استفاده از سوخت مازوت در صنایع شازند ممنوع است

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: استفاده از سوخت مازوت در فرآیند کاری تمام صنایع شهرستان شازند با توجه به شرایط آلایندگی بسیار ناسالم این منطقه ممنوع است.

« رضا میرزایی» روز پنجشنبه در نشست کارگروه اضطرار شهرستان شازند، افزود: وضعیت آلایندگی هوا در شهرستان شازند نگران کننده است  و  با روندی که در روزهای گذشته  در رقم خوردن شرایط بسیار ناسالم هوا داشته سلامت شهروندان در معرض خطر جدی است.

وی بیان کرد: با صنایعی که به‌هر دلیل از سوخت مازوت در مراحل تولید استفاده کنند، برابر قانون برخورد قاطع می‌شود و فعالیت این صنایع به‌صورت مستمر از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان رصد می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: ترکیب آلاینده‌های موجود در هوای شازند شب گذشته در کنار بالا بودن حجم غلظت ذرات معلق کمتر از ۲ ونیم میکرون در شاخص‌های آلاینده‌های ناشی از فلرهای پالایشگاه بالا است و تداوم شرایط بسیار خطرناک آلودگی هوا در این منطقه امکان‌پذیر نیست.

میرزایی اظهار داشت: پالایشگاه شازند باید به سرعت و در اسرع وقت نسبت به رفع نقص ایجاد شده در فرآیند تولیدش اقدام کند .

وی گفت: تمام فعالیت‌های عمرانی شهرداری و معادن شهرستان شازند باید تا اطلاع ثانوی در پایین‌ترین حد ممکن و با محدودیت گسترده همراه باشد و انجام هرگونه فعالیت‌ ورزشی نیز به‌دلیل شرایط بسیار ناسالم هوا با ممنوعیت مواجه است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی افزود: ظرفیت‌های درمانگاهی و بیمارستان تامین اجتماعی شازند نیز باید به صورت ۱۰۰ در صدی برای پذیرش احتمالی بیماران ناشی از عوارض آلودگی هوا آمادگی کامل را داشته باشند و موقعیت خطرناک آلودگی هوا در شازند باید جدی گرفته شود.

بر اساس اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان مرکزی شاخص لحظه‌ای هوای شازند ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه از مرز عدد ۲۲۶ گذشت که حاکی از  کیفیت بسیار ناسالم هوای این شهرستان است.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha