اولین نمایشگاه سفره غذای حلال در بلگراد با حضور سفیر ایران برگزار شد

بلگراد-ایرنا- اولین نمایشگاه سفره غذای حلال در گالری مسجد بایرکلی بلگراد توسط «مصطفی یوسف اسپاهیچ» مفتی بلگراد و با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در صربستان افتتاح شد.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا،  مفتی مسجد بلگراد در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که غذاهای سنتی حلال منطقه به نمایش گذاشته شد، طی سخنانی به آشنایی و اهمیت غذای حلال در فرهنگ اسلامی و اهمیت زن در جامعه اسلامی پرداخت.

یوسف اسپاهیچ در سخنرانی خود با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در باب کلمه حلال، تصریح کرد: در اسلام، حلال به معنی هر چیزی است که در فقه اسلام پاک و مفید و برای مسلمان جایز باشد.

وی در ادامه با ارائه توضیحاتی در این مورد که دو کلمه حلال و حرام از اجزای اصلی و اجتناب ناپذیر زندگی مسلمانان است، گفت: آژانس غذای حلال 40 سال است که در صربستان (یوگسلاوی سابق) فعالیت دارد و این کشور از فعالیت آن بهره اقتصادی داشته است.

در این رویداد فرهنگی جامعه مسلمانان صربستان، «رشید حسن پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران به اتفاق همسرشان و «محمدتقی بختیاری» سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در بلگراد در کنار تنی چند از نمایندگان دولت صربستان و سفرای کشورهای اسلامی از جمله ترکیه، مصر، ‌اندونزی، فلسطین و پاکستان حضور داشتند.   

در ادامه این برنامه خانم «مینا اسپاهیچ» دانشجوی دکترا در رشته الهیات از دانشگاه الازهر قاهره به اهمیت زن در اسلام و جایگاه او در قبل از اسلام در جامعه عرب بدوی که چگونه کم ارزش بوده و پس از ظهور اسلام در والاترین درجات قرار گرفته است، اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند در کتاب خود به زیبایی از این مخلوق خود به عنوان همسر و مادر یاد کرده است.

اولین نمایشگاه سفره غذای حلال در بلگراد با حضور سفیر ایران برگزار شد

در این نمایشگاه همچنین از اولین کتاب آشپزی غذای حلال تحت عنوان "سفره صبیحا"  تألیف خانم "صبیحا داتسیچ" رو نمایی شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha