تامین واکسن اولویت نخست دولت جدید

تهران- ایرنا- واکسن کرونا که روند واردات آن سرعت گرفته سبب شده تا نیاز داخلی بیشتر از گذشته تامین شود و مراکز واکسیناسیون اکنون به سرعت ، در فضایی آرام و شبانه روزی مشغول تزریق واکسن کرونا به گروههای مختلف سنی هستند.

واکسن کرونا اکنون تنها راه مهار و کنترل همه گیری کرونا در دنیاست، کشورهایی که توانسته اند واکسن های معتبر کرونا را سریع و به موقع برای مردم خود تامین و تزریق کنند، در این مسیر جلو افتاده اند و حتی برخی کشورها توانسته اند به شرایط نسبتا عادی زندگی برگردند، مراکز تفریحی، ورزشی و آموزشی و اقتصادی به تدریج باز می شوند و با لحاظ اصول بهداشتی به زندگی عادی بر می گردند.

بر اساس آخرین گزارش ها تاکنون بیش از پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دز واکسن کرونا در دنیا تزریق شده که بیش از دو میلیارد آن فقط در چین بوده است. بعد از آن هند با ۷۴۰ میلیون واکسن تزریق شده در رتبه دوم و آمریکا با بیش از ۳۸۰ میلیون تزریق در رتبه سوم قرار دارند. از نظر تعداد واکسن تزریق شده، بزریل، ژاپن، اندونزی، آلمان و ترکیه، بریتانیا و مکزیک در رتبه های بعدی هستند اما کشورهای کم جمعیت و کوچکی هم هستند که به علت جمعیت کم، پوشش بالای واکسیناسیون کرونا را انجام داده اند، امارات متحده عربی، اروگوئه، شیلی، قطر، ایسلند، سنگاپور و پرتغال در این دسته هستند.

در ایران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از ۵۰ میلیون واکسن در کشور تامین شده و حدود ۳۹ میلیون واکسن کرونا تزریق شده است.

 حاشیه سازی ها و پرداختن به مسائل فرعی از جمله تحریم ها یا وعده های غیر عملی مانند اینکه ایران قطب تولید واکسن کرونا در دنیا می شوند، زمان طلایی را برای تامین واکسن و گسترش واکسیناسیون از دست داد. میزان واکسیناسیون تا قبل از دولت سیزدهم در بسیاری از روزها به حدود ۱۰۰هزار تزریق هم نمی رسید، اما اکنون رکورد تزریق واکسن از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تزریق هم فراتر رفته، برخی مراکز واکسیناسیون شبانه روزی نیز به سرعت در ساعات شب مشغول واکسیناسیون هستند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت تاکنون بیش از ۲۶ میلیون نفر دُز اول واکسن کرونا و بیش از ۱۳ میلیون نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۳۹ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۷۳۴ دُز رسید. بنابراین با توجه به لزوم واکسیناسیون حداقل ۶۰ میلیون نفر در کشور اکنون بیش از ۲۰ درصد جامعه هدف واکسیناسیون هر دو دز واکسن را تزریق کرده و واکسینه شده اند و با تزریق دز دوم واکسن به حدود ۱۳ میلیون نفر دیگر تا یکماه آینده، جمعیت واکسینه شده ایران به بالای ۴۰ درصد می رسد.

این وضعیت نشان می دهد، ادعای تاثیر تحریم ها در کندی واردات واکسن، چندان با واقعیت سازگار نبوده است و تنها عزم جزم مسئولان جدید است که به تامین واکسیناسیون و گسترش آن در کشور کمک کرد.

برای بررسی  چرایی، علت سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور بعد از تغییر دولت و علت کندی آن در دولت قبل به سراغ، محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو رفتیم. او در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا در پاسخ به این پرسش گفت: علت اصلی سرعت گرفتن واکسیناسیون و تامین واکسن در کشور تغییر اولویت دولت و رفع موانع و همکاری بین بخشی بهتر در دولت جدید است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: به دلیل توجه ویژه رئیس جمهوری و به تبع آن بسیج بخش های مختلف دولت، عزم جدی تری به منظور تامین واکسن به نسبت قبل شکل گرفته است.
وی گفت: همواره مذاکرات و پیگیری ها برای واردات واکسن با جدیت انجام می‌شد اما متاسفانه قبلا وزارت بهداشت تنها بود. یکی از اقدامات مناسبی که در دولت جدید شکل گرفت. تشکیل کمیته واکسن به دستور دکتر ابراهیم رئیسی، ریاست جمهوری و ماموریت اصلی معاون اول رئیس جمهوری برای پیگیری این امور در کمیته واکسن بود.
معاون غذا و داروی وزیر بهداشت تصریح کرد: از زمان تشکیل کمیته واکسن با حضور وزرای بهداشت و درمان، امور خارجه، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس جمعیت هلال احمر و سایر ارگانها و سازمانهای مرتبط، این‌ نهادها وزارت بهداشت را در تامین واکسن یاری می دهند و مشکلات پس از بررسی، همانجا حل و فصل می‌شود.

شانه ساز تاکید کرد: اکنون موضوع واکسن در دولت جدید به عنوان اولویت اول مطرح است. وزارت بهداشت به تلاش هایی که در دولت قبل انجام می‌داد، با جدیت بیشتری ادامه می‌دهد و خوشبختانه با همکاری و همراهی بخشهای دیگر روندها تسهیل و تسریع شده است.
تامین بیش از ۵۰ میلیون دُز واکسن تا ۲۰ شهریور
رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان واردات واکسن کرونا در دولت های دوازدهم و سیزدهم گفت: تاکنون بیش از ۵۰ میلیون دًز واکسن وارد و هشت میلیون دز واکسن در داخل تولید شده است. حدود ۱۹ میلیون دز واکسن کرونا در دولت دوازدهم وارد و ۴۰۰ هزار دُز واکسن داخلی نیز تا قبل از شروع دولت جدید تامین شده بود. فقط از حدود یکماه پیش که دولت سیزدهم شروع به کار کرده ۳۱ میلیون دز واکسن کرونا وارداتی و بیش از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن تولید داخل در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته و میزان تامین واکسن افزایش یافته است.
وی گفت: دلیل اصلی افزایش روند تامین واکسن تغییر اولویت دولت است و هم‌اکنون خوشبختانه سایر بخشها با وزارت بهداشت همراهی بیشتری نسبت به قبل دارند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha