جهاد کشاورزی مازندران خواستار رعایت زمان‌بندی کشت پاییزه شد

ساری - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی مازندران با اعلام تامین حدود پنج هزار تن بذر گواهی شده و دیگر شرایط لازم برای کشت پاییزه در استان ، از کشاورزان خواست تا زمان بندی مناسب را در کشت این فصل رعایت کنند.

خلیل حقیقی روز شنبه به خبرنگار ایرنا سطح زیر کشت پاییزه مازندران را بیش از ۱۵۰ هزار هکتار برآورد کرد و افزود : بذرهای گواهی شده به عنوان هسته اولیه تولید در حال توزیع است و کشاورزان باید برای گرفتن بذر مورد نیاز به کارگزاری های تحت پوشش شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و یا مراکز خدمات کشاورزی استان مراجعه کنند.

وی با توضیح این نکته که در سال های اخیر سالم سازی بذر و تهیه بذرهای کیفی  برای کشت پائیز مورد توجه  وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است ، بیان داشت: از آن جایی که طبق اعلام رسمی شرکت آب منطقه ای مازندران با کمبود منابع آبی مواجه هستیم ، کشت بموقع محصولات پائیزی بسیار مهم و ضروری است.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران از کلزا، گندم، جو و علوفه به عنوان مهم ترین محصولات کشاورزی پاییزه استان نام برد و گفت: طبق برنامه پیش بینی شده امسال ۲۴ هزار هکتار کلزاکاری ،۵۴هزار هکتار گندم و  حدود ۸۵هزار هکتار نیز زیر کشت انواع علوفه از جمله جو  ، گیاهان علوفه ای ، صیفی و سبزیجات می رود.

وی با اعلام این که وزارت جهاد کشاورزی سهمیه استان را برای کشت دانه روغنی کلزا در سال زراعی پیش رو را ۲۴هزار هکتار عنوان کرد ، افزود : با هماهنگی های صورت گرفته در نظر داریم امسال سطح کشت دانه روغنی کلزا را تا ۲۸هزار هکتار یعنی چهار هزار هکتار بیشتر از سهمیه ابلاغی مورد حمایت جدی قرار بدهیم.

او ادامه داد : امسال نیز همانند سال های گذشته حمایت های ویژه از جمله تامین بذر گواهی شده ، علف کش ها و تسهیلات کم بهره به کلزاکاران می شود و امیدواریم با توجه به 

افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و کلزا سطح کشت کلزا نیز به عدد ۲۸هزار هکتار مورد نظر برسد.

اعلام بموقع نرخ خرید تضمینی، پرداخت بموقع مطالبات کشاورزان، تخصیص تسهیلات بلاعوض و یارانه ای برای تهیه نهاده های کشاورزی بویژه بذرو علف کش و همچنین توجه به کشت مکانیزه از جمله بسته های حمایتی بوده است که به کلزاکاران ارائه شد.

کشت پائیزه کلزا در زمین های خشکه زاری از اواخر شهریور آغاز می شود و این محصول استراتژیک در زمین های شالیزاری نیز از دهه اول آبان زیر کشت می رود.

شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی خرید تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی کلزا برای سال زراعی جاری را ۱۵۰ هزار ریال اعلام کرد که ۴۰ هزار ریال بیشتر از سال گذشته است.

طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، در سال زراعی گذشته ۱۳ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت کلزا قرار گرفت . 

حقیقی با بیان اینکه امسال ۵۴هزار هکتار از زمین های استان مازندرا نیز زیر کشت گندم می رود، ادامه داد: همه شرایط برای کشت گندم که از ۱۵آبان تا ۱۰ آذر انجام می شود، مهیا است.

وی قیمت تعیین شده ۷۵ هزار ریالی برای خرید تضمینی گندم را با توجه به نرخ فعلی تورم مناسب توصیف کرد و گفت: مطمئنا این نرخ مورد استقبال گندمکاران مازندران  قرار خواهد گرفت.

قیمت خرید تضمینی هر کیلو گرم گندم با  افت چهار درصد مفید و یک درصد غیرمفید رد سال زراعی گذشته ۵۰هزار ریال بود. 

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران به اهمیت توسعه کشت شبدر و جو به عنوان مهمترین کشت پائیزه در تامین علوفه دام استان مازندران اشاره کرد و گفت: با توجه به این که امسال سطح زیر کشت دوباره برنج  به سنبت سال گذشته کاشه محسوسی یافته است ، پیش بینی شود  و از آنجایی که نیاز علوفه دامی در استان زیاد است ، کشاورزان از فرصت حمایتی این بخش استفاده کنند.

زمان کشت جو در مازندران اواخر مهر و اوایل ماه آبان است و بر اساس آمارهای رسمی ، میانگین تولید جو در کشت دیم در مازندران یک و نیم تن در هر هکتار و در کشت آبی که در مناطق جلگه ای رواج دارد ، حدود سه تن است.
مازندران حدود هشت میلیون واحد دام دارد که علوفه و دیگر نهاده های دامی از نیازهای جدی استان است. 

خلیلی کشت پاییزه در محصولات صیفی و سبزیجات استان را شامل سبزی های برگی و ریشه ای ، شلغم ، هویج ، کاهو ، لوبیا سبز ، کدو سبز ، نخود فرنگی ،سیب زمینی و سیر معرفی کرد.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی ، مازندران ۴۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که سالانه از این اراضی حدود هفت میلیون تن محصول از جمله برنج، مرکبات، گل گیاه ، انواع آبزیان و دام وطیور برداشت می شود.
مازندران در تولید ۱۵ نوع محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha