به زودی سوخت ارسالی ایران در لبنان توزیع می‌شود

تهران- ایرنا- مدیر شرکت فرآورده های نفتی «الأمانه» لبنان از توزیع قریب‌الوقوع سوخت ارسالی ایران در لبنان خبر داد و گفت: سوخت ارسالی به زودی در همه مناطق لبنان طبق اولویت‌هایی که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله اعلام کرده است، توزیع خواهد شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از المیادین، «اسامه علیق» مدیر شرکت فرآورده های نفتی الأمانه از ورود ۶۵ تانکر حامل گازوئیل به جنوب بیروت در روز پنجشنبه (دیروز) خبر داد و اظهار داشت: شرکت الأمانه توزیع سوخت ارسالی از ایران بین نیازمندان را طبق‌اولویت‌هایی که دبیرکل حزب الله لبنان مشخص کرده است، آغاز می‌کند.

مدیر شرکت فرآورده های نفتی الأمانه افزود: تانکرهای حامل گازوئیل از دیشب راهی مناطق مختلف لبنان شده است.

وی تصریح کرد: لبنانی‌هایی که از گازوئیل ارسالی استفاده می کنند، دو گروه هستند؛ یک گروه آن را رایگان دریافت می‌کنند و عده‌ای دیگر پس از پرداخت بهای سوخت، آن را در اختیار می‌گیرند.

«اسامه علیق» تأکید کرد که کمیته‌های نظارتی شرکت الأمانه بر توزیع گازوئیل ارسالی ایران بین نیازمندان نظارت می‌کنند. وی تأکید کرد که این کمیته‌ها به منظور جلوگیری از انبار کردن سوخت، بر مصرف آن در مکان مناسب نظارت خواهد داشت.

لبنان از دو سال پیش با بحران اقتصادی شدیدی روبرو شده و تعلل در تشکیل دولت جدید باعث شده تا این وضعیت بحرانی‌تر شود؛ چراکه همزمان با سقوط ارزش پولی ملی لبنان، ذخایر سوخت در این کشور رو به اتمام است.

فروپاشی مالی در لبنان از سال ۲۰۱۹ آغاز شد و در ماه گذشته میلادی به مرحله بحران رسید و همزمان با آن کمبود شدید سوخت، لبنان را فلج کرد تا آنجا که خدمات عمومی در این کشور از جمله بیمارستان ها در اثر بحران سوخت و برق مجبور به تعطیلی و یا کاهش ساعات کاری خود شده اند.

 با جدی‌تر شدن بحران اقتصادی و بویژه سوخت در لبنان، پیشنهاد واردات بنزین از ایران با لیره لبنان از سوی سید حسن نصرالله حزب‌الله لبنان مطرح شد و بدین صورت پس از پیگیری و تلاش حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، تاکنون سه نفتکش حامل سوخت از ایران به سمت این کشور حرکت کرده‌اند.

دبیرکل حزب الله روز دوشنبه از رسیدن اولین نفتکش حامل فرآورده های نفتی به بندر بانیاس سوریه در یکشنبه شب و پایان یافتن فرآیند تخلیه محموله آن خبر داد.

وی همچنین اعلام کرد که دومین نفتکش ایرانی ظرف چند روز آینده به بانیاس خواهد رسید. نصرالله تاکید کرد تمامی مقدمات اداری لازم جهت ارسال سومین نفتکش حامل بنزین از ایران انجام شده است.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: چهارمین نفتکش ایرانی حامل نفت کوره به مناسبت فرارسیدن فصل زمستان اعزام خواهد شد و بر اساس رویکرد دولت جدید و تحولات پیش رو در خصوص سایر نفتکش ها تصمیم گیری خواهد کرد.

بسیاری از ناظران حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به مقصد لبنان را گشوده شدن افق جدیدی در روابط دو کشور و سرآغاز شکست سلطه آمریکا در منطقه می‌دانند و معتقدند که با حرکت کشتی های سوخت ایران به لبنان، اولین شکست هیمنه سیاسی آمریکا در منطقه رقم می‌خورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha