ریاست دوره ای سازمان پیمان امنیت جمعی به ارمنستان رسید

تهران- ایرنا - ارمنستان به عنوان رئیس دوره ای آینده سازمان پیمان امنیت جمعی ( سستو ) انتخاب شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روزنامه « آرمنیا پرس »، در اجلاس سستو که به میزبانی تاجیکستان برگزار شد ؛ ریاست دوره ای سازمان پیمان امنیت جمعی ( سستو ) به ارمنستان واگذار شد.

« امامعلی رحمان » رئیس جمهوری تاجیکستان به « نیکول پاشینیان » نخست وزیر ارمنستان تبریک گفت و آرزوی انجام  فعالیت های و اقدامات سازنده به عنوان رئیس  دوره ای آینده این سازمان برای این کشور  کرد. 

 ارمنستان در ۶ ماه اول سال ۲۰۲۲ میزبان  دیدارهای وزیران امور خارجه ، وزیران دفاع و دبیران شورای امنیت کشورهای عضو این سازمان خواهد بود. 

سازمان پیمان امنیت جمعی ( CSTO ) یکی از سازمان‌های فعال نظامی و چندمنظوره در حوزهٔ آسیای میانه و قفقاز است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توان سیاسی، اقتصادی و نظامی  فدراسیون روسیه کاهش یافت. روسیه به هدف بالابردن ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین، چنین سازمانی را پایه‌ گذاری کرد.

 از دیگر اهداف عمدهٔ سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، محدود کردن زمینهٔ گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نفوذ آمریکا در حوزهٔ کشورهای همسایه و متحدان پیشینِ آن است. دولت روسیه می‌خواست با ایجاد ساختارهای تازه سیاسی، اقتصادی و نظامی  بازیگرِ اصلی در منطقهٔ آسیای میانه و قفقاز باشد.
اعضای کنونی این سازمان عبارتند از : ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان. افغانستان و صربستان نیز از سال ۲۰۱۳ اعضای ناظر این سازمان می باشند. 

اعضای این سازمان برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ در جلسه ای در تاشکند ازبکستان برگزار کردند، اما عضویت ازبکستان از سال ۱۹۹۹ به حالت تعلیق در آمد، ولی  پس از آن در سال ۲۰۰۶ به عضویت مجدد درآمد. با این وجود در سال ۲۰۱۲ این کشور با اعلام اینکه دیدگاه هایش از سوی سازمان نادیده گرفته می شود، به عضویت خود پایان داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha