اجلاس شانگهای فرصتی برای تقویت رویکرد مشترک درباره افغانستان است

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان همزمان با آغاز اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، آن را فرصتی برای تقویت رویکرد مشترک همسایگان افغانستان برای کمک به صلح این کشور و هماهنگی در جهت ارتباطات منطقه‌ای دانست.

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» روز جمعه و لحظاتی قبل از شروع رسمی اجلاس رهبران عضو شانگهای در شهر دوشنبه تاجیکستان به خبرنگاران گفت: بیست سال از تشکیل سازمان همکاری شانگهای سپری می‌شود و ما شاهد فعالیت چشمگیر این سازمان هستیم.

وی با اشاره به نشست‌های اخیر همسایگان افغانستان در سطوح نمایندگان ویژه، وزیران امور خارجه و گفت وگوهای اطلاعاتی-امنیتی، تاکیدکرد: گردهمایی سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای یک فرصت فوق العاده برای تنظیم همکاری‌های مشترک در منطقه، توسعه ارتباطات و تدوین یک رویکرد هماهنگ در بحث افغانستان است.

قریشی که اخیرا میزبان نشست مجازی وزیران خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران بود، به نشست مشترک روز گذشته میان دیپلمات‌های ارشد ایران، روسیه، پاکستان و چین در دوشنبه اشاره کرد و اظهار داشت: توافق شد که این کشورها راهبرد مشترکی برای کمک به پایداری صلح و ثبات در افغانستان اتخاذ کنند.

وی با اشاره به برنامه سخنرانی نخست وزیر پاکستان در اجلاس امروز سران شانگهای و همچنین حضور در نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در دوشنبه، گفت: محور اصلی این نشست‌ها افغانستان است و همه ما در تلاشیم تا برای صلح افغانستان همکاری کنیم زیرا این یک هدف و نگرانی مشترک تمامی طرفین محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه پاکستان وضعیت فعلی افغانستان را نسبتا پایدار توصیف کرد و در عین حال هشدار داد که هرگونه هرج و مرج در این کشور یک فرصت جدید برای تحرک تروریست‌ها و جولان دهی آنان فراهم می‌کند که پیامدهای منفی برای افغانستان به ویژه همسایگان آن خواهد داشت.

وی گفت: ما از طریق سازمان همکاری شانگهای درصدد گسترش رایزنی‌های منطقه‌ای درباره افغانستان و گام برداشتن در یک مسیر مشترک برای دستیابی به صلح و ثبات هستیم.

بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای امروز با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

نشست مشترک دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، چین و روسیه نیز در حاشیه اجلاس شانگهای با محور بررسی آخرین تحولات افغانستان روز گذشته در پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha