چین: سازمان همکاری‌های شانگهای شاهد پیشرفت جدید خواهد بود

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه چین ابراز اطمینان کرد که با پیشبرد رهبران کشورهای سازمان همکاری‌های شانگهای، این سازمان شاهد پیشرفت نوین خواهد بود و برای ایجاد جامعه ای با سرنوشت مشترک از طریق ارتباط نزدیک تر و رفاه بیشتر برای مردم کشورهای منطقه تلاش خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت خارجه چین، «جائو لی جیان» روز جمعه در بیانیه ای گفت: «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین امروز جمعه به صورت آنلاین در بیست و یکمین نشست شورای سران سازمان همکاری‌های شانگهای و نشست مشترک سران سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی درباره مساله افغانستان شرکت می کند.  

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان این که امسال برابر با بیستمین سالگرد تاسیس سازمان همکاری‌های شانگهای است، از نقش مثبت این سازمان در امور منطقه ای و بین المللی و تلاش در ایجاد مناسبات جدید بین المللی و جامعه بشری با سرنوشت مشترک قدردانی کرد.

وی با اشاره به برگزاری نشست مشترک سران سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی درباره مساله افغانستان گفت: "تحولات افغانستان با امنیت و ثبات منطقه مرتبط  است.

جائو ادامه داد: کشورهای عضو دو سازمان یاد شده همسایه افغانستان هستند و همگی از روند آشتی صلح افغانستان حمایت می کنند.

به گفته وی چین به عنوان عضو سازمان همکاری‌های شانگهای مایل است با تقویت ارتباط و هماهنگی با کشورهای مربوط برای پیشبرد ساختار سیاسی باز و فراگیر، اجرای سیاست های معتدل و باثبات داخلی و خارجی، قطع روابط با سازمان های تروریستی و برقراری روابط دوستانه افغانستان با کشورهای همسایه اقدام کند.

بیست و یکمین نشست سالانه شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۲۵ و ۲۶ شهریور در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با هدف تقویت همکاری میان اعضای این سازمان برگزار می‌شود و سران کشورهای عضو از جمله دکتر سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران در این اجلاس حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha