بیانیه دفتر نخست وزیری پاکستان از دیدار رسمی عمران‌خان با رئیسی

اسلام‌آباد - ایرنا - دفتر نخست وزیری پاکستان با صدور بیانیه‌ای درباره دیدار سران ایران و پاکستان در دوشنبه، اعلام کرد: 'عمران‌خان' بر تعهد اسلام‌آباد برای ادامه همکاری با تهران، تقویت و گسترش بیشتر روابط برادرانه بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه پنجشنبه شب دفتر نخست وزیری پاکستان در اسلام‌آباد، «عمران‌خان» امروز در حاشیه اجلاس سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای در پایتخت تاجیکستان با آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این بیانیه آمده است: سران دو کشور در مورد روابط دوجانبه، موضوعات مورد علاقه متقابل، مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کردند.

نخست وزیر پاکستان پیروزی آیت‌الله رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را تبریک گفت و بر تعهد دولت اسلام‌آباد برای تداوم همکاری با تهران، تقویت و گسترش بیشتر روابط برادرانه بین دو کشور تاکید کرد.

دفتر نخست وزیری پاکستان اعلام کرد: مذاکرات گسترده‌ای درخصوص روابط دوجانبه با تمرکز ویژه بر حوزه تجاری و اقتصادی و ارتباطات منطقه‌ای صورت گرفت. عمران‌خان دستورکار و چشم انداز امنیت اقتصادی و تغییر نگرش پاکستان از ژئوپلیتیک به ژئو-اقتصاد را تشریح کرد.

وی از دکتر رئیسی به دلیل حمایت‌های مستمر ایران از مواضع منطقه‌ای پاکستان به ویژه مسلمانان شبه‌قاره تشکر کرد و افزود: موضع عادلانه و اصولی جمهوری اسلامی منبع قوت برای مسلمانانی است که برای حق تعیین سرنوشت خود مقاومت می‌کنند.

نخست وزیر پاکستان درباره وضعیت افغانستان بر لزوم یک افغانستان صلح آمیز، با ثبات و مرفه تاکید کرد. وی افزود که فرصتی پیش آمد که سرانجام پس از ۴۰ سال به درگیری و جنگ در افغانستان پایان داده شود.

بیانیه دفتر نخست وزیری پاکستان از دیدار رسمی عمران‌خان با رئیسی

وی اظهار داشت: اتخاذ اقدامات فوری برای تثبیت وضعیت امنیتی در افغانستان، جلوگیری از بحران انسانی و تثبیت اقتصاد ضروری است.

نخست وزیر پاکستان افزود که تلاش‌ها برای ایجاد ثبات در افغانستان موجب احترام به حقوق همه اقشار جامعه و تقویت ساختار سیاسی فراگیر می شود.

وی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ابتکار پاکستان برای تعامل با کشورهای همسایه افغانستان جهت اتخاذ یک رویکرد هماهنگ قدردانی و بر اهمیت تعامل جامعه بین المللی با افغانستان از طریق پیام رسانی مثبت و اقدامات عملی سازنده تاکید کرد.

در بیانیه مذکور آمده است: عمران‌خان بار دیگر دعوت صمیمانه خود از رئیس جمهوری ایران برای سفر  پاکستان در اولین فرصت را ابلاغ و متقابلا آیت‌الله رئیسی نیز از نخست وزیر پاکستان برای سفر به ایران دعوت کرد.

بیست و یکمین نشست سالانه شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۲۵ و ۲۶ شهریور در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان با هدف تقویت همکاری میان اعضای این سازمان برگزار می‌شود و سران کشورهای عضو از جمله دکتر سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری کشورمان در این اجلاس حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha