رحمان:تشکیل دولت افغانستان بدون حضور همه‌گروه‌ها اوضاع را بدتر می‌کند

مسکو - ایرنا - امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان، امروز جمعه طی سخنانی در حضور سران سازمان همکاری شانگهای گفت، تشکیل دولت در افغانستان بدون حضور همه گروه ها می تواند اوضاع را بدتر کند. مردم افغانستان حق دارند یک دولت تعیین کنند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور تاجیکستان در ادامه با بیان اینکه پنجشیر در حال حاضر در محاصره است از سران سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ خواست تا به مردم افغانستان کمک کنند.

امامعلی رحمان از طالبان برای جلوگیری از کمک های بشردوستانه به دره پنجشیر انتقاد کرده است.

وی گفت: «سیستم سیاسی در افغانستان باید بر اساس خواست مردم و بدون دخالت هیچ کشوری و دیکته نوع ساختار سیاسی باشد. تشکیل دولت در افغانستان بدون حضور همه گروه ها می تواند اوضاع را بدتر کند. بنابراین، ما باید در نظر بگیریم که مردم افغانستان حق دارند یک دولت تعیین کنند.»

روز گذشته نیز، در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در دوشنبه، امامعلی رحمان گفت که طالبان بر خلاف وعده خود، برای تشکیل دولت فراگیر عمل نکرده است.

طالبان در ۱۵ سپتامبر پس از فرار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان کنترل شهر کابل را در دست گرفتند. به این ترتیب به جز استان پنجشیر، تمام مناطق افغانستان تحت کنترل آنها درآمد.

پیشنهاد قزاقستان برای ایجاد مرکز کمک رسانی به افغانستان 

قاسم جومارت توقایف رئیس جمهوری قزاقستان، در نشست سازمان همکاری شانگهای پیشنهاد ایجاد مرکز کمک رسانی به افغانستان را مطرح کرد .

 توقایف که در اجلاس سازمان همکاری شانگهای صحبت می کرد، خواستار ایجاد مرکزی برای ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان شد و گفت که قزاقستان آماده راه اندازی این مرکز در آلماتی است.رحمان:تشکیل دولت افغانستان بدون حضور همه‌گروه‌ها اوضاع را بدتر می‌کند

رئیس جمهور قزاقستان وضعیت افغانستان را تهدیدی جدی برای کشورهای منطقه دانست و گفت آنها باید برای این تغییر وضعیت آماده باشند.

وی افزود: در آینده افغانستان باید کشوری متحد و مستقل باشد که در صلح زندگی می کند. در این برهه حساس، سازمان همکاری شانگهای می تواند نقش بسیار فعالی در دستیابی به صلح در افغانستان ایفا کند. ما معتقدیم که باید برای از بین بردن مواد مخدر و همچنین مهاجرت بی رویه از افغانستان تلاش کنیم. ما باید به مردم افغانستان که اکنون در مشکل هستند کمک کنیم. "

اظهار نگرانی مودی از تخریب فرهنگ و ارزش ها در منطقه

نارندرا مودی نخست وزیر هند که در این نشست به صورت مجازی شرکت کرد، گفت که افراط گرایی یکی از مشکلات اصلی منطقه است و وضعیت در افغانستان آن را تشدید کرده است.

نخست وزیر هند تاکید کرد که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید در مورد افغانستان همکاری کنند. مودی گفت: "ما شاهد تخریب فرهنگ و ارزش ها در منطقه هستیم."

اجلاس سازمان همکاری شانگهای (SCO) در دوشنبه در حال برگزاری و موضوع اصلی آن وضعیت افغانستان است.

بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای امروز جمعه با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

به گزارش ایرنا در این اجلاس منطقه‌ای که با میزبانی تاجیکستان برگزار می شود، علاوه بر رئیس جمهوری تاجیکستان، سران قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور دارند و روسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به صورت آنلاین در این نشست شرکت کرده اند.   


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha