حضور رییس جمهوری در اجلاس شانگهای بیانگر اقتدار جهانی ایران است

مشهد- ایرنا- امام جمعه مشهد گفت: با دعوت از رییس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس شانگهای، دنیای شرق در مقابل دنیای غرب به سراغ ما آمده و در مقابل ما خضوع می‌کند و این حرکت ارزشمند، نشان از اقتدار جهانی نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد افزود: ۲۰ سال قبل، در سال ۲۰۰۱ به منظور مقابله با نفوذ آمریکا و غرب، چند کشور در شرق جهان و خاورمیانه با امضای قرارداد همکاری مشترکی، تشکلی را بنیان گذاشتند که سازمان بین المللی شانگهای نام گرفت.

وی خاطرنشان کرد: چند سالی صحبت از الحاق ایران به این سازمان وجود داشت اما به دلیل برخی مسائل داخلی و خارجی این موضوع محقق نشد چرا که اگر این اتفاق می‌افتاد ارتباط ما با غرب و آمریکا قطع می شد.  
امام جمعه مشهد افزود: آنها می خواستند روی ما فشار بیاورند تا نظام جمهوری اسلامی را برانداخته و یک نظام آمریکایی به جای آن بگذارند، لذا از داخل و خارج برای عضویت ایران در این سازمان کارشکنی صورت می‌گرفت.  
آیت‌الله علم‌الهدی گفت: امروز بعد از ۴۲ سال، انقلاب اسلامی ایران در دنیا به عنوان قدرت رقیب آمریکای جهانخوار مطرح شده‌ است لذا رییس اجلاس شانگهای از رییس جمهوری ایران دعوت کرد تا مقدمات عضویت ایران در این سازمان فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: شرایط ایجاب می‌کرد که رییس دولت سیزدهم با حرکت در خط استکبارستیزی در این اجلاس حضور داشته باشد و ضمن فراهم شدن شرایط عضویت ایران در این سازمان، مقرر شد عضویت رسمی ایران در اجلاس آینده اعلام شود.
امام جمعه مشهد اضافه کرد: این اقدام به منزله جدا کردن کشور از آمریکا، اروپا و غرب و در عین حال خروج از انزوا و گسترش روابط با جریان اقتصادی دنیاست، که به غربگرایان  ثابت خواهیم کرد که دنیا فقط اروپا و آمریکا نیست.
وی ادامه داد: سفر رییس جمهوری اسلامی به شانگهای مصادف با جریان برگشت ناو جنگی ایران از سفر دور جهانی و اقیانوس های دنیا با موفقیت و بدون کوچکترین مشکل بود که دنیا را متعجب کرد.
وی گفت: دنیا به این نتیجه رسیده که اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران فقط منحصر به خاورمیانه نیست بلکه به بلوغی رسیده است که می‌تواند به اقتدار جهانی برسد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: همچنین با اعزام چهار کشتی حامل سوخت از ایران به لبنان، آمریکا و اروپا دیدند در دل ملت لبنان هیچ جایگاهی ندارند و ایران عرصه جولان آنها را از بین می‌برد.
وی افزود: ایران با این اقدام مردم لبنان را از انحصار نجات داد و دیروز اتحادیه اروپا تحریم لبنان را لغو کرد، با حرکت ایران و رساندن کشتی سوخت و مانور سیاسی رییس جمهوری ایران برای حضور در اجلاس شانگهای، دیگر جایی برای نفوذ آمریکا و اروپا نمی‌ماند.
آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: بر این اساس مانور عظیم بی اعتنایی به اروپا و آمریکا به وسیله رییس جمهوری در اجلاس شانگهای شکل گرفت، ایران با یک ماسک عزت و عظمت در اجلاس جهانی ظاهر می شود و شرکت رییس جمهوری در این اجلاس مهم،  به عنوان اولین سفر خارجی وی، زمانی صورت گرفت که ایران توانست در پروژه محاصره لبنان؛ به عنوان مرکز مقاومت، آمریکا و اروپا را زمین‌گیر کرده و شکست دهد.
امام جمعه مشهد افزود: وقتی بنا شد مردم و مسوولان با اخلاص به میدان بیایند، در هر قدم دشمنان را شکست می‌دهند و به عزت اسلام می‌افزایند، خداوند برای حرکات جهادی راه را باز می‌کند، خدا نیز گاهی تصمیم می‌گیرد مقدمات پیشرفت را برای مردم مهیا کند، شما مردم برای خدا خیلی ارزش دارید زیرا به پای انقلاب و رهبر ایستاده‌اید و مقاومت می‌کنید.
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: جمعه این هفته برخلاف جمعه‌های پیشین رییس جمهوری به رسیدگی مردمی اقدام نکرد، این در حالی است که یکی از تحولات خوبی که به خاطر انتخاب مردم در این دوره به وجود آمده است، ارتباط مردمی روسای قوا با مردم و عمدتا با قشر آسیب پذیر است.
وی ادامه داد: با توجه به ارزش بسیار ارتباط مسوولان و روسای قوا با مردم، این سوال برای برخی پیش می آید که آیا ارتباط مردمی مهم بود یا سفر خارجی رییس جمهوری، که مشخص شد این سفر خارجی رییس جمهوری سفری در جهت استکبارستیزی و آمریکابراندازی بوده، لذا اثرش در این موقعیت بیشتر از ارتباط مردمی است.
امام جمعه مشهد همچنین در بخشی از خطبه اول نماز امروز در خصوص فرهنگ آپارتمان نشینی به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: زندگی آپارتمان نشینی سوغات غرب است، در وضعیت امروزی مثل گذشته امکان مسکن برای همه خانواده ها با توجه به تراکم جمعیت و فرهنگ شهرنشینی وجود ندارد لذا آپارتمان نشینی جزیی از زندگی شده‌است.
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: اسلام به ۱۴۰۰ سال قبل برمی‌گردد، باید دستورالعمل دینی در خصوص آپارتمان نشینی به عنوان مصداق عملی تقوی مورد بحث قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: امام سجاد (ع) ۱۸ مولفه در خصوص فرهنگ همسایه‌داری مشخص کرده‌اند که باید به آنها عمل کرد، ذخایر دینی آنقدر غنی است که با تحول در زندگی و ایجاد ضرورتهای خاص زمانی، می‌توان خزانه معارف دینی، فرهنگ و دستورالعمل آن را استخراج کرد.
امام جمعه مشهد ادامه داد: در بینش‌های معرفت شناسی ائمه (ع) قاصر هستیم و شناخت کافی از ائمه معصومین نداریم.

اقامه نماز بر پیکر شهید تازه تفحص شده

بعد از اقامه نماز جمعه امروز در حرم مطهر رضوی، آیت‌الله علم الهدی بر پیکر مطهر یک شهید تازه تفحص شده نماز خواند.
پیکر مطهر "محمدآرش احمدی" شهید مدافع حرم از لشکر فاطمیون جمعه گذشته ۱۹ شهریورماه مورد تفحص و شناسایی قرار گرفته بود.
شهید احمدی، متولد ششم خردادماه سال ۱۳۷۵ در مشهد مقدس بود که در روز ۲۷ مهرماه سال ۹۵ مصادف با ۱۷ ماه محرم توسط جنایتکاران تکفیری در سوریه به مقام عظمای شهادت نائل آمده بود.
او آخرین فرزند و تنها پسر خانواده بود که ۴ خواهر دارد و با وجود سن کم توانسته بود خود را به خیل مدافعان حرم حضرت زینب (س) رسانده و پنج بار به سوریه اعزام شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha