آیین اختتامیه جشنواره «کاربرد فرهنگ‌وهنر در خاموشی سلاح‌ها»

تهران- ایرنا- آیین اختتامیه جشنواره کاریکاتور با موضوع «کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح‌ها» از سوی سفارت ایران در کنیا برگزار می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مراسم اختتامیه جشنواره کاریکاتور«کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح‌ها در آفریق» که با ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی (کنیا) اجرا شد، سی‌اُم شهریورماه سال جاری در محل نمایندگی برگزار خواهد شد. 

این جشنواره با نظرداشت به اقدام اتحادیه آفریقا در نامگذاری دو سال متوالی۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به نام‌های «خاموشی سلاح در آفریقا» و «کاربرد فرهنگ و هنر در خاموشی سلاح در آفریقا» و همکاری این اتحادیه با ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران، در سطح بین‌المللی برگزار و مراسم اختتامیه و قدردانی از برگزیدگان با حضور شخصیت‌های بین‌المللی و آفریقایی و مقامات کنیایی به میزبانی سفیر کشورمان انجام می‌شود.

در دو دهه گذشته تلاش‌هایی برای خاموشی سلاح‌ها در آفریقا انجام گرفته و این امر برای رسیدن به یک آفریقای بدون درگیری نقطه عطف مثبتی است. به‌رغم این تلاش‌ها، درگیری‌ها در بخش‌هایی از قاره آفریقا هنوز ادامه دارد. افراط‌گرایی، تهدیدهای تروریستی و جنایات فراملیتی در این قاره همچنان یک چالش مستمر است.  

اتحادیه آفریقا برای برجسته کردن این موضوع، اقدام به انتخاب موضوع سال ۲۰۲۰ با عنوان «خاموشی سلاح‌ها در آفریقا» کرد، اما شیوع ویروس کووید-۱۹ مانع از این امر شد تا پروژه مزبور در زمان مقرر و به طور مناسب مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر اتحادیه آفریقا برای سال ۲۰۲۱ شعار «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» را برگزید.  

براساس این گزارش شعار ۲۰۲۱ اتحادیه آفریقا «هنر، فرهنگ و میراث آفریقا» سفارت ایران را بر آن داشت تا با استفاده از هنر، موضوع مهم خاموشی سلاح‌ها را نیز در سال ۲۰۲۱ زنده نگه‌داشته و در تحقق آن بکوشد.

در این چارچوب، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا در راستای تلاش‌های اتحادیه آفریقا، تصمیم گرفت تا با برگزاری جشنواره جهانی «خاموشی سلاح‌ها» نشان دهد که جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته در کنار کشورهای آفریقایی برای رسیدن به صلح و توسعه در این قاره ایستاده است تا از این طریق شاهد کاهش استفاده از سلاح گرم و به طور کلی درگیری‌های مسلحانه در این قاره باشیم.  

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا پیش از این، جشنواره مجازی کاریکاتور با موضوع «آفریقا و کویید۱۹» به شکل موفقیت‌آمیز برگزار کرده بود.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha