۲۶ شهریور ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۴۳
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84474177
۱ نفر

برچسب‌ها

حل بحران اتیوپی به شیوه آمریکایی اعمال تحریم

نیویورک- ایرنا- به دنبال افزایش درگیری های داخلی در اتیوپی، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا راه حل اعمال تحریم را برای افرادی که باعث برانگیختن درگیری ها می شوند، مطرح کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد درگیری های مداوم در شمال اتیوپی یک فاجعه است که باعث رنج های عظیم انسانی شده و وحدت دولت اتیوپی را تهدید می کند.
بایدن در ادامه افزود واشنگتن مصمم است برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تلاش کند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت ما از تمام تلاش های میانجیگران از جمله اولوسگون اوباسانجو نماینده عالی اتحادیه آفریقا حمایت کامل خواهیم کرد.
بایدن خاطر نشان کرد فرمان اجرایی که امروز (جمعه) امضا کردم، بسته تحریمی جدید ایجاد می کند که به ما اجازه می دهد کسانی را که مسئول طولانی مدت شدن درگیری ها در اتیوپی هستند یا مانع دسترسی به کمک های بشردوستانه می شوند یا از آتش بس جلوگیری می کنند، مورد هدف قرار دهد.
بایدن در عین حال مدعی شد که آمریکا همچنان متعهد به حمایت از مردم اتیوپی و تقویت روابط تاریخی بین کشورها است.
رییس جمهوری آمریکا علاوه براین ادعا کرد این تحریم ها علیه مردم اتیوپی یا اریتره نیست، بلکه افراد و نهادهایی را مورد هدف قرار می دهد که خشونت مرتکب شده و یک فاجعه انسانی را برانگیخته اند.
سودان و اتیوپی از سال ۲۰۱۱ بر سر سد "النهضه" (رنسانس) که اتیوپی بر روی رود نیل می سازد، با یکدیگر اختلاف دارند.
روابط خارطوم و آدیس آبابا نیز تحت تأثیر اختلاف بر سر منطقه حاصلخیز کشاورزی "الفشقه" ، که اتیوپیایی ها در آن کار می کنند و سودان ادعای مالکیت بر آن دارد. بحرانی است.
این اختلافات مرزی موجب شده است دو کشور در چند مورد علیه هم وارد جنگ و درگیری شوند.
همچنین تنش‌ها میان سودان و اتیوپی از زمان آغاز درگیری‌ها در منطقه «تیگرای» در شمال اتیوپی در اوایل ماه نوامبر و ورود بیش از ۵۰ هزار پناهجو از منطقه تیگرای به شرق سودان تشدید شده است.
این درگیری‌ها تاکنون منجر به آوارگی نزدیک به دو میلیون نفر شده و ۴۰۰ هزار نفر را نیز در شرایط قحطی و گرسنگی قرار داده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha