بیانیه دو تشکل در فارس:آماده همکاری برای حفاظت از محیط زیست هستیم

شیراز- ایرنا- انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها شعبه استان فارس همچنین حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه فارس در بیانیه مشترکی اعلام کردندکه آمادگی دارند با تمام توان در رابطه با برنامه‌های زیست محیطی در همه حوزه‌های پژوهشی، اجتماعی و فرهنگی با دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مردمی همکاری کنند.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت آمده است:‌ اگر چه در شرایط کنونی،کشور با مسائل بسیار مهم و پردامنه ای مانند شیوع کرونا، تحریم های ظالمانه، محدودیت فروش نفت و در نتیجه کاهش منابع اقتصادی دولت روبرو است اما نباید در این آشفته بازار از محیط زیست که نقش اساسی در توسعه پایدار، همه جانبه و متوازن دارد به بهانه جبران کمبودهای فوق الاشاره غافل شد و این سرمایه های تجدیدناپذیر بین نسلی را در معرض غارت و نابودی قرار داد.

بیانیه افزوده است:‌غفلت در این سالها، زیست بوم ایران اعم از آب، خاک و هوا را به نقطه های بحرانی رسانده است؛ اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را به عنوان دارایی مشترک نسل امروز، فردا و یک وظیفه همگانی می‌داند و باید یادآور شد که حفظ محیط زیست تنها یک مسئولیت بخشی و محدود به دولت نیست.محیط زیست مسئله‌ای بنیادی است که بیش از هر چیز و هر جا باید به دغدغه ای ملی و مسئله‌ی ذهنی همه نهادهای حاکمیتی و همه دستگاه‌های اجرایی، تمام نهادهای مدنی، بخش های عمومی و خصوصی و در نهایت عموم شهروندان تبدیل شود. 

این دو تشکل نوشتند:‌امروز دامنه تاثیرات زیست محیطی نظیرتغییرات اقلیمی یا خشکسالی های مداوم، خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها و گسترش ریزگردها و ... در تمام حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آثار مخرب خود را به معرض نمایش گذاشته است.بی جهت نیست که این موضوع به یکی از دغدغه های مهم و اساسی جهانی مبدل گشته است. در اینجا باید بر نقش بی بدیل نهادهای مدنی و سمن های حامی محیط زیست اشاره کرد که این نهادها می توانند آگاهی، دانش و احساس مسئولیت مردم نسبت به محیط زیست را ارتقا دهند و آنان را نسبت به مسائلی که نقش حیاتی در سرنوشت حال و آینده جامعه دارد بیش از پیش حساس کنند.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها شعبه استان فارس و حزب اتحاد ملت ایران اسلامی منطقه فارس افزودند:‌پر واضح است که حمایت نهادهای حاکمیتی و اجرایی مرتبط، باید به یک الزام تردیدناپذیر در گسترش روز افزون نهادهای مدنی شود تا کمک بسیار بزرگی برای دولت در حوزه حفاظت از محیط زیست ارزیابی شود.

این تشکل ها همچنین به تلاش های خانواده بهزادی که چهار تن از آنها در راه خاموش کردن آتش‌سوزی ارتفاعات هایقر فیروزآباد جان باختند، اشاره کرده و از ایثار و همت این فداکاران خدمت تجلیل کرده‌اند. 

آتش ۱۱ مرداد به جان طبیعت زیبای تنگه هایقر فیروزآباد فارس افتاد و بعد از تلاش حدود ۴۸ ساعته ۱۳ مردادماه مهار شد اما در میانه تلاش‌ها یعنی ۱۲ مردادماه، سه تن از طایفه بهزادی (حامد، ناصر و رضا) از نیروهای مردمی و عشایر منطقه جان خود را بر اثر سوختگی و محاصره شدن در آتش از دست دادند.
جهانبخش بهزادی نیز در این حادثه دچار سوختگی شدید شد که پس از تحمل ۲۰ روز دشواری فرایند درمان، در بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین (ع) صدرای شیراز جان باخت.
بنا بر اعلام هفتم شهریورماه ۱۴۰۰ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس،  براساس قانون به چهار نفر جانباخته حادثه آتش سوزی طبیعت تنگه هایقر فیروزآباد لقب فداکار خدمت داده می‌شود.
آیین بزرگداشت چهلمین روز آسمانی شدن این فداکاران خدمت به همت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس و انجمن توسعه سبز شامگاه پنجشنبه ۲۵ شهریورماه جاری برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha