نخست وزیر هند در اجلاس شانگهای به صورت مجازی شرکت می‌کند

دهلی نو - ایرنا - «نارندرا مودی» نخست وزیر هند فردا (جمعه) در بیست و یکمین اجلاس سران «سازمان همکاری شانگهای» که در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان برگزار می‌شود، به صورت مجازی شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از "دکان هرالد"، درحالی که نخست وزیر هند در راس هیات هندی به صورت مجازی در این اجلاس شرکت خواهد کرد و در جلسه عمومی آن در روز جمعه سخنرانی می‌کند، «اس جایشانکار» وزیر امور خارجه این کشور، در تاجیکستان حضور یافته است. 
به گفته مقامات هندی، نارندرا مودی در سخنرانی خود از نگرانی‌های هند در خصوص افغانستان و اینکه تحت حاکمیت طالبان، نباید از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده شود، سخن خواهد گفت. 
به نوشته این نشریه هندی، حضور اس جایشانکار در تاجیکستان نشان دهنده نگرانی‌های مشترک هند و تاجیکستان در خصوص اتهامات وارده به پاکستان مبنی بر حمایت از طالبان است. 
پیشتر وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای گفته بود: در اجلاس سازمان همکاری شانگهای رهبران کشورهای عضو، کشورهای ناظر، دبیر کل این سازمان، رئیس ساختار ضد تروریسم منطقه‌ای سازمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و سایر مهمانان شرکت خواهند کرد. 
در ادامه این بیانیه آمده است: این اولین اجلاس سازمان همکاری شانگهای است که هم به صورت مجازی و هم به صورت حضور برگزار می‌شود و چهارمین اجلاس این سازمان است که هند به عنوان یک عضو ثابت در آن حضور دارد. اهمیت این اجلاس از این نظر است که در بیستمین سالگرد تشکیل سازمان همکاری شانگهای برگزار می‌شود. انتظار می‌رود در این اجلاس، رهبران، فعالیت‌های این سازمان در دو دهه گذشته را مرور کرده و وضعیت و چشم‌اندازهای همکاری آینده را مورد بحث قرار دهند. همچنین انتظار می‌رود مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث قرار گیرد. 
نشریه "هندوستان تایمز" نیز در گزارشی نوشت: این اجلاس فرصتی به هند می‌دهد تا وضعیت افغانستان را از نزدیک بررسی کند. 
به گفته مقامات آگاه هندی، در این اجلاس دهلی نو در مورد وضعیت سیاسی-امنیتی فعلی در منطقه به ویژه افغانستان بحث خواهد کرد. از جمله موضوعات دیگر مورد علاقه هند در این اجلاس، پیامدهای همه‌گیر «ویروس کرونا»، گسترش عضویت در سازمان همکاری شانگهای، از جمله بحث در مورد عضویت کامل، شریک گفت وگو، وضعیت ناظر و همکاری اقتصادی چند جانبه خواهد بود. 
اجلاس سازمان همکاری شانگهای به ریاست «امام علی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان از امروز (پنجشنبه) برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود وضعیت افغانستان در مرکز توجه این اجلاس باشد. 
سران ۱۲ کشور منطقه از جمله آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس شانگهای در ۱۶ و ۱۷ سپتامبر (۲۵ و ۲۶ شهریور) به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر می‌کنند. 
سازمان همکاری شانگهای، سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌ است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را در سازمان شانگهای، دو کشور چین و روسیه بازی می‌کنند. 
پذیرش چهار کشور مغولستان، ایران، هند و پاکستان در سال ۲۰۰۴ به عنوان اعضای ناظر از جمله اقدامات مهم این سازمان بود. حدود چهار سال پیش هند و پاکستان هر دو به عضویت دائم این سازمان درآمدند. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha