۲۸ سکه تاریخی مسی در شهرستان شازند کشف و ضبط شد

اراک - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: ۲۸ سکه تاریخی مسی مربوط به دوره الیمایید در شهرستان شازند از توابع این استان کشف و ضبط شد.

به‌گزارش روز پنجشنبه روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی، «مصطفی مرزبان» افزود: در پی تجسس یک  خودروی سواری شخصی از سوی ایستگاه بازرسی توره  ۲۸ سکه تاریخی مسی مربوط به دوره الیمایید از ۶ متهم کشف و ضبط شد.
وی تاکید کرد: این سکه های تاریخی در کنار شماری ظروف قدیمی مربوط به ادوار تاریخی مختلف و مجسمه در خودرو جاسازی شده بود  که بر اساس کارشناسی‌ فنی اصالت اشیای مکشف شده به دوره اشکانی و الیمایید تخمین زده شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت:  سکه‌هااکتشافی تحویل نیروی انتظامی شده است تا پس از طی مراحل قانونی کار شناسایی و تحقیق دیرینه‌شناسی بیش‌تری بر روی آن ها صورت گیرد.
مرزبان بیان کرد: انتظار می‌رود شهروندان، هرگونه اقدام مشکوک و غیرقانونی از سوی افراد سودجو  را در کمترین زمان اطلاع رسانی کنند تا با متخلفان برخورد قاطع صورت گیرد.        
به گفته پژوهشگر و باستان شناس این سکه ها  الیمایی یکی از حکومت‌های محلی دوره اشکانی در خوزستان, کهگیلویه و بویر احمد و حوزه های از لرستان و بختیاری بودند که به‌طور مستقل اقدام به ضرب سکه کردند.

سکه‌های دوره الیمایید بیشتر از جنس مس هستند و با نقوشی چون لنگر، هلال ماه و ستاره تزیین شده‌اند.

شهرستان شازند از توابع استان مرکزی است که در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک واقع شده است و در این منطقه بیش از ۱۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha