۲۷ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۰
کد خبرنگار: 3135
کد خبر: 84474335
۰ نفر

برچسب‌ها

یک روز محیط‌بانی استاندار کرمان

کرمان - ایرنا - آخرهفته گذشته استاندار کرمان متفاوت‌تر از همیشه بود، علی زینی وند با سفر به پارک ملی "خبر" شب را در پاسبانی این پارک در کنار محیط‌بانان گذراند و فردای آن روز نیز حوزه گسترده‌ای از منطقه را بازدید کرد.

به گزارش ایرنا، حوزه محیط زیست در کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور بسیار مهم است و خوشبختانه اهمیت این موضوع را استاندار کرمان درک کرده که یک روز را با محیط بانان سپری می کند و در یک سفر غیررسمی پای درد و دل و خاطرات محیط بانان زحمتکش می نشیند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان صبح شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: روز پنجشنبه دکتر زینی وند در یک سفر غیر رسمی وارد حوزه شهرستان بافت و پارک ملی خبر شد و ۲۴ ساعت در کنار محیط بانان اداره کل محیط زیست در این منطقه حضور داشت و به نوعی محیط بانی کرد.

مرجان شاکری با بیان اینکه اقامت استاندار کرمان در محیط پاسبانی و نشستن در کنار محیط بانان موجب دلگرمی است، افزود: آن شب محیط بانان مشکلاتشان را گفتند و استاندار هم با مشکلات و مسائل آنها آشنا شد.

یک روز محیط‌بانی استاندار کرمان

وی با اشاره به اینکه دکتر زینی وند به صورت عینی مشکلات محیط بانان را دیدند و خاطرات و سختی کار آنها را از زبان خودشان شنیدند تصریح کرد: وی روز بعد حوزه گسترده ای از پارک ملی خبر را بازدید کردند و علاوه بر عبور از روستای کهد، پایشگاه سایت پرورش گور و یا پاسگاه آتش‌نشانی دشتاب و منطقه حاشیه پارک ملی خبربازدید کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ادامه داد: استاندار کرمان از طرح های معیشت پایدار که شرکت هواپیمایی ماهان در اطراف پارک ملی خبر در حال انجام دارد بازدید کرد و در خصوص مشکلاتی که در مشارکت در حفاظت پارک ملی خبر وجود دارد نیز بررسی هایی انجام شود.

به گفته وی، مقرر شد برای کاهش تنش های پارک ملی خبر برنامه هایی تدوین شود و به همان صورت کار مشارکت در حفاظت نیز تسهیل شود و محیط زیست و هواپیمایی ماهان بتوانند کار را انجام دهد و همچنین حقوق مردم نیز در این طرح رعایت و پیگیری شود.

این مسئول با بیان اینکه حضور استاندار کرمان به عنوان مقام ارشد استان در کنار محیط بانان علاوه بر اینکه به رفع مشکلات محیط بانان کمک می کند، مسلما تاثیرگذار خواهد بود و مرهمی بر دل محیط بانان است که سختی های بسیاری را در راه حفاظت از طبیعت متحمل می شوند و تاکنون زحمات و خطرات کارشان آنطور که باید دیده نشده است.

یک روز محیط‌بانی استاندار کرمان

شاکری اذعان کرد: توجه مسئولان به مشکلات محیط زیست نقطه روشن و امیدی برای این قشر زحمتکش است که شهدای زیادی را فدای طبیعت ایران کرده اند.

وی از زحمات رسانه ها نیز در حوزه محیط زیست تشکر و تصریح کرد: مسلما رسانه نیز در کنار حضور مسئولان و انعکاس اخبار بسیار موثر است و در راه آرمان هایی که برایمان تعریف شده ما را کمک می کند.

پارک ملّی خَبْر (نقشه) یک منطقه حفاظت شده در بخش خَبْر از شهرستان بافت، استان کرمان است. مساحت آن حدود ۱۲۰ هزار هکتار است.

داخل این پارک پنج قطعه پناهگاه حیات وحش با نام روچون قرار گرفته‌ است (بر گرفته از نام روستای رُچان است) که مساحت آن‌ها در مجموع به ۵۰ هزار هکتار می‌رسد.

این پارک به دلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت‌های متعدد، حوضه‌های آبخیز متنوع، در استان کرمان و کشور کم‌نظیر است.

در بهمن ماه ۹۵، بزرگ‌ترین پروژه گردشگری و اکوتوریسم خاورمیانه در پارک ملی خبر کلنگ‌زنی با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی کلید خورد.

طرح ملی گردشگری و توسعه و حفاظت از پارک ملی خبر با تغییر نام به توسعه، حفظ و نگهداری اکوتوریسم طبیعی پارک ملی خبر در حال انجام است.

طرح ملی گردشگری خبر شامل ایجاد موزه طبیعی، تله‌کابین، مکان‌های اقامتی به صورت کمپ توریستی، گردشگری هوایی است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha