینی در ۹ آذر ۵۶ شروع شد که سراسر ایران را فرا گرفت و اشتباه رژیم طاغوت این بود که همه عواملی را که در این قضیه نقش داشتند بازداشت کرد. مانند رهبر انقلاب که در مشهد سخنرانی کرده بود.

وزیر فرهنگ: اربعین شعبه ای از بهشت است

راه اندازی مرکز آرشیو دیجیتال داده های فرهنگی 
محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با ارائه گزارشی مختصر از عملکرد چهار ساله این پژوهشگاه گفت: بیش از هزار و ۲۶۰ اثر منتشر شده که ۳۹۰ اثر نشر الکترونیک بوده و ۱۰۶ گزارش در قالب یادداشت و جستار و ۴۱۱ گزارش مربوط به نتیجه طرح های ملی است.
وی با اشاره به تاسیس مرکز آرشیو دیجیتال داده های فرهنگی گفت: تاکنون ۴۲۰ طرح پژوهشی در این زمینه جمع آوری و بارگذاری شده و قابل دسترسی برای همگان است.
سلگی ادامه داد: کتابی با عنوان روایت پیاده روی اربعین شامل ۱۷ گزارش در یک جلد منتشر شده است.
وی افزود: حدود ۶۰ کار مشترک با موسسات انجام داده ایم که ۵۷ کتاب تالیفی یا ترجمه مشترک با همکاری نهادها انجام داده ایم.

کتاب هایی با موضوع اربعین 
سعید کرمی مدیرعامل انتشارات سروش با اشاره به کتاب های منتشر شده با موضوع اربعین گفت: علاوه بر کتاب پیاده روی اربعین رسانه شیعه کتاب هایی همچون پیاده ها عاشق ترند شامل مجموعه داستانی نوشته مریم بصیری، رمان صور نوشته حسینعلی جعفری که پیوندی میان بیت المقدس و کربلا ایجاد می کند، به خدای درختان انجیر نوشته محسن حسن زاده و اربعین عاشقی نوشته نجمه جوادی از جمله این کتاب هاست.
وی با ارائه گزارشی از فعالیت های انتشارات سروش گفت: بیش از هزار و ۹۸۰ کتاب تا کنون در این انتشارات به چاپ رسیده است.
حامد طالبی نویسنده کتاب نیز درباره انگیزه خود از تالیف این کتاب و ارتباط مراسم پیاده روی اربعین با رسانه سخن گفت.

وزیر فرهنگ: اربعین شعبه ای از بهشت است

به گزارش ایرنا با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی(ع) و شروع پیاده ­روی اربعین، یکی قدرتمندترین نمادهای همبستگی میان جهان تشیع، انتشارات سروش کتابی با عنوان پیاده روی اربعین، رسانه شیعه تالیف حامد طالبی را در ۱۴۰ صفحه و ۵۰۰ نسخه روانه بازار نشر کرده است.

آیین‌های مذهبی یکی از فرصت‌های ویژه اصحاب ادیان و مذاهب برای اعلام موجودیت و موقعیتی مناسب برای بازنمایی و برساخت اهالی مذهب از وضعیت فرهنگی و اجتماعی خود است. در میان فرقه های اسلامی، مذهب تشیع به‌ عنوان یک اقلیت بزرگ که محبت اهل بیت(ع) از ارکان با اهمیت آن است، طول تاریخش را در جامعه مسلمانان همراه با در حاشیه بودگی تحمیلی گذرانده است.

آیین‌های حسینی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین مراسم جمعی و اجتماعی شیعیان هستند که از حیث تأسیس، تکوین و کیفیت اجرا عمدتاً با زمینه‌هایی از فرهنگ عامه عجین شده‌اند. آیین پیاده‌روی اربعین با توجه‌ به حضور میلیونی اقشار و ملیت‌های گوناگون شیعه از اقصی‌نقاط جهان، به ویژه در سال های اخیر گسترش چشم‌گیری داشته و به یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات آیینی جهان تبدیل شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: پیاده‌روی اربعین از جمله رویدادهای بزرگی است که همه ارزش‌های خبری مانند بزرگی، تازگی، مجاورت، دربرگیری، شگفتی و برخورد را با هم دارد. چنین ویژگی کم نظیری پیاده‌روی اربعین را به موضوعی بسیار قابل‌ توجه در علوم خبری و ارتباطی تبدیل می‌کند. اربعین نقش مهمی در تداوم واقعه عاشورا دارد و اگر نقش‌آفرینی پیغام آورانه حضرت زینب (س) از عاشورا تا اربعین نبود، شاید نهضت حضرت امام حسین (ع) تداوم تاریخی به این‌گونه پیدا نمی‌کرد و حقایق واقعه کربلا به ما به‌صورت فعلی نمی‌رسید.

در سرفصل این اثر موضوعاتی چون اربعین رسانه شیعه، روایت مقام معظم رهبری از نقش رسانه ای پیاده روی اربعین، رسانه در ارتباطات سنتی، کارکردهای ارتباطی اربعین، اربعین و ارتباطات میان فرهنگی، اربعین و شناخت ظرفیت ضدتروریستی مسلمانان و غیره مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha