خراسان جنوبی از وضعیت قرمز کرونا خارج شد

بیرجند - ایرنا - براساس آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور، با خروج سه شهرستان خراسان جنوبی از وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) در حال حاضر هیچ شهر با وضعیت قرمز در این استان وجود ندارد.

به گزارش ایرنا اپلیکیشن ماسک امروز (جمعه) در اطلاعیه‌ای رنگ‌بندی ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ را منتشر کرد و براساس آن هیچ نقطه قرمز در استان خراسان جنوبی وجود ندارد این در حالی است که سه شهرستان بیرجند، طبس و نهبندان در رنگ‌بندی قبلی وضعیت قرمز داشتند.

براساس رنگ‌بندی جدید از روز شنبه ۲۷ شهریور ماه شهرستان‌های بیرجند، طبس، قاینات، نهبندان، زیرکوه، فردوس و سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند.

شهرستان‌های درمیان، بشرویه و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) هستند و شهرستان خوسف هم تنها نقطه آبی (کم‌خطر) در خراسان جنوبی است.

خراسان جنوبی اوایل تیر امسال در خیز پنجم شیوع کرونا قرار گرفت و به گفته مسوولان در حال حاضر از قله موج پنجم عبور کرده است.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از دیروز تا امروز (۲۶ شهریور) براساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ از طریق آزمایش pcr و ۹۰ نفر هم با انجام تست سریع در استان خراسان جنوبی شناسایی و ۳۶ از آنها بستری شدند.

تاکنون ۸۳ هزار و ۸۶۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در خراسان جنوبی انجام شده است و مجموع بیماران کووید۱۹ در این استان به ۳۰ هزار و ۷۰۶ نفر رسید که ۲۹ هزار و ۴۴۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

در ۲۴ ساعت گذشته یک بیمار کرونایی دیگر جان خود را از دست داد و مجموع جان‌باختگان این بیماری در خراسان جنوبی به هزار و ۱۱۴ نفر رسید.

۳۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۰ از آنان بدحال هستند.

در حال حاضر ۲۶۴ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد تست کرونای ۱۴۸ بیمار مثبت بوده است.

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از تزریق ۹ هزار و ۳۷۶ دُز واکسن کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و اعلام کرد: تاکنون ۲۶۹ هزار و ۹۹۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۵۶ هزار و ۶۹۵ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق شده در استان خراسان جنوبی به ۴۲۶ هزار و ۶۹۱ دُز رسید و افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند.

خراسان جنوبی که اردیبهشت امسال از پیک چهارم کرونا عبور کرد، جزو ۲۵ استان کشور بود که از تیر ماه در شروع خیز پنجم قرار گرفت.

روند مراجعه سرپایی افراد مشکوک به کرونا و تست‌های مثبت از هتفه دوم تیر امسال افزایشی شد و شهرستان‌های استان به تدریج تغییر رنگ دادند به طوری که تعداد مناطق قرمز خراسان جنوبی در موج پنجم به ۹ شهرستان هم افزایش یافت.

با وجود اعلام گذر از قله موج پنجم و روند کاهشی کرونا در خراسان جنوبی اکنون هفت شهرستان این استان در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارد و مشابه پیک‌های قبلی این وضعیت شکننده است.

اولین مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در شهر بیرجند چهارم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و بیماری کووید۱۹ به‌تدریج در استان خراسان جنوبی گسترش یافت.

موج اول شیوع کرونا اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹، موج دوم خرداد و تیر ۹۹، موج سوم مهر و آبان ۹۹ و موج چهارم فروردین و اردیبهشت امسال در خراسان جنوبی شکل گرفت و این استان از تیر ماه وارد موج پنجم بیماری شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha