رکوردزنی در تزریق واکسن، نظام سلامت را دچار غفلت نکند

تهران- ایرنا- رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا در یادداشتی نوشت: روند شتابان واکسینه کردن، رکوردزنی و رتبه آوردن تزریق واکسن کرونا در جهان ستودنی است، اما نباید سرمست از این اعداد، دچار غفلت از کارهای ضروری در این شرایط شویم.

حمید سوری روز شنبه در این یادداشت افزود: در روزهای اخیر شاهد افزایش چشمگیر پوشش واکسیناسیون در کشور هستیم، اما در کنار آن، باید اقدامات مهم دیگری انجام شود. رعایت توصیه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، اصلاح مدیریت واکسیناسیون، بازگشایی مناسب مدارس و دانشگاه ها از جمله اقدامات ضروری است که همچنان باید رعایت شود.  

وی ادامه داد:به رغم حدود ۵۵ درصد واکسیناسیون یا تزریق دو دز واکسن کرونا در آمریکا، (با روند افزایش پوشش واکسیناسیون در ایران، تاکنون حدود ۱۸ درصد مردم واکسینه شدند) طی دو هفته اخیر تعداد مرگ های کرونا روزانه در این کشور به حدود ۲۳۰۰ رسیده است. در برخی ایالات های این کشور همچون کنتاکی، آلاباما و آریزونا وضعیت روبه وخامت است.  

سوری تصریح کرد: کم توجهی در امر واکسیناسیون حداکثری در افراد پرخطر، مقاومت برخی آمریکایی ها برای واکسیناسیون،  شیوع واریانت های ادغام یافته و جدید، بازگشت کودکان به مدرسه، کم شدن فشار ایالت ها برای رعایت پروتکل ها، افزایش میزان مرگ کرونا در جوان‌ترها و زیر ۱۸ ساله از جمله دلایل این موضوع است.

وی افزود: آیا حواسمان به مرزها، ترددها، پایین آمدن میزان رعایت پروتکل ها، اصلاح مدیریت واکسیناسیون، عوارض احتمالی بازگشایی مدارس و دانشگاه ها است.  

سوری یادآور شد: یادمان باشد طبق یک پیش بینی پاندمی کووید ۱۹ ممکن است همچون سرخک به یک بیماری دوران کودکی تبدیل شود و آمادگی برای این پدیده در مدیریت سلامت کشور بسیار حیاتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha