عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای راهی برای خنثی‌سازی تحریم‌هاست

کاشان - ایرنا - امام جمعه موقت کاشان گفت: عضویت دایم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و استفاده از این ظرفیت یکی از راهکارهای خنثی کردن تحریم‌های ظالمانه دشمنان است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام علی احتشام در خطبه‌های این هفته نماز جمعه کاشان که به دلیل شرایط بحرانی کرونا به صورت محدود در مصلای بقیه‌الله العظم این شهر برگزار شد، با اشاره به سفر رییس جمهوری به تاجیکستان و شرکت در همایش شانگهای به عنوان یکی از سازمان‌های همکاری موثر در جهان که به طور تقریبی ۴۰ درصد انسان‌های روی کره زمین در کشورهای عضو این سازمان هستند، افزود: ایران نیز شرایط اقتصادی خیلی خوبی با سه کشور پرجمعیت چین، هند و روسیه در راس این سازمان علاوه بر قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و پاکستان دارد.

وی، تجارت سالیانه کشورهای عضو همکاری‌های شانگهای را در سال گذشته حدود ۳۲۹ میلیارد دلار و سهم ایران را به دلیل نگاه متکی به غربی برخی‌ها با وجود این همه امکانات موجود در کشور فقط ۱۸ میلیارد دلار از مجموع این تجارت سالیانه عنوان کرد.

افغانستان و غیرتی شدن برخی افراد

امام جمعه موقت کاشان در مورد افغانستان و غیرتی شدن برخی افراد در مورد این کشور گفت: افرادی که طی ۱۰ سال سر بریدن داعش، آدم سوزاندن و سلاخی کردن رگ غیرتشان گل نکرد و سلاح به دست مدافع حرم نشدند، دلشان در برهه کنونی برای پنجشیری‌ها سوخته است.

وی با بیان اینکه افغانستان در قرن ۱۹ انگلیسی‌ها را بیچاره، پایان قرن بیستم ابرقدرت شوروی را متلاشی و در قرن ۲۱ آمریکا را ذلیل و خوار کرد، افزود: این کشور و جمعیت حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیونی آن منطقه حساسی است که ۷۵ درصد مردم آن اهل تسنن  و ۲۵ درصد آن شیعه هستند و از این نظر با عراق متفاوت است.

حجت الاسلام احتشام با اشاره به پنج قومیت بزرگ افغانستان از جمله جمعیت ۲۰ تا ۳۰ درصدی پشتون‌ها که طالبان از آنان هستند، تاجیک‌ها که پنجشیری‌ها از آنها و شیعه هستند، قوم شیعه هزاره، ترکمن و ازبک‌ها گفت: افغانستان مکانی نیست که به سادگی با یک حمله نظامی آن را سامان داد.

به گفته وی، البته اگر برخی تشنه مدافع شدن افغانستان هستند با تشکیل گردان توابین به نفع پنجشیری‌ها بجنگند تا معلوم شود چقدر مرد مبارزه هستند، چرا که در این سال‌ها برای دفاع از حرم نرفتند.

آمریکا و ۲ هدف اصلی در افغانستان

امام جمعه موقت کاشان تفاوت اکنون و گذشته و سخنانی برخی افراد را که در مورد مدافعان حرم بیهوده‌گویی ‌کردند رییس بودن آمریکا دانست و گفت: اکنون نخستین هدف آمریکا ایجاد جنگ مذهبی و یا جنگ قومی و قبیله ای در افغانستان است تا بگوید با وجود او در این کشور امنیت بود و با رفتن آنان جنگ داخلی ایجاد شد.

حجت‌الاسلام احتشام افزود: هدف دوم آمریکا از راه‌اندازی جنگ در افغانستان طرح و نگاه آینده به قرن ۲۱ و بازگشت دوباره به افغانستان برای استفاده از این کشور در مقابله با چهار کشور ایران، کره شمالی، چین و روسیه است.

وی، دیگر هدف آمریکا را نهادینه‌سازی درگیری دایمی در افغانستان برای کنترل این چهار کشور دانست و اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی با موضع گیری قوی که ایران با مردم افغانستان است و اگر طالبان و غیر آنها با تشکیل دولت فراگیر و استفاده از همه قومیت‌ها سراغ مردم بروند همچنان از ملت افعانستان دفاع می کند.

به گفته وی، مسوولان ایران بر مسایل افغانستان مسلط هستند و قطر، پاکستان و عربستان  سعودی  و حتی روسیه و چین می‌دانند که هیچ اقدامی بدون ایران در افغانستان میسر و جای نگرانی نیست و افغانستان نقطه قوت ایران است.

گرگ‌ها اکنون از پشت خنجر خوردند

امام جمعه موقت کاشان با اشاره به کلام امام راحل که اسلام ابرقدرت‌ها را به خاک ذلت می‌کشاند، یادآور شد: در برهه کنونی که قرارداد ۹۰ میلیون دلاری زیردریایی استرالیا با فرانسه را به دلیل فشار آمریکا و تشکیل گروه انگلیس، استرالیا و آمریکا لغو کردند، فرانسوی‌ها به صدا درآمدند که آمریکا از پشت به آنها خنجر زد، اکنون گرگ‌ها به جان هم افتادند و طعم از پشت خنجر زدن را فهمیدند.

حجت الاسلام احتشام تاکید کرد: چگونه اکنون که فرانسه خنجر خورد صدایش درآمد اما زمانی که همه ملت‌های مظلوم و مستضعف در عالم با وجود جنایتکارهای غربی از پشت خنجر می‌خورد اعتراض هیچ کدام از آنها بلند نشد، حتی در سال‌های جنگ تحمیلی که آلمان جنایتکار با ارسال سلاح شیمیایی، فرزندان این ملت را با گازهای شیمیایی خردل، اعصاب و تاول‌زا مجروج و متحمل مصیبت‌های فراوان و منافع ۲ برابری آن از پول سلاح و دریافت هزینه درمان و مداوای جانبازان شیمیایی شد، صدای آنان بلند نشد.

وی با تاکید بر اینکه اگر قرار باشد نظام جهانی به سمت و سوی ضعیف ‌کشی و مظلوم‌کشی حرکت کند پیش‌بینی امام راحل در افول آمریکا محقق می‌شود، گفت: همانطور که معمار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند پرچم اسلام ناب رسول الله بر فراز کاخ‌های سرخ و سفید به اهتزار در خواهد آمد.

حجت‌الاسلام احتشام با اشاره به انتقال کشتی سوخت ایران به بیروت، تهدید جنایتکاران آمریکایی و اسرائیلی و پاسخ قاطع سیدحسن نصرالله سید مقاومت به تبعیت از رهبر معظم انقلاب اسلامی که کشتی ایران حکم خاک لبنان را دارد، گفت: جنایتکاران آمریکایی و صهیونیست نتوانستند هیچ غلطی بکنند و نخستین کشتی به سواحل سه کشور تحریمی در منطقه رسید.

وی با تاکید بر تغییر موقعیت قدرت در منطقه و قدرت اقتصادی ایران گفت: تقاضای ملاقات سه رییس جمهوری با رییس جمهوری ایران در دوشنبه تاجیکستان نشان از قدرت کشورمان است.

به گفته وی، قدرت ایران همان بس که رییس جمهوری چین ۹۰ میلیون دز واکسن را با یک تماس تلفنی رییس جمهوری ایران ارسال کرد؛ این همان عزت و افتخار و قدرت کشورمان در منطقه است.

امام جمعه کاشان حماسه انتخابات ۲۷ خرداد امسال را انقلاب سوم در گام دوم انقلاب حتی از انقلاب اول دوم نیز بزرگتر عنوان کرد و گفت: با روی کارآمدن دولت سیزدهم برای نخستین بار سه قوه کشور در راستای دفاع از ارزش های نظام، انقلاب و مبارزه با مستکبران و دفاع از مظلومان پیمان بستند.

حجت‌الاسلام احتشام با تاکید بر اینکه در طول ۴۰ سال گذشته هیچگاه چنین هماهنگی بین نهادهای کشور وجود نداشته است، ادامه داد: اگر در انتخابات امسال فساد ستیزی و دفاع از محرومان به عنوان رویکرد رای نیاورده بود مشخص نبود چه آینده‌ای در انتظار انقلاب اسلامی است.

وی اظهار امیدواری کرد: دولت سیزدهم که در راستای اهداف دفاع از محرومان و مبارزه با مستکبران، فساد و رانت در نهادهای حکومتی و خصوصی بتواند اعتماد مردمی را برای انتخابات آینده و مشارکت بیشتر آنها جذب کند.

به گفته وی، بازدید رییس جمهوری از معادن خراسان نیز باید در سرتاسر کشور نهادینه شود و مسوولان وضعیت زیست بوم منطقه و سختی‌ها و گرفتاری‌های کارگران معادن مناطق مختلف را رسیدگی و بررسی کنند.

حجت‌الاسلام احتشام با اشاره به هماهنگی بین نهاد حکومت، قدرت و مدیریت شهری در انتخابات گذشته گفت: بعد ازانتخابات و ورود افراد انقلابی به نظام هیچ بهانه‌ای برای کم کاری در اداره شهرستان وجود ندارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha