عضویت در سازمان منطقه ای شانگهای فرصت طلایی برای کشور است

بندرعباس - ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: حضور و عضویت مقتدرانه کشور ایران اسلامی در سازمان همکاری‌های شانگهای نقطه عطفی در روابط ما با کشورهای حوزه آسیای میانه و فرصت طلایی است.

علی رئوفی جمعه شب با اشاره به حضور رییس جمهوری کشور ایران اسلامی در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای،افزود: همچنین دراین زمینه همراهی و همکاری مناسب نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسوولان دستگاه قضا با دولت کنونی یکی از فرصت های بسیار خوب پس از انقلاب است.

وی ادامه داد: حضور رییس جمهور کشورمان در این نشست جهانی علاوه بر ارتباط کشور در حوزه ی خارجی و شکستن زنجیره ی تحریم ها و مقابله ی با آمریکا و سایر کشور های تحریم گر غربی، می تواند در این مقطع نقطه عطفی در روابط بیشتر کشور با کشور های حوزه ی آسیای میانه در رابطه با حوزه های امنیتی فرهنگی و سیاسی و حتی اقتصادی باشد.

وی، با اشاره به تاریخچه تشکیل این سازمان جهانی، افزود: سازمان همکاری‌های شانگهای در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف بر قرار کردن موازنه در برابر نفوذ امریکا و ناتو در منطقه پایگذاری شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در همین خصوص، تصریح کرد: سپس کشور ازبکستان نیز به این سازمان پیوست که البته نقش اصلی را در این سازمان چین و روسیه دارند و علاوه بر اعضای اصلی مغولستان در سال ۲۰۰۴ و سال ۲۰۰۵ ایران و پاکستان و هند و افغانستان و بلاروس هم به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

رئوفی با اشاره به اینکه اعضای این سازمان جهانی در سال ۲۰۱۵با عضویت هندوستان و پاکستان نیز موافقت کردند، اظهار داشت: در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ بطور رسمی و با تایید همه اعضا ایران هم به عضویت این سازمان در آمد .

وی، دغدغه اصلی این سازمان در آسیای میانه را حول مسائل امنیتی به ویژه تروریسم، جدایی طلبی و افراطی گری عنوان و خاطر نشان کرد: سازمان همکاری های شانگ‌های با هدف همکاری های چند جانبه ی امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت عضویت دائم ایران در این سازمان جهانی، خاطر نشان کرد: عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری های شانگهای این پیام را به جهان مخابره می کند که کشورهای حوزه آسیای میانه می توانند برای منطقه با همکاری یکدیگر تصمیم بگیرند.

رئوفی در خصوص شیطنت های کشورهای معاند به ویژه آمریکا در رابطه با پیوستن ایران به این سازمان جهانی، تصریح کرد: بطورقطع کشورهایی مثل آمریکا با عضویت ایران در سازمان های منطقه ای به مقابله خواهند پرداخت و تمام تلاش خود را خواهند کرد که تحریم هارا بیشتر و از حضور ایران در مجامع بین المللی جلوگیری کنند.

وی یاد آور شد: تجربه ثابت کرده که این رفتار دولت آمریکا در عزم و اراده ایران هیچگونه خدشه ای وارد نخواهد کرد هر چند باعث کندی امور شود اما در رسیدن به هدف تاثیری نخواهد داشت و ملت شریف ایران به مقابله ی خود ادامه خواهند داد کما اینکه در بحث تحریم های اقتصادی و دارویی تا کنون با شکست مواجه شده و ملت ایران را به خودکفایی بیشتر نزدیکتر ساخته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha