تشکیل شورایی درباره امنیت بیولوژیکی در اجلاس سازمان پیمان امنیت جمعی

تهران - ایرنا - سرویس مطبوعاتی شورای امنیت روسیه اعلام کرد دبیران شورای امنیت کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در نشست این سازمان در « دوشنبه » تصمیم گرفتند یک شورای هماهنگی و مشارکت برای امنیت بیولوژیکی برای کشورهای عضو تشکیل دهند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه خبری « آسیا پلاس» تاجیکستان، قرار است این شورای جدید التاسیس برای هماهنگی و مشارکت شرایط مرتبط با امنیت بیولوژیکی در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (سستو ) را تجزیه و تحلیل کرده و به کشورهای عضو برای تشکیل و توسعه فعالیت های مشارکتی در زمینه تبادل تجارب و آماده سازی مشاوره دهد.

براساس این گزارش عملکرد این شورا، به ویژه توسعه پیشنهادات بر انجام اقدامات مشترک عملی کشورهای عضو این سازمان جهت پرهیز از تهدیدهای امنیت ملی، منطقه ای و  بین المللی مرتبط با تاثیراتِ عوامل بیولوژیکی می باشد. 

به علاوه این اقدام نشان می دهد که کشورهای عضو این پیمان با تشکیل این شورا تمایل خود را برای بهبود بخشیدن و پیشرفت چارچوب قانونی برای همکاری درون سازمان پیمان امنیت جمعی  و تحکیم تعاملات ساختارهای تخصصی در بخش امنیت بیولوژیکی اثبات خواهند کرد.

این جلسه با حضور « نیکولای پاتروشوف » دبیر شورای امنیت روسیه برگزار شد.

سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO ) یکی از سازمان‌های فعال نظامی و چندمنظوره در حوزهٔ آسیای میانه و قفقاز است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توان سیاسی، اقتصادی و نظامی  فدراسیون روسیه کاهش یافت. روسیه به هدف بالابردن ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین، چنین سازمانی را پایه‌ گذاری کرد.

 از دیگر اهداف عمدهٔ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، محدود کردن زمینهٔ گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نفوذ آمریکا در حوزهٔ کشورهای همسایه و متحدان پیشینِ آن است. دولت روسیه می‌خواست با ایجاد ساختارهای تازه سیاسی، اقتصادی و نظامی  بازیگرِ اصلی در منطقهٔ آسیای میانه و قفقاز باشد.
اعضای کنونی این سازمان عبارتند از : ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان. افغانستان و صربستان نیز از سال ۲۰۱۳ اعضای ناظر این سازمان می باشند. 

اعضای این سازمان برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ در جلسه ای در تاشکند ازبکستان برگزار کردند، اما عضویت ازبکستان از سال ۱۹۹۹ به حالت تعلیق در آمد، ولی  پس از آن در سال ۲۰۰۶ به عضویت مجدد درآمد. با این وجود در سال ۲۰۱۲ این کشور با اعلام اینکه دیدگاه هایش از سوی سازمان نادیده گرفته می شود، به عضویت خود پایان داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha