فضاپیمای اولین ماموریت مداری خصوصی اسپیس ایکس امروز به زمین بازمی‌گردد

تهران-ایرنا- خدمه اولین ماموریت فضایی مداری، غیرنظامی Inspiration۴ قرار است بعدازظهر امروز - شنبه- در آب‌های ساحل فلوریدا به زمین بازمی‌گردند.

به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، شرکت فضایی اسپیس ایکس ساعت ۱۹ و ۶ دقیقه  بعدازظهر امروز به وقت منطقه زمانی شرقی برای بازگشت فضاپیمای این ماموریت برنامه ریزی کرده اما مکان دقیق آن را اعلام نکرده است. این موضوع بستگی به آب و هوا و ارتفاع موج در خلیج مکزیک و اقیانوس اطلس دارد.

جارد ایساکمن میلیاردر و فرمانده این ماموریت در یک پخش زنده بعدازظهر جمعه گفت: ما هر ۹۰ دقیقه یک بار جهان را می بینیم، به همین سرعت در حال گردش هستیم و این موضوع بسیار باورنکردنی است.

وی افزود: خدمه در این ماموریت سعی کردند نمای زنده را از گنبد فضاپیمای «کرو دراگون اسپیس ایکس» نشان دهند،  یک پنجره گنبدی بزرگ که منظره ای از زمین و فضا را ارایه می دهد.  

فضاپیمای اولین ماموریت مداری خصوصی اسپیس ایکس امروز به زمین بازمی‌گردد

به گفته مقامات این مأموریت، خدمه آزمایش های علمی انجام دادند، از زمین عکس گرفتند و با تام کروز بازیگرآمریکایی سینما و کودکان مبتلا به سرطان صحبت کردند. آنها کارهای سرگرم کننده زیادی انجام دادند؛ غذا خورد، کارهای خانه را انجام دادند و از پنجره به جهان نگاه کردند.

مسوولان این مأموریت تصریح کردند: تجربیات خود را از ماموریت به اشتراک گذاشتند.

جیم بریدنستاین مدیر سابق ناسا در ماه مه ۲۰۲۰ توییت کرد که ناسا با این بازیگر کار می کند.

شرکت فضایی اسپیس ایکس روز ۱۵ سپتامبر (چهارشنبه ۲۴ شهریور) ماموریت Inspiration۴ را انجام داد و طی آن چهار شهروند غیرنظامی را به مدار زمین فرستاد.  چهار خدمه ماموریت Inspiration۴ از مجموعه پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی ناسا در فلوریدا به مدار زمین سفر کردند.

اسپیس‌ایکس کپسول فضایی دراگون را بر روی موشک فالکون ۹ در روز ۱۵ سپتامبر از پایگاه فضایی کندی در فلوریدا به فضا ارسال کرد. کپسول دراگون تنها سه روز در فضا خواهد ماند و هر ۹۰ دقیقه یک دور در مدار خواهد چرخید. این کپسول با سرعت ۱۷ هزار مایل بر ساعت(۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت) حرکت می کند. برخلاف سفرهای فضایی جف بزوس و ریچارد برانسون، فضاپیمای شرکت اسپیس‌ ایکس به مدار زمین رفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha