بازتاب سخنان رئیس جمهوری در دیدار با همتای ازبکستانی در المنار

تهران - ایرنا - شبکه خبری المنار لبنان نوشت:رئیس‌جمهوری ایران در دیدار با همتای ازبکستانی خود در حاشیه اجلاس شانگهای گفت که تحریم‌های تحمیلی علیه ایران جلوی پیشرفت این کشور را نگرفته است، اما تهران سعی در رفع این تحریم‌ها دارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از المنار، «سید ابراهیم رئیسی» شامگاه پنجشنبه در دیدار با همتای ازبکستانی خود در حاشیه اجلاس شانگهای که هم‌اکنون در کشور تاجیکستان در حال برگزاری است، بر لزوم رفع تحریم‌های تحمیلی غرب علیه ایران تأکید کرد.

رئیس‌جمهوری ایران در این دیدار گفت که اگرچه این تحریم‌ها نتوانست جلوی پیشرفت ایران را بگیرد، اما سعی تهران بر رفع این تحریم‌هاست.

وی افزود: ایران از تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه طرف‌ها و قومیت‌ها در افغانستان حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرد که روابط اقتصادی ایران و ازبکستان در سطح روابط سیاسی دو کشور نبوده است، لذا تهران بر تقویت روابط با تاشکند تأکید دارد.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

پذیرش چهار کشور مغولستان، ایران، هند و پاکستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعضای ناظر از جمله اقدامات مهم این سازمان بود.

بیست و یکمین نشست سالانه شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۲۵ و ۲۶ شهریور در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با هدف تقویت همکاری میان اعضای این سازمان برگزار می‌شود و سران کشورهای عضو از جمله دکتر سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران در این اجلاس حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha