حال خوب تولید در زنجان با اهرم قوی بخش خصوصی

زنجان- ایرنا - پایش کارخانه‌ها و بنگاه‌های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در استانها، دستور عاجل رییس جمهوری و به عنوان یکی از اولویت های دولت جدید، است.این طرح با هدف بررسی دقیق و موردی مسائل و مشکلات پیرامونی و نیز ارائه راهکارهای لازم اجرا می شود تا گامهای موثری در راستای رفع موانع تولید برداشته شود.

پایش واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل اگرچه از جمله طرح های مهم و اولویت دار دولت سیزدهم اعلام شده است، اما مردم و به ویژه فعالان حوزه تولید و اقتصاد، با این طرح بیگانه نیستند و به گفته آنها رییس جمهوری قبلا در سِمت ریاست قوه قضاییه هم پیگیر جدی آن بوده است. 

با اقدامات انجام شده و وجود شرایط کنونی شاید به جرات بتوان گفت که امید بیشتری برای حل و فصل مسائل مربوط به حوزه تولید ایجاد شده است چرا که هماهنگی و یکپارچگی بین سه قوا، به یقین می تواند اهرم قوی در جهت انسجام مسوولان باشد و مردم و فعالان حوزه تولید، به جای مواجه شدن با برخی اختلاف سلیقه ها، شاهد همدلی در جهت حل مشکلات باشند.    

به گفته رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان زنجان، اما وضعیت صنایع و واحدهای تولیدی این استان با توجه به شرایط موجود، اگرچه عالی نیست اما قابل قبول است و این حال خوب قطعا به دلیل حضور بخش خصوصی قوی و نیز اتخاذ تمهیدات دولتی، برای حل مشکلات بسیاری از واحدها است که مانع  از تعطیلی آنها شد.

ناصر فغفوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، وضعیت حال حاضر کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان زنجان را از نظر تعطیلی و نیمه تعطیلی، قابل قبول عنوان کرد و گفت: نمی‌گوییم عالی است اما جا برای افزایش ظرفیت و کار کردن دارند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در استان زنجان رشد خوبی داشته است، افزود: با داشتن بخش خصوصی قوی و توانمند، طبیعی است که مسائل و مشکلات ما نسبت به کارخانه های دولتی کمتر باشد.

فغفوری با تاکید بر اینکه در استان زنجان از سال ۹۶ به بعد هیچ واحد جدید به لیست کارخانجات تعطیلی اضافه نشده است، گفت: همه کارخانه‌های متوسط کوچک تعطیل شده مربوط به قبل از ۳ سال گذشته (قبل از سال ۹۶) بوده است و علاوه بر آن بیش از ۵۰ واحد تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ نیز از همان سال ۹۶ به چرخه تولید بازگشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه کارخانه‌های خیلی بزرگ با شمار کارکنان بیش از ۵۰  نفر که در ۱۰ سال اخیر تعطیل شده باشند، نداریم، خاطرنشان کرد:کارخانه‌هایی مانند چینی نور، چینی هیس، ابهربافت و مجموعه کیلوس، هم که سالیان سال تعطیل بودند در یکی دو سال اخیر، به چرخه تولید بازگشته‌اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، در خصوص علل تعطیلی یا فعالیت با ۵۰ درصد ظرفیت واحدها و تاثیر تحریمها و کرونا روی تعطیلی واحدها هم اظهار داشت: به جرات می توانم بگویم که تعطیلی کارخانه‌ها در شرایط فعلی، تقریباً هیچ ارتباطی به مباحث تحریم و کرونا نداشته است.

فغفوری گفت: کرونا بیشترین تاثیر را روی صنوف توزیعی و خدماتی داشت و با ماهیتی که کارخانه‌های ما دارند، حوزه تولید به هیچ وجه، از شرایط  کرونایی آسیب ندیدند.

وی در خصوص پایش واحدها به منظور راستی‌آزمایی تولیدی ها و کارخانه هایی که به ظاهر و با استفاده ابزاری از تحریم و کرونا ، تعطیل کرده باشند هم افزود: در سال ۹۹ برای دومین بار، پایش واحدهای صنعتی انجام شد و واحدی که شرایط فعلی تعطیلی یا کاهش ظرفیت تولید آن به دلیل کرونا باشد، نداشتیم و اولین پایش هم حدود چهار سال قبل، توسط بسیج مهندسین با مشارکت سازمان صنعت معدن تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شد.

این مسئول، در خصوص اقدامات عاجل انجام شده یا در حال انجام، برای خروج  واحدهای تعطیلی احتمالی باقیمانده هم گفت: واحدهای تعطیلی را احصاء و آنهایی را که در تملک شبکه بانکی یا اداره ورشکستگی هستند، به کارگروه ملی تسهیل اعلام کردیم تا تصمیمات لازم در سطح ملی و کشوری، برای آنها گرفته ‌شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، اظهار داشت: اعلام به کارگروه ملی تسهیل در یک هفته اخیر انجام شده که از اولویت های رییس جمهوری و برنامه های ابلاغی اخیر وزیر صمت اعلام شده است.

این مسئوول تاکید کرد: تامین سرمایه درگردش مورد نیاز، بخشودگی‌های حوزه جرائم مالیاتی و نیز تامین اجتماعی، از جمله اقدامات مساعدتی است که برای بازگشت کارخانه‌هایی که با وجود تعطیلی، محصولشان همچنان بازار داشته و فعالیت آنها، توجیه اقتصادی دارد، انجام می دهیم.

فغفوری گفت: در استان زنجان تعداد کارخانه های تعطیل شده با بیش از ۵۰ نفر کارمند، از ۱۰ کارخانه به سه کارخانه رسیده است.

وی در ادامه به برخی از  واحدهای تعطیل شده استان هم اشاره کرد و گفت: چرم مصنوعی زنجان، ذوب فلزات ابهر، صنایع غذایی بلکا و چینی ماهنشان، کارخانه‌های تعطیل حال حاضر هستند.

فغفوری در خصوص مقایسه وضعیت واحدهای تعطیلی استان با استان های همجوار هم افزود: حوزه صنعت استان زنجان کمی متفاوت با استان‌های همسطح و همجوار است که البته نه ایراد و نه  امتیازی برای استان است.

وی با تاکید بر اینکه  سرمایه‌گذاری های دولتی در سالهای گذشته  در استان زنجان انجام نشده است، گفت: کارخانه‌های دولتی در استان نداریم و ایران ترانسفو و پارس سوئیچ هم  که هستند، مربوط به سی چهل سال قبل بوده  و در حال حاضرهم سهامی عام هستند و باعث شده است که خوشبختانه بخش خصوصی استان زنجان در کشور زبانزد باشد.

فغفوری افزود: به عنوان مثال اگر ۵ سرمایه گذاری بزرگ بخش خصوصی  در حوزه نساجی در سطح کشور باشد،  سه مورد  آن در استان زنجان است.

وی با تاکید بر اینکه  نسبت به استان های همجوار کردستان، گیلان و همدان در برخی موارد  پیشتاز  هستیم اظهار داشت: حتی در بسیاری از شاخص ها،  از آذربایجان شرقی  هم که نسبت به استان زنجان صنعتی تر است، جلوتر هستیم.

وی با بیان اینکه  شاخص‌ها نیز بیانگر این ادعاها هستند، افزود: افزایش بیمه اجباری از ۱۱۲ هزار نفر به بیش از ۱۱۷ هزار نفر در یک سال گذشته، از جمله این شاخص‌ها است، چون بیمه اجباری، بیشتر در حوزه تولید انجام می شود و  بخش کشاورزی و خدمات، به‌ندرت بیمه‌های اجباری انجام می‌دهند.

 رییس صمت استان، گفت: افزایش ۶ تا ۷ هزار نفری در بیمه اجباری، نشانگر این است که کارخانه‌های جدید ایجاد شده و  واحدهای تولیدی موجود هم، ظرفیت  تولید خود را افزایش داده اند.

این مسئوول با تاکید بر اینکه لیست بیمه بیکاری استان نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر هم کاهش داشته است، افزود: همه این موارد نشان می دهد که شرایط تولید استان خوب و قابل قبول است.

پرهیز از موازی‌کاری‌های موجود کارساز خواهد بود

علی یگانه‌فرد رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان هم، تعداد واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ تعطیل و نیمه تعطیل استان را بر اساس آخرین پایش اتاق بازرگانی در سال گذشته، بیش از ۲۰۰ واحد اعلام کرد و گفت: این تعداد واحد، در مجموع بیش ۶ هزار اشتغال را در دل خود دارند و در واقع سرمایه‌گذاری‌های آماده برای بهره وری است و  لزومی ندارد تا از صفر شروع شود.

 وی با تاکید بر اینکه دستور پایش واحدهای راکد و نیمه راکد، از سوی رییس جمهوری، تازگی ندارد، افزود: خوشبختانه وی قبلا هم در قوه قضاییه، پیگیری هایی در این حوزه داشت، اما مهم این است که دستورها در خصوص پیگیری ها، از سوی کنندگان کار، اجرا و عملیاتی شود.

  یگانه‌فرد با اشاره به اینکه در آن برهه ما نیز با نماینده دستگاه قضایی در استان  هماهنگ بودیم و کل واحدها را استخراج و با بیش از ۷۰ درصد آنها هم ارتباط گرفتیم، اظهار داشت: اگر پیگیری ها در نیمه راه رها نشود، قطعا رخدادهای خوبی را در پی خواهد داشت و لازمه تحقق این اقدام، این است که همه دستگاه های ذیربط و مرتبط دوایر دولتی، پای کار بوده و همکاری های لازم را داشته باشند.

وی افزود: رفع  مشکلاتی مانند مالیاتی و تسهیلاتی، ورود و مداخله امور مالیاتی و بانک ها را می طلبد تا با حل آنها، چرخه تولید دوباره بچرخد.

 رییس اتاق بازرگانی زنجان، با بیان اینکه دستورات صادره از سوی رییس جمهور را، زمانی می توان تحقق یافته تلقی کرد که  عملیاتی شده و به نتیجه برسد، گفت: در حالیکه تاکنون در دوره‌های گذشته درکشور، شاهد اجرای دستورات صادره در این حوزه نبودیم و اگرچه رییس جمهوری دستور و ابلاغ لازم را صادر می کرد، اما متولیان امر، در اجرای آن کوتاهی می‌کردند و طرح ناگزیر بایگانی می‌شد.

 یگانه‌فرد اظهار داشت: اگر دستورات پیگیری بطور عملی اجرا شود، قطعا تاثیرات قابل توجهی در کل کشور خواهد داشت.

وی البته راهکار و پیشنهادی هم در خصوص پیگیری مطلوب موارد داشت و آن هم پرهیز از موازی‌کاری‌های موجود در این حوزه است.

رییس اتاق زنجان با بیان اینکه پیگیری های در حال انجام  بسیار زیاد است و از سوی سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، از جمله اتاق بازرگانی، سپاه، دادگستری، بازرسی و صمت انجام می شود، گفت: در  حالیکه پیگیری‌ها باید در یک کارگروه متمرکز و با برنامه ریزی منسجم، انجام شود.

یگانه‌فرد با تاکید بر اینکه واحد های دارای مشکل باید بصورت گروه های چندتایی دسته بندی و مشکلات و موانع آنها بررسی و راهکار مناسب هر واحد ارائه شود، اظهار داشت: با این روش و هدف‌گذاری تا پایان سال، می توان تعدادی از آنها را  از راکد بودن خارج و به چرخه تولید برگرداند.

وی با بیان اینکه اگر این اتفاق بیفتد، قطعا رضایت سرمایه گذار هم که داشته های خود را در تولید گذاشته است، جلب می شود، گفت: برای تحقق این مهم، کسی را می‌خواهیم که این گره کور را باز کند.

 بعضی ها فقط از طریق رانت به دنبال حل مشکل هستند

مصطفی طاهری نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه سیاست کلی در راستای حمایت از واحدهای تولیدی است، گفت: همه واحدهای مشکل دار، مشمول سیاست حمایتی هستند، چه آنهایی که تعطیل هستند و چه آنهایی که تنها با بخشی از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

 وی که عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس نیز هست، با تاکید بر اینکه در دسته بندی واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل، مشکلات بعضی از آنها بسیار پیچیده است، افزود: واحدهایی از این دست دردشان زیاد است و حل آن هم زمان زیادی می خواهد، چون مشکلاتشان رسوب کرده و چندین سال است که به حال خود رها شده‌اند.

نماینده مردم زنجان و طارم، با بیان اینکه این دسته از واحدهای تولیدی بنا به دلایلی نتوانستند ادامه دهند، گفت: واحدهایی هستند که بانک آن را تملک کرده، مالکش در زندان است، بخشی از دستگاه‌های آن با گذشت زمان فرسوده و یا به فروش رفته و واحد تولیدی به حال خود رها و عملا به خرابه تبدیل شده است.

طاهری در ادامه با اشاره به نمونه هایی از واحدهای تولیدی که مورد پیگیری قرار گرفته اند افزود: توانستیم چند مورد از آنها را پیگیریکنیم  و تا حدود زیادی هم به نتیجه برسیم که چرم مصنوعی از آن جمله است و به زودی فعالیت خود را از سر می گیرد.

وی گفت: در مقابل گروه قبلی، واحدهایی هم هستند که به صورت نیمه کاره  فعالیت می کنند و به تازگی با مشکلاتی مواجه شده اند و مشکلاتشان در مقایسه با گروه های قبلی، روان بوده و به راحتی قابل حل است.

  نماینده مردم زنجان و طارم، مشکلاتی مانند سرمایه در گردش را از جمله مهمترین دغدغه های ۵۰ تا ۶۰ مورد از این واحدها عنوان کرد و افزود: علاوه بر اینکه مسائل تسهیلاتی آنها را از طریق بانک‌ها حل کردیم، توانستیم، مشکلاتی مانند بیمه و مالیات را هم تا جایی که مقررات اجازه می دهد، پیگیری و رفع کنیم.

 طاهری گفت: با رفع  مشکلات واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل، ۴۰ درصد به ظرفیت موجود صنعت استان، افزوده می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس، با تاکید بر اینکه بخشی از صنایع تولیدی باید به فکر راندمان بهتر و افزایش تولید با توجه به شعار سال باشند، افزود: متاسفانه بعضی ها، مدام به دنبال این هستند که ذهن سیاست‌گذار، نماینده و استاندار را به سمتی  ببرند که از طریق رانت، مشکلات را حل و جبران خسارت کنند.

وی این رویه را آسیب جدی در کشور عنوان کرد و گفت: البته گاهی هم به خوبی پیش نمی رود و در واقع  فقط" دون پاشی " می‌شود و بنابراین لازم است که هوشمند باشیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی هماهنگی موجود بین سه قوا را در حل بسیاری از مسائل و مشکلات موثر خواند و افزود: با همدلی بیشتر امور هم بهتر پیش می رود و از این فرصت موجود باید در راستای حل مسائل، نهایت استفاده به عمل آید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha