٩٠ درصد ماموریت‌های نخستین پایگاه اورژانس خیرساز مشهد کرونایی است

مشهد- ایرنا- رییس شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی گفت: افزون بر ٩٠ درصد از ماموریت‌های سال جاری نخستین پایگاه اورژانس ۱۱۵ خیرساز مشهد به بیماران کرونایی اختصاص داشته است.

آرزو حیدریان روز جمعه همزمان با بزرگداشت روز اورژانس و فوریت های پزشکی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از زحمات شبانه روزی اورژانس پیش بیمارستانی ١١٥ قدردانی و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سلامت عضو این مجموعه در دوران پاندمی کرونا، افزود: ماهانه بیش  از ۵۰۰ ماموریت توسط پایگاه اورژانس حیدریان در سال جاری انجام شده است که بیشتر آن به ویژه در دوران موج پنجم شیوع، مربوط به امدادرسانی به بیماران بدحال مبتلا به کرونا بوده است.
به گفته وی، توسط این پایگاه خیرانه از زمان بهره برداری تاکنون بیش از ۱۸ هزار اعزام به منظور امدادرسانی به بیماران بدحال گزارش شده است که حدود ١٠ مورد زایمان اورژانسی و ۲۰ مورد احیای قلبی و ریوی توسط تکنسین های خدوم اورژانس شاغل در این پایگاه انجام و منجر به نجات و بازگشت بیماران به زندگی شده است.
وی خاطرنشان کرد: این پایگاه که نخستین پایگاه اورژانس ۱۱۵ خیرانه در حوزه شهری کشور به شمار می رود، در سال ۱۳۹۵ در راستای فعالیت های شورای مشارکت های زنان مجمع خیران سلامت خراسان به یاد شادروان "محمد حیدریان" ایجاد و مورد بهره برداری دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفته است.
وی ادامه داد: این پایگاه اورژانس در فضایی به مساحت ٣٥٠ متر مربع مجهز به ۲ دستگاه آمبولانس در خیابان احمدآباد و منطقه پرترافیک مشهد به مردم خدمات رسانی می کند.
وی تصریح کرد: مرحوم حیدریان در سال۱۳٧١  به دلیل دیر رسیدن آمبولانس بر بالینش بر اثر سکته قلبی درگذشت و پایگاه اورژانس مزبور با هدف تسهیل در امدادرسانی به بیماران اورژانسی بنا نهاده شده است.
حیدریان با اشاره به برنامه های کلی مجمع  خیرین سلامت کشور در راستای امدادرسانی به حوزه  اورژانس پیش بیمارستانی افزود: به این منظور عملیات احداث پایگاهی دیگر در شهرستان طرقبه و شاندیز (بینالود) توسط شورای زنان مجمع خیرین سلامت خراسان در حال اجرا است.

وی افزود: این پایگاه اورژانس ١١٥ با توجه به نیاز منطقه، در جنب آرامگاه امامزاده گان یاسر و ناصر طرقبه در فضایی به مساحت ٣٣٠ متر مربع در حال ساخت است که‌ در چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
رییس شورای مشارکت های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی با اشاره به برخی کمبودهای پایگاههای اورژانس ۱۱۵ مشهد از بانوان خیر خواست، کارهای نیک خود را در  این زمینه دنبال کنند.
وی همچنین نسبت به ضرورت فعالیت بانوان تکنسین در اورژانس ۱۱۵ با توجه به لزوم حضور زنان در برخی از ماموریت های اورژانس تاکید کرد.
شورای مشارکت های زنان مجمع خیران سلامت خراسان رضوی که اکنون بیش از هزار عضو دارد برای نخستین بار در کشور سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرد.
۲۶ شهریورماه روز اورژانس و فوریت های پزشکی نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha